spectrum 5 RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Terug naar Zeeland hans-schrift Zaterdag 19 september 2009 Er was natuurlijk een grijs verleden, waar in in 1935 een meisje van drie op een Zeeuwse dijk stond en tegen de wind leunde, een herinnering die door de jaren helder bleef: Zeeland, dijken, harde wind. Dat het geen troebel kinderverzinsel was, bleek uit de foto van dat kind op die dijk. Maar Zeeland kwam, behalve de wetenschap dat mijn moeders familie uit Brouwershaven stamt en de vergeelde foto's van mijn moeder en grootmoeder in Zeeuws kostuum, niet dichterbij dan in de jaren dat ik mijn brood in het theater verdiende, door een verblijf in Britannia in Vlissingen of in de voormalige Schouwburg in Middelburg. En altijd weer die grappen van de familie: 'Wij stammen af van Jacob Cats!' Daar kwam verandering in toen ik ging schrij ven: eerst allerlei dingen voor het theater en ver volgens de boeken. Wie schetst mijn opperste en enigszins ontstelde verbazing, toen ik in februari 1982 door mijn uitgever werd gebeld met de me dedeling, dat Hans Warren mij had besproken in een van zijn recensies in de PZC. Hij had mij na het lezen van mijn eerste verhalenbundel Liefde en Haat in de vaderlandse literatuur geplaatst! Warren gold als expert: zijn recensies hadden ge zag en werden op zaterdag in de universiteitbibli otheek in Amsterdam gretig gespeld door uitge vers en redacteuren. Zijn lovende woorden over die eerste bundel zijn vele malen achterop mijn volgende boeken geplaatst, hij was de eerste die onderkende dat ik kon schrijven, hetgeen lang niet iedereen met hem eens was! Wat je ook van mijn schrijven mag vinden, ik doe het nog steeds. En die eerste kritiek van Hans Warren is uiteindelijk ook de oorzaak geweest dat Andreas Oosthoek mij als columnist voor de PZC aan nam, waardoor de banden met het land waar mijn moeders wortels liggen, stevig werden aan gehaald. Oosthoek stimuleerde mij ook op zoek te gaan naar die eventuele verwantschap met Cats, reed mij ter inspiratie langs het buitenver blijf van Jacob, wees mij het woonhuis waar de dichter twintig jaar woonde en zond mij naar het Zeeuws Archief met de opdracht mij maar eens flink te verdiepen in de familiegeschiedenis. Samen met de genealoog Jeroen Martijn Hangoor maakte ik de zoektocht naar die verwantschap met Cats, die achteraf niet bestond, maar wel leid de tot de ontdekking van verwantschappen met allerlei andere spectaculaire personen en het schrijven van een boek. AI deze activiteiten zijn te beschouwen als een kettingreactie, voortko mend uit die eerste mooie kritiek van Hans War ren. Ik heb Warren nooit ontmoet, ik hield mij aan de ongeschreven regel: 'Gij zult uw recensent niet persoonlijk kennen'. Maar door zijn lovende woorden ben ik wel geweldig gestimuleerd mijn prille schrijversschap te continueren. Ik had al een roman en mooie gedichten van zijn hand ge lezen, om nog maar te zwijgen van de geweldige vertaling van de Griekse dichter Kavafis, die hij samen met zijn partner Mario Molegraaf tot stand bracht. En natuurlijk zijn Geheime Dagboe ken, waarin hij zichzelf keihard tot op het bot fi leert We mogen hier toch spreken van een uniek document humain, waardoor Hans Warren een plaats kreeg in de letterkunde van ons land. En ei genlijk heeft hij mij teruggebracht naar Zeeland!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53