3 spectrum Zaterdag 19 september 2009 sT Portretten van Hans Warren. V.l.n.r: Houtskooltekening door Rudolf Hagenaar, 1971; tekening door Adri Du- vekot 1945; schilderij door Reynier de Muynck, 1986; tekening door Jac. Prince, circa 1970; zelfportret, 20 oktober 1945 (24ste verjaardag); potloodtekening 1945, Hans Warren en zijn vriend Adri Duvekot tekenden zichzelf. reproducties Mechteld Jansen boek boek over de jaren 1949-1951 een groot suc ces was. „Daarin wordt het begin van de Parijse escapades beschreven. Bij mijn we ten was zo'n openhartigheid nog nooit vertoond. De dagboeken, die in die tijd verschenen - zeg maar tussen 1983 en 1990 - waren bestsellers. Sommige werden acht of negen keer herdrukt, per deel 40.000 of 50.000 exemplaren. Een enorme literaire hit. Voor Hans was dat een vreemde ge waarwording. In die periode is hij enorm productief geworden, met bloemlezingen en vertalingen. Niet zozeer als dichter. Poëzie speelde een grote rol in de jaren daarvoor. In 1975, om een voorbeeld te noemen, kwamen drie dichtbundels uit bij drie verschillende uitgeverijen." De uitgave van de dagboeken begon op aandrang van uitgever Bert Bakker. Die had oog voor het unieke karakter. Nu de laatste punt is gezet, vraagt Molegraaf zich af of de serie niet te lang gelopen heeft. Niet wat hem persoonlijk betreft, maar meer zakelijk gezien. „We zitten nu acht jaar na de dood van Hans. Je moet er toch niet aan denken als we nog eens zeven of zelfs tien jaar door hadden moeten gaan. Uitgeeftechnisch is dat te lang. Je kunt het geduld van de mensen niet zo lang op de proef stellen." De sluitsteen van de serie - het 21ste deel - doet inhoudelijk zeer vertrouwd aan. War ren schrijft over zijn dagelijkse beslomme ringen - het doorslaande raamkozijn bij zijn schrijftafel - bezoeken aan exposities, zijn snel verslechterende gezondheid, zijn literaire vrienden, onder wie Connie Pal men. Over de maartse viooltjes en de uit zijn tuin verdwenen houtsnippen, koper wieken en kepen. Op 18 maart 1998 no teert hij: „De abeel bloeit bijna, ook de knoppen van de olm en es zwellen. Alles nog eens opnieuw beginnen? Beter voor jezelf zorgen, meer acht slaan op je naas ten, wat je doet zo goed mogelijk doen, al die gemeenplaatsen, die miljarden malen door miljarden mensen overwogen goede voornemens. De grote dankbaarheid die me doorvloeit als ik 's nachts M.'s warme lichaam tegen me aan gedrukt voel, als ik de prachtige dingen aanraak die me omrin gen, als ik thuis en in restaurants al die heerlijke spijzen en dranken proef. Die dankbaarheid, dat is geluk." Steeds vaker schieten er jeugdherinnerin gen door zijn hoofd. Bij het opmaken van het bed, elke ochtend om half tien, duikt een kinderliedje over een muis op. 'De veldmuis vond in 't beukenbos Een lege notedop'. Eerst in een verhaspelde versie op muziek van Strauss, later, gelukkig, met de goede melodie. Het zijn die details, die het dagboek le vend houden. Mario Molegraaf laat in de kluis van de bibliotheek in Middelburg zien dat Warren alles bewaarde, wat maar iets over zijn leven kon vertellen. Van de geboorteadvertentie en babyfoto's tot de Erika schrijfmachine (1948) en het in 1943 vervaardigde etsplaatje met een zelfpor tret. Ook het sonnet dat Ischa Meijer in 1975 in één van zijn schriften schreef, bleef bewaard. In alle opzichten ligt de nadruk op de per soonlijk-literaire nalatenschap. De brief van Maarten 't Hart van 18 september 1981 wordt misschien niet geëxposeerd, maar blijft een pareltje in de nalatenschap. Op de enveloppe dertien postzegels van vijf cent. De tekst van de brief: „Met dertien postzegels van vijf wens ik u alle slechts, alle ongeluk, alle leed en alle narigheid toe dat een mens maar overkomen kan." Hans Warren: Geheim Dagboek, eenentwintig ste deel - Uitgeverij Bert Bakker, 384 pag., €24,95. Expositie: Hans Warren - Er staat een huis aan Schelde - Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, 26 sept. t/m 7 november. In de Slibreeks verschijnt een deel met onge publiceerde gedichten uit de jaren 1940-1960 Zie verder pagina 4 en 5 in deze bijlage. Dagboeken Hans Warren (1921-2001hield zijn dagboeken bij in cahiers. In to taal liet hij er 75 na, met de hand volgeschreven. In 1981 werd het eerste deel uitge ven, over de jaren 1942-1944. Deel 22 over zijn laatste levensjaar verscheen in 2002. Deel 21 ver schijnt volgende week vrijdag en is het sluitstuk van de reeks. HANS WARREN GEHEIM DAGBOEK 1998-2000 y<tvï\ïïJSön BAKKE*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51