Een punt achter het vjCllCim spectrum 2 Zaterdag 19 september 2009 Hans Warren Hans Warren werd 20 oktober 1921 geboren in Borssele. Hij overleed in Goes, 19 december 2001. Warren was dichter, vertaler, criticus, bloemlezer, vogelkenner, kunstverza melaar en dagboekschrijver. In 1946 debuteerde hij met de poëziebundel Pastorale. In 1971 kreeg hij de Zeeuw se prijs voor Kunsten en Wetenschap pen voor zijn gehele oeuvre. Voor de PZC schreef Warren van 1951 tot zijn overlijden wekelijks een Letterkundige Kroniek. Hij was van 1952 tot 1975 getrouwd met Mabel MacLaurin. Zij kregen drie kinderen. Tijdens hun verblijf in Parijs in de jaren vijftig kwamen zijn homo seksuele gevoelens boven. In 1978 kreeg hij een relatie met de veertig jaar jongere Mario Molegraaf. Eerbetoon: Hans Warrenpad vanaf het Pykesweegje bij Goes; gedenksteen op de Kattendijksedijk; rond Borssele een wandelroute die door het dorp en over de zeedijk komt te lopen. Voorpagina: Bart Domburg schilderde Hans Warren in 1998; een pagina uit het dagboek van dat jaar is onder het schilderij gemonteerd. H et moest er eens van ko men. Zelfs aan lang komt een eind. In 1981 verscheen het eerste deel van Hans Warrens Geheim Dagboek. Een sensatie. Omdat Geheim toch Publiek werd. Omdat een op het oog verlegen Zeeuwse dichter en chroniqueur zijn in tiemste ervaringen en gedachten aan de lezer prijs gaf. Omdat je een schrijversle ven zag groeien. Nu, 28 jaar later en bijna zeven jaar na zijn overlijden, verschijnt het laatste deel. Tweeëntwintig delen, meer dan vijfduizend pagina's. Het Ge heim Dagboek is af. Mario Molegraaf is druk in de weer in het souterrain van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Portretten van Hans Warren, foto's, vogeltekeningen, dagboekfragmen ten. In vitrines of ingelijst aan de wand. De bieb exposeert ter gelegenheid van de presentatie van het laatste deel van het Ge heim Dagboek - volgende week vrijdag - een deel van de nalatenschap van de dich- ter. Molegraaf had van 1978 tot Warrens overlijden in 2001 een relatie met hem, woonde bij hem in het tochtige arbeiders huis aan het Pykesweegje pal onder Goes. Met Ronald Rijkse van de Zeeuwse Biblio theek heeft hij de literaire erfenis geïnven tariseerd. Deze tentoonstelling en vooral In 1981 verscheen het eerste deel. Volgende week vrijdag wordt in Middelburg het laatste gepresenteerd. Het Geheim Dagboek van Hans Warren, tweeëntwintig delen in totaal, is compleet. Alle reden om de dichter en schrijver nog eens te vieren. Literair in de Zeeuwse Bibliotheek, kunstzinnig in het Zeeuws Museum. door Jan van Damme het laatste Geheim Dagboek betekenen voor hem zo langzamerhand de afsluiting van een nog altijd hechte relatie. Mole graaf redigeerde de dagboekdelen, die na het overlijden van Warren zijn versche nen. Hij zegt: „Voor mij was het uittypen van zijn teksten een vorm van echt con tact. Een paar maanden terug, toen de defi nitieve tekst naar de uitgever ging, heb ik de laatste punt gezet. Dat was een opluch ting, natuurlijk. Maar-niet alleen dat. Als ik de dagboeken uitwerkte, beleefde ik de beschreven periodes weer heel intens. Wat Hans schreef ging ook over mijn le ven. Ik kon hardop of zachtjes zeggen: ja, zo was het precies, of nee, zo was het niet. Het voelde alsof ik ook na zijn dood nog met hem in gesprek was. Wel wat eenzij dig, maar toch." De delen, die na 2001 verschenen, zijn vol gens hem steeds dikker geworden. Van 160 naar 380 pagina's, die orde van groot te. Omdat Warren met zijn Bruynzeel-fi- neliner steeds uitvoeriger in zijn dagboek ging schrijven, niet omdat Molegraaf meer door zijn zeef liet passeren. Nationaal, maar ook internationaal is zo'n langlopende serie dagboeken een unicum. Mario Molegraaf - na het overlijden van Warren trouwde hij met Iris, en vestigde zich met haar in Wassenaar - weet nog dat vooral het spectaculairde derde dag-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 50