39 Leroy Fer, krachtpatser van Feyenoord FEYENOORD-PSV Twee van de drie koplopers in de eredivi sie, Feyenoord en PSV, binden morgen de strijd met elkaar aan in de Kuip. Sekou Cissé zaterdag 19 september 2009 De kans is klein dat Sekou Cissé kan aantreden te gen PSV. De Ivoriaan moest gisteren de training af breken wegens een pijnlijke voet In het ziekenhuis werd een kneuzing geconstateerd. PSV speelt moge lijk weer met Ibrahim Afellay. Hij is zo goed als fit. door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Gevoel voor humor heeft hij wel. Tijdens een van de laatste trainingen voor de topper- tegen PSV gooit Leroy Fer er tij dens een intensieve partijvorm een dubbele schaar uit. Met rechts schiet hij vervolgens snoeihard raak. „Zag je dat!", gilt hij over het veld. „Eljero Elia!" En hij imiteert het loopje van de razendsnelle aan valler. Het is Leroy Fer ten voeten uit. Lachen als het kan, werken als het moet. De middenvelder van Feyenoord is pas negentien jaar oud, maar groeit meer en meer uit tot een steunpilaar bij de Rotterdamse club. Cor Pot, zijn coach bij Jong Oranje, heeft hem al vergeleken met het Franse krachtmens Pa trick Vieira. En bondscoach Bert van Marwijk volgt zijn verrichtin gen met bijzondere interesse. Fer voelt zich gestreeld door de com plimenten die hij de afgelopen tijd heeft ontvangen, maar blijft er ver der broodnuchter onder. „Want ik ben gewoon Leroy Fer", zegt hij met een voorzichtige glim lach. „Een vergelijking met Vieira is mooi, maar dat is een wereldtop per. Dat wil ik ook worden, maar ik heb nog een lange weg te gaan. Voor sommige spelers zou zo'n vergelijking voor extra druk kun nen zorgen. Ik heb daar geen last van. Ik hecht niet te veel waarde aan die woorden. Het is een com pliment, maar meer ook niet." Last van sterallures heeft Fer niet. En hij zal ook niet snel naast zijn hippe schoenen gaan lopen. Het is een gevolg van zijn opvoeding, waarbij het woord discipline cen traal staat. „Als ik na een wedstrijd thuis kom, zeggen mijn ouders het als ik goed heb gespeeld. Maar ze voegen er ook meteen aan toe dat de volgende wedstrijd de belang rijkste is. Zij zorgen ervoor dat ik met beide benen op de grond blijf" Het geloof neemt ook een belang rijke plaats in binnen het gezin Fer. „Van kleins af aan ben ik mee genomen naar de kerk", vertelt de oudste van twee broers. „Door het voetballen kan ik nu op zondag bijna niet meer gaan, maar ik bid wel een paar keer per dag. Mijn band met God geeft me een heer lijk gevoel, het zorgt voor kracht en inspiratie. God heeft me talent gegeven, maar daar moet ik wel zelf wat mee doen. Het is niet zo dat ik bid voor een overwinning of een doelpunt. Zo werkt het niet, maar mijn geloof geeft me tij dens het voetballen wel een steun tje in de rug." Na een - opnieuw - teleurstellend seizoen lijkt nu alles anders bij Feyenoord. Na zes duels is de club medekoploper in de eredivisie en regeert de lach. Het is een wereld van verschil met de eerste maan den van vorig seizoen, toen Feye noord erbarmelijk presteerde. „Zo'n seizoen hoop ik nooit meer mee te maken", bekent Fer. „Er is toen zóveel gebeurd. Het was echt vervelend, maar aan de andere kant moet ik toegeven dat het goed is geweest voor mijn carrière. Na een training of wedstrijd kwam ik vaak thuis met m'n kop- pie naar beneden. Ik heb er van ge leerd dat je je niet moet laten aflei den en gewoon moet doorgaan." Dat heeft hij tijdens de voorberei ding op dit seizoen dan ook ge daan. Fer leek in eerste instantie buiten de basiself van Mario Been te vallen, maar vocht zich terug. „De trainer heeft vanaf de eerste dag duidelijk gemaakt dat hij niet naar namen of leeftijden zou kij ken. Iedereen is voor hem gelijk waardig en zou een eerlijke kans krijgen. Omdat het nu goed loopt, is er weinig reden om zaken te ver anderen. Iedereen is scherp en dat is een luxeprobleem. Maar ik kan me voorstellen, dat het voor de trainer lastig is om sommige jon gens op de bank of de tribune te zetten." Hij doelt op ervaren medespelers als Roy Makaay, Kevin Hofland, Tim de Cler en Denny Landzaat. Zij spelen niet, terwijl een jongen van negentien wel elke week aan de aftrap verschijnt. „Dat geeft me geen vreemd gevoel", zegt Fer. „Ik praat ook veel met de oudere spe lers, vooral met Makaay en Hof land. Natuurlijk zijn die jongens te leurgesteld, maar het mooie is dat ze ook gewoon op mij afstappen met advies. Ze zitten nu op de bank, maar hebben wel al een hele carrière achter zich liggen. Van wat zij me vertellen, kan ik alleen maar beter worden." Als controlerende man aan de lin kerkant van het middenveld is Fer een zekerheidje. „Op die positie kom ik beter tot mijn recht. Vorig seizoen heb ik ook aantal keren aangegeven dat ik geen 'nummer 10' ben. Ik moet er komen, contro lerend spelen en af en toe aanval len en scoren." Met zijn imposante lichaam voegt hij kracht en lengte toe aan het huidige Feyenoord. Jean-Paul van Gastel, zijn trainer bij de A-junioren, noemde hem vaak 'De Uitsmijter'. „Nu word ik niet meer zo genoemd", vertelt de 1.87 meter lange Fer. „Iedereen zegt Lerra, omdat het in het veld lekkerder bekt dan Leroy." In maart van dit jaar was Fer de ge vierde man tijdens de vorige editie van Feyenoord-PSV. Hij speelde Ibrahim Afellay uit de wedstrijd en kopte de enige treffer binnen. Morgen staan de twee clubs weer tegenover elkaar, met de kopposi tie in de eredivisie als inzet. De Kuip zal afgeladen zijn en Fer kan daar met volle teugen van genie ten. „Het klinkt misschien vreemd voor een jongen van negentien, maar ik ben het inmiddels wel ge wend om in dit stadion te voetbal len. Toch geven wedstrijden tegen Ajax, PSV of laatst FC Twente wel iets extra's. Je merkt dat ook aan de sfeer in het stadion. Maar van extra spanning heb ik geen last. Dat zit gewoon niet in me." Het geloof speelt een belangrijke rol in het leven van Leroy Fer: „Mijn band met God geeft me een heerlijk gevoel, het zorgt voor kracht en inspiratie. foto Marco de Swart/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 41