zeeland 13 1500 nog toeslaan bouw Grote beurt kolencentrale EPZ: de Olympische Spelen voor onderhoud iy&U; Grote kans op werk in verzorging wel genoeg Bouw in nood commentaar r zaterdag 19 september 2009 banen staan op de tocht in de Zeeuwse bouwsector. Dat blijkt uit een enquête die de Zeeuwse afdeling van Bouwend Nederland onder haar lidbedrijven hield. 'We hebben een buitengewoon evenwichtig crisispakket samengesteld' Gedeputeerde Marten Wlersma wijst'ide kritiek van het MKB af bouwsector is de manier waarop lokale overheden projecten aanbe steden. „Dat kan veel MKB-vrien- delijker", vindt voorzitter Eric de Ruijsscher van Bouwend Neder land, afdeling Zeeland. „Besteed grote projecten niet in één keer aan, maar in verschillende fasen. Dat is iets meer werk, maar maakt het voor kleinere bedrijven aan trekkelijker om in te schrijven." Steken bedrijven dan geen hand in eigen boezem? „Jawel. Bedrijven moeten meer samenwerken om al lianties aan te gaan en gezamenlijk in te schrijven. Op die manier kun nen ze ook meer werk binnenha len. We hebben daar eerder ook al op aangedrongen. De komende tijd zullen we ondernemers daar nog beter op wijzen." Niet een beetje laat? „Als er geen brand is, ga je ook niet blussen." nen niet vervroegd worden. De provincie heeft een miljoen geïn vesteerd in het project 'schoon en zuinig', om woningen te isoleren. Dat wordt dit najaar uitgevoerd. Daarnaast hebben we extra bo- demsaneringsgeld ingezet, om bouwlocaties vervroegd beschik baar te krijgen. Het is aan markt partijen om daarop in te haken. Wij scheppen de voorwaarden." fic-richt v fa BOEKENPRIJS Wat is voor u het allerbeste Zeeuwse boek van het afgelopen jaar? Stem op www.pzc.nl/boekenprijs DEBAT Op 5 oktober praten we over verdie pen van de Westerschelde. Praat mee op www.pzc.nl/westerschelde STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Het PZC-nieuws op uw mobiel Surf naar pzc.mobi door Ben Jansen BORSSELE - De kolen- en biomassa centrale van EPZ bij Borssele ligt sinds gisteren stil voor een grote onderhoudsbeurt. Ruim zeven honderd medewerkers voeren acht weken lang inspecties en controles uit en vervangen onderdelen. Zo'n grote beurt staat eens in de vier jaar op het programma. Aan een grootscheepse revisie gaat een zorgvuldige voorbereiding vooraf Projectleider Miel Sallet weet dan ook precies wat er moet gebeuren. „Het is niet de bedoe ling dat we voor verrassingen ko men te staan. Mede op basis van de inspecties in het verleden we ten we welke maatregelen moeten worden genomen." Zo wordt een van de twee midden- drukturbines gedemonteerd en naar de fabrikant in Zweden ver voerd om enkele onderdelen er van te laten vernieuwen. Verder krijgt de installatie die stikstofver bindingen uit de rookgassen moet halen een derde filter. Ook ingrijpend is het werk in de ketel van de centrale. Daar moet een deel van de beplating worden vervangen. Die is de laatste jaren sneller gesleten, omdat EPZ meer biomassa gebruikt. Bij de verbran ding daarvan komen gassen vrij die het staal van de ketel meer aan tasten dan bij het stoken van steen kool. Daarom worden nu platen opgelast van slijtvaster materiaal. De inzet van honderden werkne mers van gespecialiseerde bedrij ven vergt een zorgvuldige plan ning om alle werkzaamheden vlot en veilig te laten verlopen. Sallet: „Zo'n revisie kun je echt wel be schouwen als de Olympische Spe len voor onderhoud." Het werk wordt uitgevoerd door deskundigen van vele nationalitei ten. Om duidelijk te laten zien uit welk land ze komen en welke ta len ze spreken, zijn alle helmen van vlaggetjes voorzien. De bouw is in nood. Gisteren werd duide- lij'k hoe ernstig de malaise in Zeeland is. Hier dreigen 1500 banen te verdwijnen, een aderlating. Daarom wil de bouw hulp van de overheden. Maar die hebben weinig speelruimte. Gemeen ten en provincie kunnen wel helpen met snellere procedures en optimaal gebruik van de sub- sidiepotten. Hier en daar kan een project wat worden ver vroegd. Maar van de overheden mag niet worden verwacht dat zij onnodig bouwen of dat zij grote financiële risico's nemen. Zij moeten rekening houden met de barre tijden die het kabi net voorspelt. Overigens gaan de bouwbedrij ven wel wat gemakkelijk voor bij aan hun eigen verantwoor delijkheid. Ze hebben vrijwel al lemaal gouden jaren achter de rug. Die winsten zijn kennelijk niet omgezet in vet op de bot ten. Anders zouden ze een ma ger jaar wel kunnen overleven met minder dramatische ingre pen in hun personeelsbestand. MIDDELBURG - De Zeeuwse zorg en welzijnsinstellingen verwach ten - ondanks de recessie - de ko mende jaren een grote vraag naar werknemers om huidige medewer kers te vervangen, bijvoorbeeld als die met pensioen gaan of een an dere baan vinden. Dat blijkt uit on derzoek van Viazorg en kenniscen trum Calibris. De twee gaan ervan uit dat er daarnaast nog sprake is van een beperkte groei van het aantal banen. Adviesbureau voor arbeid, perso neel en organisatie Viazorg en Cali bris verwachten dat de totale vraag naar personeel er in de perio de 2009-2013 uitkomt op 4100. Duizend daarvan zijn uitbreidings plaatsen. De cijfers kunnen nog veranderen. Een aantal onzekere factoren speelt daarin een rol. Door de recessie zijn minder men sen geneigd van baan te verande ren. Door het nieuwe pensioenstel sel moeten mensen langer door werken. De twee organisaties ma ken zich nog geen zorgen over per son eelsaan bod. Pas in 2013 - in lijn met de landelijke trend - zal het aantal studenten dalen dat nu een opleiding in de zorg volgt. In 2012 en 2013 wordt wel een groot tekort verwacht aan mensen met een so ciaal-agogische achtergrond met kwalificatie 4 (onder meer gehan dicaptenzorg en volwassenen- werk) en verpleegkundigen op ni veau 4. Viazorg en Calibris ver wachten in 2013 een overschot aan huishoudelijke hulpen. Het gaat om vierhonderd mensen. Adhémar van Waes De crisis in de bouw moet nog beginnen. foto Mechteldl Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3