De Bakker geeft Monfils tennisles ■Iv^t PZCUs Hawk Eye 39 37 Zaterdag 19 september 2009 Bij Feyenoord en basisspeler Leroy Fer regeert de lach Robert Gesink lijdt en zakt naar zesde plaats in Vuelta Tip? sport@pzc.nl DAVIS CUP Nummer 122 van de wereld boort mysterieuze krachten aan in duel met Frankrijk door Giel Hendrix MAASTRICHT - Het boek 'Mysterieu ze krachten in de sport' van Joris van den Bergh kwam uit in 1941, maar is nog altijd van toepassing. Tennisser Thiemo de Bakker toon de dat gisteren in Maastricht nog maar eens in een niet voor moge lijk gehouden overwinning op Gaël Monfils in de Davis Cupwed strijd van Nederland tegen Frank rijk in Maastricht. Nederland en Frankrijk houden el kaar, na de eerste dag in even wicht: 1-1. De inzet van de partij, die vandaag en morgen verder gaat, is een plek in de wereldgroep voor 2010. Thiemo de Bakker zorgde in de openingspartij voor een verrassing door Gaël Monfils met 3-1 te ver slaan. Jesse Huta Galung was ech ter niet opgewassen tegen Jo-Wil- fried Tsonga, de nummer zeven op de wereldranglijst: 7-6 6-2 7-6. De Bakker gaf Monfils, die meer dan honderd plaatsen hoger staat op de mondiale ranking, een fikse tennisles. In 166 minuten werd hij afgeserveerd door de Nederlander, die vandaag 21 jaar wordt. Kille cij fers waren het bovendien (3-1: 6-3 5-7 6-3 6-4) waarmee de Franse fa voriet werd ingepakt. De Bakker, 122e op de wereldrang lijst, zorgde er in elk geval voor dat de ontmoeting met Frankrijk niet, zoals bijna iedereen vooraf ver wachtte, morgen moet worden af gesloten met twee nietszeggende potjes. Vooraf ging iedereen daar van uit. Frankrijk won in de negen voor gaande landenwedstrijden telkens van Nederland. Maar liefst twaalf spelers staan in de top honderd, ter wijl Nederland er welgeteld één binnen de tweehonderd besten van de wereld heeft. Huta Galung, de tweede man van Oranje, is te rug te vinden op de 293e plek. Met de 1-1-tussenstand blijft het dubbelspel van vandaag belangrijk, maar is het niet beslissend voor de wedstrijd. Pas morgen kan, hoe dan ook, het beslissende derde punt worden binnengehaald. De zege van De Bakker was pijnlijk voor de Fransen, die in het verle den negen keer de zilveren slakom hebben gewonnen, en nog meer voor de debuterende Montfils. Het pleit echter voor de Fransman dat hij na afloop niet zocht naar excu ses. „Ik ben kwaad en teleurgesteld op mezelf', vertelde hij na afloop. Triest keek hij rond in de perszaal en schuwde de zelfkritiek niet. „Het was schokkend, erg armoedig. Ik heb geen moment in de wed strijd gezeten. Ik heb geen excu ses." Hij liet daarbij tevens De Bakker in zijn waarde. De Nederlander was vol zelfvertrouwen aan de start ver schenen. Vier toernooizeges in het challengercircuit hebben de twij fels bij hem weggenomen. Eind vo rig jaar zat hij in een dip, maar daar is hij sterker uitgekomen. „Ik heb wat duwtjes in de goede rich ting gekregen, maar uiteindelijk moet ik het zelf doen", zegt hij daar zelf over. Spanje op finalekoers Spanje is opnieuw op weg naar de finale van de Davis Cup. De titelver dediger nam gisteren in de halve fi nale een voorsprong van 2-0 tegen Israël. David Ferrer en Juan Carlos Ferrero versloegen respectievlijk Harel Levy en Dudi Sela. In de andere halve finale staan Tsje chië en Kroatië tegenover elkaar. De Tsjech Radek Stepanek had 5 uur en 59 minuten nodig om Ivo Karlovic op de knieën te krijgen en de stand op 1 -0 te brengen. Het werd 16-14 in de vijfde set. Karlo vic sloeg wel liefst 78 aces. Hilarisch, die blik van de assis tent-assistent-scheidsrechter bij de Europese wedstrijd van Hee renveen tegen Sporting. Een in zet van Paulo Henrique werd weggewerkt voor, op of over de doellijn. Dat moest die Russische achterlijnrechter be palen. En hij wist dat alle ogen op hem ge richt waren. En hij wist ook dat hij niet wist of de bal voor, op of over de doellijn was. En die wanhoop zag je in zijn blik. Voor dergelijke twijfelzaaiende situaties was nu juist de nieuwe functie bedacht. Op de eerste speelavond van de Europa League werd het experiment met de vijfde en zesde official donderdagavond echter meteen inge deukt. Niet alleen in Heerenveen. Het schrijnendste voorbeeld kwam uit Roe door Rudy Boogert menië, waar de extra ogen zelfs een loepzui ver doelpunt van CFR 1907 Cluj misten. Het experiment is ook gedoemd te misluk ken. Wat is nu de winst van het mannetje op de achterlijn? Het idee is dat de kwaliteit van de arbitrale beslissingen zal groeien met deze bonusofficials. Zij richten zich speci fiek op situaties in het doorgaans overbe volkte en daardoor onoverzichtelijke straf schopgebied. De theorie is in orde, de prak tijk leert echter anders. Oud-scheidsrechter Mario van der Ende had het voorzien. Kort gezegd was zijn redene ring als volgt: extra ogen zorgen voor meer waarnemingen, meer waarnemingen voor meer meningen en meer meningen voor meer discussie. En die discussie wilde de Uefa nu net in de kiem smoren. Een wijs man, die Van der En- de. In Heerenveen kreeg hij het tastbare be wijs voor zijn woorden. Al dit tumult was vermeden, als de Uefa had besloten zijn centjes te steken in een camera op de doellijn. Onlangs gaf Fifa- baas Sepp Blatter echter op zijn eigen onna volgbare wijze aan waarom dat niet is ge beurd. Bij een experiment in de Engelse der de divisie met Hawk Eye (succesvol gebruikt in het tennis) duurde het minimaal vijf tel len voordat bekend was of een bal over de lijn was of niet. Blatter: „Dat duurt veel te lang." Pardon? Als spelers nog lopen te zeuren te gen een scheidsrechter (dat duurt doorgaans véééél langer dan vijf tellen), heeft Hawk Eye zijn oordeel al lang uitgespuugd. Dan hoeft zo'n Russische assistent van de assis tent zich ook niet zo alleen op de wereld te voelen in het mondaine Heerenveen. Ook al was zijn blik onbetaalbaar. Thiemo de Bakker verrast in de Davis Cupontmoeting met Frankrijk en brengt Nederland op een 1-0-voorsprong. foto Ermindo Armino/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 37