zeeland 129 'Afspraken zijn er om na te komen' De mooiste taele: Schrieve is moeilijker dan vertelle ONTPOLDERINC David Luteijn vindt heisa over Hedwigepolder onverteerbaar zaterdag 19 september 2009 v 8395KS®ffi SERBS®! &$S$9$S9SS3! Mnn ran %2£S&g! 3®1 Bestuurder en hereboer en oud-landbouwvoorman David Luteijn onderscheidt zich van andere boeren: hij is voor de ontpoldering van de Hedwigepolder. door Ben Jansen Natuurlijk begrijpt David Luteijn de boeren in de Hedwigepolder die te hoop lopen tegen het onder water zetten van hun grond. „Ik weet niet wat ik zelf zou doen in die si tuatie." Maar dat de overstromings ramp van 1953 in het geding wordt gebracht, stoort hem. „Dat is een gelegenheidssentiment. Onterecht om dat hier te gebruiken." Volgens Luteijn is het op zichzelf niet onlogisch de Hertogin Hedwi- ge te ontpolderen. Niet uit een oogpunt van natuurherstel, maar omwille van de veiligheid. „Ik kan me indenken dat je de Schelde op die plek meer ruimte geeft." Hij kan dit met een zekere deskundig heid zeggen: Luteijn was voorzit ter van de commissie die acht jaar geleden zocht naar gebieden voor gecontroleerd overstromen bij de grote rivieren. David Luteijn inspecteert de oogst Doyenné du Comice-peren op het landbouwbedrijf van zijn zoon in Zuidzande. foto Peter Nicolaï Als het verzet tegen ontpoldering is bedoeld als signaal tegen het be stemmen van landbouwgrond voor de aanleg van natuur, kan hij zich er wél wat bij voorstellen. „Daar zijn we veel te ver in doorge schoten. Ik heb er geen moeite mee om boerengrond op te offe ren voor bijvoorbeeld recreatie, want dat levert banen op, maar nieuwe natuur voegt, zeker hier in Zeeuws-Vlaanderen, niets toe." Nederland had wat Luteijn betreft al lang en breed moeten instem men met de ontpoldering van de Hedwige. Met stijgende verbazing heeft hij de ontpolderingsdiscussie in Den Haag gevolgd. En ook wat dat betreft weet hij waar hij het over heeft. Luteijn was van 1987 tot 1995 fractievoorzitter van de WD in de Eerste Kamer, „je maakt nu eenmaal afspraken om ze na te komen. Het verbaast me dat Kamerleden aan de verdragen van 2005 willen tornen. Het is niet goed dat ze op deze manier wor den ondergraven. Nu achteraf zo veel heisa is ontstaan over de Hedwigepolder, kan ik alleen maar constateren dat die zaak niet goed is afgekaart op het moment dat het had moeten gebeuren. Dit is onverteerbaar." Luteijns opvatting over de ontpol dering van de Hedwigepolder wordt nog versterkt door de scha de die hij vreest voor het Zeeuwse bedrijfsleven. Als voorzitter van de regio Zeeland van de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging maakt hij zich daar grote zorgen over. „Dit heeft grote gevolgen voor bedrijven die over de grens actief zijn. Het vertrouwen is be schaamd en vertrouwen is een be langrijke factor in het zakendoen met Vlaanderen. Bij veel Belgen leeft al het gevoel dat Nederland hen een kunstje heeft geflikt bij de Fortis affaire en nu komt dit er nog eens bij." Luteijn plaatst ook vraagtekens bij de rol van minister-president jan Peter Balkenende in de verdie- pings- en ontpolderingskwestie. „Hij had moeten zeggen: en nu moet het gesodemieter klaar zijn; we voeren uit wat is afgesproken. Nee, ik vind dat Balkenende zich in dit dossier bepaald niet als een staatsman heeft opgesteld." ®zie ook bijlage Spectrum: Collec tieve geheugens botsen door Frans van der Heijde Ik docht, da julder gestopt waere mee 'Streektaal', mè je ieuwe gelukkig alleen een zeu- merstop", begon pas een vrouwtje tegen me. „Ik ao 't eêl jammer gevonde, wan 'k leze 't aol- tied en ik bewaere ze, vö m'n zus ter. Die weunt buten Zeeland en die vindt het Zeêuws ook nog zö leuk!", vervolgde zij. „Ik leze 't aol- tied ardop, dat hae 't het makkelijk ste van aol!" Jae, mensen, di bluuft gelukkig be langstelling genoeg vö ons dialect, 't Is bie lange nae nie dood en mee ons probere vee Zeêuwen 'de mooiste taele van aolemaele' vö 't naegeslacht te bewaeren. Ik bin zelf lid van de 'Vertelkring Midden-Zeeland'. Mee z'n zeve nen, tweê uut Walchere en de rest uut de Bevelanden, doe me, op on ze manier, ons uterste best om verhalen te schrieven en te vertel len in ons eihen streekdialect! Ik kan julder zeie, da schrieven moei lijker is dan vertelle! Vertelle doe me aol eêl hraog en as je ons nog es nodig ebbe op 'feêsten en partijen', dan ore me dat hraog. Me oefene iedere twi maenden en zö noe en dan treë me saemen op en laete me iedereên, die 't wil ore, kennis maeke mee onze nieuwe verhalen. Ao je ook es mee wil oefene moe je dat even laete wete, wan nieuw of joeng) bloed kunne me aol- tied gebruke. Zö eêns per jaer komt er een boek je uut mee verhalen in ons eihen streekdialect. Rachel van de Vrede uut 'Iese', tachtig jaeren joeng (van geêst), ei vorig jaer zö'n verhalenbundel geschreve. En dit jaer komt er van mien een boekje uut, m'n twide. Nae 'Achter de du ne' oordt 'Ore, zie en schrieve' ge- prisenteerd, op zaeterdag 10 okto- ber om alf achte 's aevens. Willy Wouters, van boekandel 'De Boe kenmolen' in Meliskerreke, geeft het boekje uut. De loods achter d'r winkel, an de Meulenweg, is tiedel- ijk omgebouwd tot presentatieruumte en di ore de eêste exemplaren uutgereikt. 'De Krekels' uut Westkappel verzurge 't muzikale gedeêlte en ik vertelle wat 'uut eihen werrek'. Jo Koe man, ook van de vertelkrienge, ver telt ook nog een verhaal, in 't Zuud-Bevelands. Me ope natuur lijk, dat er vee mensen komme luustere, wan 't kost hlad niks om d'r bie te wezen. En zöies spreekt ons Walchernaeren drek an...! Je kan 't boekje dien aeven a kope vö €12,50. Laeter natuurlijk ook in 'De Boekenmeulen' en verschei- ene andere boekandels op Walche re en Zuud-Beveland. 'Achter de dune' was binnen zes weken uut- verkocht, dus zurreg noe dao je op tied d'r bie bin..! Een dag laeter, op zondag 11 okto ber, is t'r om allef drie 's middegs een vertelmiddeg in 't kerkje van Ellesdiek. Di kao je nog meer verhalen ore van mensen van de vertelkrienge. Het muzikale gedeêlte oordt di verzurgd deu een klein ensemble uut Zoetelande. Het is an aole kanten de moeite waerd om es af te zakken nè Elles diek, het dialectcentrum van Zeêland. In de krante lees je di lae ter nog wè meer over. M 'ope na tuurlijk op een volle kerreke. Ik za di ook wi een (ander) verhaal ver telle uut 'Ore, zie en schrieve'. En vergeet nie om ook op 8 no vember nè 't kerkje te kommen. De klêderdrachtengroep 'MooiZeêland' en onze vertelkrien ge zurge dan vö een gezellige dia- lectmiddeg mee zang, toneel en vertelle. Julder merreke 't wè, ons dialect is nog springlevend. En volgende keer is t'r van mien wi een verhaaltje over wat a'k 'hore, gezie en geschreven' ebbe. Reagere over onze vertelkrien ge? anreni@zeelandnet.nl ,..^L Js Slartr Centrum Burgh CHaamstetfU' Starttücfe^.OO uur Finish; Centrum Zoutelanhe Parcours: GebewautovriJ Indies Run MTBTiur '..fttteiftfarathon Wandelmsraüton 0% MarathonZeeland en de provinciale zeeuwse courant PZC wensen alle deelnemers een perfecte voorbereiding op de mooiste en zwaarste marathon van Nederland. We zien u graag gezond aan de start in oktober!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31