2 zeeland Crisis moet in de Zorgen over cijfers Delta Gemeenten en provincie: 'wij doen Handsfree PZC zaterdag WERKLOOSHEID DREIGT In de Zeeuwse bouw staan 1500 banen op de tocht, aldus de sector zelf. De bedrijven vinden dat lokale overheden hun af spraken om te hulp te schieten niet nakomen. SIËlBïillSIS® De krant 5 weken voor 15 euro! zaterdag 19 september 2009 door Maikel Harte De politie wil het niet-handsfree bellen onder automobilisten uitbannen. Dat stelt korpschef Wijbenga, in de Raad van Korpschefs belast met ver keerszaken. Ik blijf altijd een beet je moeite hebben met dat verbod. Ik weet dat het gevaarlijk is om met slechts één hand aan het stuur te zitten, maar dat gebeurt wel vaker zonder dat het expliciet strafbaar is gesteld. Het bekendste voorbeeld: de radio/cd-speler. Zeker als je net die ene cd uit het dashboardkastje wil pakken kan het hachelijk wor den. Een recent opkomend gevaar is het instellen van de TomTom. Vooral bij zonnig weer. Dan knel ik het stuur tussen de knieën om mijn linkerhand rond het beeld scherm te kunnen krullen en dan met rechts de bestemming in te kunnen stellen. Dat moet ik na tuurlijk doen voor vertrek, maar u kent het: druk druk druk. De allergevaarlijkste handsfree-si- tuatie vind ik het klaar leggen van de T-tag voor de tunnel. Ik heb mijn T-tag namelijk nooit onder mijn voorraam geplakt. Verhalen over inbrekersgespuis die de T-tag aanzien voor een navigatiesys teem hebben mij daar altijd van weerhouden. En dus moet ik dat ding altijd weer op mijn dash board leggen als ik aan kom gere den. Heen levert dat geen proble men op, omdat ik hem dan in het bakje naast me heb liggen, maar op de terugweg is het altijd weer een crime. Dan vervloek ik me zelf weer dat ik hem na het scan nen niet direct heb teruggelegd. Nee, dan heb ik hem op het dash board laten liggen, zodat hij er bij de eerste best bocht vanaf kukelt en dan uiterst rechts in het hoek je aan de bijrijderskant terecht is gekomen. Dan moet ik me hele maal uitrekken en kan ik hem met mijn vingertoppen net terug rollen om hem te kunnen pakken. Enkele seconden heb ik geen be sef van wat er om heen gebeurt om vervolgens recht te veren en me snel weer te oriënteren: Zit ik nog op de goeie weghelft? Opgelucht bel ik mijn vrouw. „Ik ga noe de tunnel in, biena thuus." door Jeffrey Kutterink Ontslagen bereid ik nog niet voor", zegt direc teur Cees Flipse van Bouwbedrijf Flipse in Koudekerke. „Maar als er geen werk bij komt zullen ook wij de ge volgen van de crisis ondervinden." Niet alleen uit sociale overwegin gen wacht Flipse daarmee tot het laatst. „Bedrijfsmatig gezien is het van belang kennis en vakman schap te behouden." Toch merkt ook Flipse de gevolgen van de crisis. Van de aangekondig de maatregelen van provincie en gemeente merkt hij niets. „Ik kan ook niet zeggen dat de overheid te genwerkt. Maar zeker ook niet dat ik iets merk van het eerder uitvoe ren van projecten." De klap voor de Zeeuwse bouwsec tor zat er aan te komen. „We doen deze noodkreet niet om mensen bang te maken, maar om te laten zien dat zeer snel maatregelen moeten worden genomen", verze kert secretaris Louise Beduwé van MKB Zeeland. „De crisis moet voor de bouw nog beginnen." Opdrachten uit de markt en indus trie komen niet en daarom doet de bouw een beroep op de lokale overheid. Zowel provincie als ge meenten zegden eerder dit jaar toe te bezien of bouwprojecten eerder kunnen worden uitgevoerd. Maar gemeenten en provincie heb ben daar geen aandacht meer voor en halen geen projecten naar vo ren, stelt Mira Sollie, secretaris van Bouwend Nederland, afdeling Zee land vast. „Alleen Goes en Tholen komen de afspraken na. Bij andere gemeen ten is er gebrek aan coördinatie. De ambtenaar die verantwoorde lijk is voor een project is van goe de wil, maar kan niet in zijn een tje voor elkaar krijgen dat een ro tonde al dit jaar wordt aangelegd in plaats van volgend jaar. In Goes zorgt een team ervoor dat wat kan, ook echt gebeurt." Bouwend Nederland ziet dat over heden zich verschuilen achter pro cedures. Ook zijn ze intern gericht vanwege bezuinigingen van het Rijk op provincie en gemeente fonds. De Zeeuwse overheden krij gen daardoor 50 miljoen euro min der. Beduwé: „Het is bedroevend om te zien dat gemeenten en provin cie te weinig doen. Gebrek aan geld is het niet. Dat geld is vaak al gereserveerd." Een ander probleem voor de Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Cornelleke Blok COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U oiitvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl w; e doen wél genoeg de economi sche crisis te bestrij den, zeggen ge meenten en provincie. Maar de Zeeuwse bouwbedrijven merken er weinig van, volgens MKB Zee land en Bouwend Nederland. De gemeenten Goes en Tholen gel den als voorbeeld van hoe het wél moet. „We hebben tal van investe ringen naar voren gehaald", zegt wethouder Sophie van 't Westein de van de gemeente Goes. „De bouw van de brede school in Wolphaartsdijk, de verbouwing van het Ostrea Lyceum in Goes, maar ook infrastructurele projec ten. Die leveren extra banen op. Ook betalen we rekeningen van ondernemers snel". We willen als lokale overheid een rol van beteke nis vervullen, nu de consumenten de hand op de knip houden. Na tuurlijk hebben we te maken met procedures, maar de ambtenaren werken hard om te zorgen dat die termijnen zo kort mogelijk zijn. De gemeenteraad staat achter dit beleid en werkt mee om besluiten snel te nemen." Goes heeft ook een speciaal crisis team. „Dat team bedenkt extra maatregelen. We geven bijvoor beeld uitstel van betaling voor bouwleges. Dat is een uitgave die aannemers moeten doen bij een nieuw project, voordat de baten er zijn. Als wij dat geld niet direct op eisen, scheelt dat een slok op een Sophie van 't Westeinde borrel voor die bedrijven." In Ter- neuzen is ook flink gebroed op cri sismaatregelen, zegt wethouder Adhémar van Waes. „De bouw van de remise van de brandweerka zerne en het museumbeleid zijn enkele maanden naar voren ge haald, net als het onderhoud van gemeentelijke gebouwen. Maar we kunnen geen ijzer met handen bre ken: je móet de procedures volgen voor besluitvorming en vergunnin gen. Samen met de provincie staat de gemeente Terneuzen voor 85 miljoen garant voor WarmCo2, een project om de restwarmte van de Yara-fabriek via pijpleidingen naar de glastuinbouw te transpor teren. Zonder onze steun was het niet doorgegaan. Het levert veel werk op." Gedeputeerde Marten Wiersma herkent zich niet in de kritiek van MKB Zeeland. „We hebben een buitengewoon evenwichtig crisis pakket samengesteld. Grote projec ten als de tunnel bij Sluiskil kun- door Ben Jansen Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 pei kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook. 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zoigvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie MIDDELBURG - De PvdA en de WD in de Staten van Zeeland ma ken zich zorgen over de financiële gang van zaken bij Delta. Aanlei ding: de teleurstellende halljaarcij fers die het energiebedrijf deze week presenteerde. De winst van Delta daalde de eer ste zes maanden van 2009 met 28 procent naar ruim 34 miljoen euro en de verwachting is dat de twee de helft van het jaar een nog slech ter resultaat te zien zal geven. Vergeleken met andere energiebe drijven neemt Delta een aparte po sitie in, omdat waterbedrijf Evides er deels onder valt. Dat versterkt de financiële positie van Delta, maar er kunnen vraagtekens bij worden gezet, omdat de drinkwa tervoorziening een openbare nuts- taak is die in principe niet thuis hoort bij een commerciële onder neming. Concurrentievervalsing, menen die andere energiebedrij ven. Er worden - mede op aan drang van de Staten - verschillen de scenario's bekeken om hieraan een einde te maken. Door de inkomstenbron die Evi des voor Delta vormt, kan het energiebedrijf onder gunstiger voorwaarden bij de bank lenen. De twee Statenfracties willen nu van het dagelijks provinciebestuur weten hoe het ervoor staat met de kredietwaardigheid van Delta. Ook vragen ze zich af hoe het half jaarresultaat zo kan tegenvallen, terwijl Delta afgelopen voorjaar - toen de economische crisis zich al in volle hevigheid aftekende - pu blicaties liet verschijnen met opti mistische verwachtingen over om zet en resultaat. PvdA en WD vragen of er reden is twijfels te hebben over het finan ciële management bij Delta en ze maken zich zorgen over de werkge legenheid bij Delta. De provincie en de Zeeuwse ge meenten hebben veel belang bij de financiële positie van Delta, om dat ze als aandeelhouders samen 50 miljoen euro als dividend ont vangen. Die winstuitkering vormt een belangrijk bestanddeel van hun begroting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2