Vliegtuigen stonden klaar om Axel te bombarderen 27 Getuigen vertellen over hun Slag om de Schelde W De Slag om de Schelde ook voor verf en behang! Bruinvissen tellen op de Oosterschelde AflNIE zaterdag 19 september 2009 Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind november (toen de eer ste geallieerde schepen naar Antwer pen voeren) terug op die tijd. door Harrnen van der Werf Onvoorstelbaar veel ge luk heeft de bevolking van Axel gehad. De stad kwam de bevrij ding in september 1944 zeker niet zonder kleerscheuren door. Veer tig burgers verloren het leven, al dus Axelaar Johan de Brouwer, in dertijd negen jaar. De schade aan huizen en andere gebouwen was groot. „Maar het had veel erger kunnen zijn, als de Poolse militairen er niet in waren geslaagd in de nacht van 18 op 19 september een brug over het ka naal Axel-Hulst te slaan", weet De Brouwer, die later de oorlogsge schiedenis van de omgeving heeft uitgeplozen. „De strijd om Axel duurde al een paar dagen. Vliegtuigen stonden klaar om een bombardement uit te voeren op Axel, maar de Polen waren dat gelukkig voor." Het weer hielp mee. „Het was pot dicht van de mist die 19de septem ber." De Duitsers hadden al veel eerder voorbereidingen getroffen om de geallieerde troepen op te houden in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Van de Axelse Sassing tot De Paal aan de Westerschelde was land onder water gezet, een vertrouwde Hol landse oorlogstactiek om vijanden op afstand te houden. Volgens De Brouwer is de onder waterzetting al in januari 1944 be gonnen, dus ver voor de invasie in Normandië. maanden later. „Solda ten van de Duitse genie gingen re gelmatig peilen hoeveel water er nog stond." De bevrijding kondigde zich al da gen voor 19 september 1944 aan in Axel. „Veel Duitsers trokken voorbij. He- door Harmen van der Werf AXEL - Jarenlang durfde hij niet naar Zeeland te komen. De Engel se vliegenier Herb Davy was be trokken bij het bombardement van de dijk van Westkapelle in 1944. Zijn commandant feliciteer de hem direct na afloop „Onze missie was succesvol", zegt Herb Davy 65 jaar na dato in de film Stil le Getuigen van de Slag om de Schel de. „Alleen spijtig", voegt hij geë motioneerd toe, „dat zoveel men sen daarbij hun leven hebben ver loren." Het verhaal van Herb Davy, ge filmd in een vliegtuig boven Wal cheren, is één van de indrukwek kendste momenten in de film Stil le Getuigen van de Slag om de Schel de, die gisteren in première ging in het Gdynia oorlogsmuseum bij Axel. Fifi Visser en Gijs Haak uit Middelburg maakten de film in op dracht van Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ). „Nu kan het nog, ooggetuigen aan het woord laten", verklaart Leo Adriaanse van SCEZ, „en de Slag om de Schelde verdient deze extra aandacht." Johan de Brouwer was negen jaar ten tijde van de bevrijding van Axel op 19 september 1944. foto Peter Nicola i lemaal haveloos. Mijn moeder heeft drie oudere Duitse militairen nog eten en drinken gegeven", her innert De Brouwer zich. „Blij dat ze waren. Ze waren ook maar als dienstplichtigen op pad gestuurd." Na de bevrijding van Axel lagen in de omgeving her en der Duitse sol daten begraven. „Ze lagen vaak maar half in de grond", weet De Brouwer. „Van sommigen staken de laarzen nog boven de grond uit. Die werden ge stolen, door Belgen, die achter de geallieerden aan trokken. Maar er zijn ook Zeeuws-Vlamingen gesig naleerd die aan lijkenpikkerij de den. Maar ja, wat wil je? Veel men sen hadden alleen nog klompen. Die Duitse soldatenlaarzen waren van zuiver leer. Dat was goed schoeisel en de winter kwam er al snel aan." Vierentwintig mensen werkten openhartig mee aan de film, Zeeuwen van alle oevers van de Westerschelde, geallieerde militai ren en één Duitse soldaat. „Het was moeilijk een Duitser voor de camera te krijgen", zegt Fifi Visser. „Uiteindelijk hebben we Karl Schrade gevonden, die na de oor log als krijgsgevangene in Enge land terechtkwam en daar is geble ven." Schrade zat op Walcheren. „Ze haatten ons", is zijn indruk van de bevolking. „Toch kregen we drinkwater aangeboden, toen we als gevangenen naar Vlissingen moesten lopen." 'Stille getuigen' lopen als een rode draad door de film, voorwerpen die de geïnterviewden herinneren aan de bevrijding. Harold Vervaet uit Biervliet toont hulzen van de eerste Canadese granaten. Bep van de Velde uit Ellewoutsdijk koestert een stuk rode parachute, waaruit ze een jurk maakte. „Groos dat ik was!" De Slag om de Schelde komt zo tot leven in de film. Gisteren kregen de basisscholen in Axel er al een dvd van. Volgende week ligt die in de bus bij andere Zeeuwse scholen. I §d* m A mengverf sierbèslag j hout/plaat 4f| zonwering SSÈ ijzerwaren fip werkbladen S| schuifdeuren radiatorkasten raamdecoratie veiligheidsbeslag Ook hebben wij nog diverse bouwkavels Ie koop in Lewedorp,'s Heer- Hendrikskinderen en Groede. Meer info tijdens de bijeenkomst of www.froanje.com BURCHSLUIS - Stichting Rugvin en het Wereld Natuur Fonds (WNF) gaan vandaag de Oosterschelde op om bruinvissen te tellen. Voor het Havenhoofd van Zierik- zee en bij Burghsluis worden het hele jaar door bruinvissen gezien. Er is echter weinig bekend over de aantallen. De vraag is waarom zij niet, zoals andere bruinvissen, 's zomers vertrekken naar het noor den. Door gericht bruinvissen te spotten, moet daarover meer hel derheid komen. „Het doel is de vaste populatie in kaart te breng en. We willen ook graag weten of ze door de Oosterscheldekering zwemmen", zegt Ilse Hoekstra van stichting Rugvin. Vanochtend va ren acht boten in linie vanaf de ke ring richting het oosten, onder de Zeelandbrug door. Met verrekij kers en speciale geluidsapparatuur, om onder water bruinvisgeluiden op te vangen, worden de zoogdie ren opgespoord. Door de aanleg van een plantsoen en het integreren van de bestaan de kreek binnen het plan wordt één groot groen element gecreëerd. Ook de uitstraling van de woningen past uitstekend bij de landelijke omgeving. Vier woningen van dit plan zijn reeds verkocht en in aanbouw, zodat de woningen in verschillende bouwfases bezichtigd kunnen worden. Zaterdag 26 september a.s. houden wij vanaf 10.00 tot 13.00 uur een informatiebijeenkomst op de bouwlocatie "Het Kreekpad" in het landelijk gelegen dorpje Kats. Adres: Kreekpad 14 (woning in aanbouw) Op deze locatie aan de zuidwestrand van het dorp wor den in totaal 25 onder architectuur ontworpen woningen gebouwd. De perceelsgrootte varieert van 126 m2 tot 762 m2. In dit plan worden 3 starterswoningen, 14 vrij staande woningen, 4 twee-onder-éénkapwoningen en 4 levensloopbestendige woningen gerealiseerd. Door de ruime kavels worden alle woningen zowel van een voor- als achtertuin voorzien. aannemingsbedrijf Nieuwe Kraaijertsedijk 37 Lewedorp tel. 0113 615500 A E-mail: info@fraanje.com Foassei^fermonl www.fraanje.com n-«imede«

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29