m 'Bende van Twintig' rukt op media 39 De nieuwe lichting Nederlandse filmactrices staat klaar. Van 23 september tot en met 2 oktober krijgen ze op het Nederlands Film Festival in Utrecht én op Nederland 2 alle ruimte. door Leo Bankersen media@wegener.nl 024-3650570 Zaterdag 19 september 2009 ls het een thriller was, zouden ze 'de Bende van T\vintig' heten. Twintig zelf bewuste, jonge vrou wen, allen talentvol, klaar om de wereld te veroveren. Twintig nieuwe filmactrices staan tijdens het Nederlands Film Festi val in de schijnwerpers en maken hun opwachting in de huiskamer, via talkshows en hun films. Er zijn prille talenten als Elske Rotteveel en Lois Dols de Jong en meer erva ren actrices als Eva van de Wijde- ven en Karina Smulders. Het project is door de VPRO be dacht, samen met het Nederlands Film Festival en Nederland 2. „Het viel op dat er veel filmactrices zijn die nog niet zo bekend zijn, maar wel op allerlei plaatsen tegelijk om- hoogschieten", zegt Harry Hos- man van de VPRO. Lotte Verbeek, die vorig jaar een mooie rol speel de in de tragikomedie Links, werd al aan de lijst toegevoegd toen ze in augustus op het festival van Lo carno aandacht trok. Met Nothing Personal won ze de prijs voor beste actrice. Sanne Vogel Het Schnitzel- paradijs, Alibiis volgend jaar in de serie Annie M.G, over Annie M.G. Schmidt, te zien en Sylvia Hoeks, die een Gouden Kalf won voor Duska en de hoofdrol speelt in De Storm, speelt de titelrol in Tirza, naar Arnon Grunbergs boek. Er is gekeken naar actrices die nog geen 30 zijn. Hosman: „Een aantal kenden we al. Maar we vroegen ook mensen uit de filmwereld om veelbelovend talent aan te wijzen. We hopen dat deze bende bij de nominaties voor de Gouden Kalve ren in Utrecht straks goed verte genwoordigd zal zijn." Het is moeilijk alle actrices onder een gemeenschappelijke noemer te vangen. Maar Hosman consta teert dat ze allemaal serieus met het vak bezig zijn. Vaak zaten de actrices op de toneelschool en wis selen ze film en tv af met theater. „Het zijn zeker geen soapies." Mooi voorbeeld van een film die gedragen wordt door actrices van de nieuwe generatie is Bride Flight. Vooral omdat Karina Smulders, Elise Schaap en Anna Drijver daar in zij aan zij spelen met de oude garde: Pleuni Touw, Petra Laseur, Willeke van Ammelrooy. Van het jonge drietal heeft Smulders (1980) de langste staat van dienst. In 1998 verruilde ze de serie Onder weg naar Morgen voor de Toneel school in Amsterdam en sinds 2002 is ze verbonden aan Toneel groep Amsterdam. In Bride Flight maakte ze indruk als de kwetsbare Ada, die zwanger is en in Nieuw-Zeeland gaat trouwen met iemand die ze amper kent. Schaap (1985) speelde bij Toneelgroep Am sterdam en was te zien in onder meer Keijzer De Boer Advocaten. Haar filmdebuut maakte ze in Lief de, Dood Luchtgitaar. Drijver (1983) begon op haar 14e als mo del. Binnenkort is ze te zien in Komt Een Vrouw Bij De Dokter. In Bride Flight was ze de jonge tegen hanger van Van Ammelrooy. De jongsten van de nieuwe lich ting zijn nog geen 20: Sallie Harm- sen Het Echte Leven), Melody Kla ver OorlogswinterLois Dols de Jong Het Leven Uit Een Dag) en Elske Rotteveel (De Fuik). De vier hebben veel in hun mars. Zo debu teerde Klaver (1990) op haar 12e in Mijn zusje Zlata, een ontroerende vertelling over een opstandig en origineel meisje, dat door de dood van haar konijn haar grip op de wereld kwijtraakt. Intussen bereikte Klaver met haar mooie bijrol in Oorlogswinter een groter publiek. Na een cursus aan de Royal Academy of Dramatic Arts in Londen hoopt ze naar de toneelschool te kunnen. Hoe verschillend de twintig nieu we acteertalenten ook zijn, er is een overeenkomst: ze zijn bijna al lemaal Hollands blond. Maryam Hassouni (Dunya Desie) is de uit zondering die de regel bevestigt. „Ja, dat was ons bij defotoshoot ook al opgevallen", lacht Harry Hosman. „Maar dat pakte nu een maal zo uit. We hadden niet de be doeling er een multicultureel gezel schap van te maken. Talent en po tentie voor de toekomst was het enige criterium. Dat gaf steeds de doorslag bij de keuze." Van 23 september tot en met 2 okto ber is op Nederland 2 iedere avond een portret te zien van een jonge Ne derlandse actrice. Ze zijn in die perio de alle twintig aanwezig in talkshows en bovendien is er elke avond een Nederlandse speelfilm te zien, waarin een van hen speelt. Op zaterdag 26 september staan de actrices ook cen traal in een speciale thema-uitzen ding van de VPRO, rechtstreeks van uit de Stadsschouwburg in Utrecht. y Reageren? redactie.media@wegener.nl In Bride Flight spelen Anna Drijver (links) en Karina Smulders (midden), twee vertegenwoordigers van de nieuwe lichting actrices, zij aan zij met de 'oudjes' Pleuni Touw, Petra Laseur en Willeke van Ammelrooy. Rechts: Eva van de Wijdeven. f< Dynasty In de serie Heimwee TV worden elke week tv-series uit het verleden belicht die de geur van nostalgie ademen. foto GPD Wie Dynasty zegt, zegt: vechtende vrouwen. In de Amerikaanse soap grepen hoofdrolspeelsters Alexis (Joan Collins) en Krystle (Linda Evans) elke gelegenheid aan elkaar in de haren te vliegen. Als respectieve lijk ex-vrouw en echtgenote van oliemagnaat Blake Carrington kon den ze eikaars bloed wel drinken. Meestal begon een confrontatie met een semivriendelijk onderons je, om vervolgens over te stappen op venijnige opmerkingen. Net zo lang tot een van de twee de eerste klap uitdeelde. Twee zorgyuldig gestylde dames uit een chique familie, die elkaar ordinair te lijf gingen, was natuur lijk smullen. Slaan, schoppen, krab ben, haren trekken, duwen: in de strijd tussen Krystle Jennings Car rington en Alexis Carrington Col by Dexter Rowan was alles geoor loofd. Meestal was er na afloop van zo'n vechtpartij weinig meer over van hun uiterlijk, want ze be landden altijd in de zooi, de mod der of het water. Vechtende vrou wen zag je op tv zelden. Collins liet zich wel eens teleurgesteld uit over het feit dat kijkers zich vooral de ca fights uit Dynasty herinner den, maar het was de verhouding tussen de twee belangrijkste Car- ringtondames waaraan de serie veel van zijn populariteit dankte. Sowieso deed de entree van Col lins in de serie de kijkcijfers goed. De Britse actrice ontpopte zich tot de absolute ster van Dynasty. Zij deed na haar glansrol nog tiental len andere dingen, maar bleef bij" velen vooral uberbitch Alexis. Toch gaat het te ver het succes van Dynasty enkel aan Collins toe te schrijven. Machtige families, die ondanks hun rijkdom bakken el lende over zich heen kregen: het sprak enorm aan. De aardige grijs aard Blake Carrington, die niet al tijd zo vriendelijk was als hij over kwam. Zijn krengerige dochter Fallon, die met Jan en alleman het bed indook in de hoop er beter van te worden. Zijn zoon Steven, die weigerde de rol van troonop volger van het olie-imperium op zich te nemen en het over alles on eens was met zijn vader. En onder tussen probeerde ex-vrouw Alexis, die in een tuinhuis op het giganti sche Carrington-landgoed in Den ver woonde, er alles aan te doen de boel nog verder te verstieren. Daarom zaten miljoenen kijkers tussen 1981 en 1989, 220 afleverin gen lang, aan de buis gekluisterd om de avonturen mee te beleven. Marlous Flier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 129