Boer Frans koestert eenvoud Voor het weer moet alles wijken kijktip kijken luisteren I Hij leeft als in de middeleeuwen. Boer Frans uit het Friese Zwaagwesteinde gaat nooit onder de douche, woont in de stal tussen zijn geiten, eet graag een rauw ei en moet niks hebben van moderniteiten. Monique Brandt bezocht de geitenboer en tv-persoonlijkheid uit A/lan bijt Hond op zijn boerderij. zaterdag, 16.35 uur zaterdag. 19 september 2009 Man bijt Hond komt met een eigen glossy. Het eerste Man bijt Hond Ma gazine ligt in de winkel vanaf 27 oktober. Als het een succes wordt, krijgt het een vervolg. Het blad gaat over gewone mensen, zoals die ook in het tv-programma aan bod komen. Vaste rubrieken als de Babbelbox en Hond aan Tafel krijgen een plek in het blad. Ook wordt bekeken hoe het eerdere Man bijt Hond-personages is vergaan. In het eerste nummer laat Nel Veerkamp, uit De Veerkampjes, zien hoe ze er uitzag toen ze 20 was. Levenswijsheden die ooit in het program ma te horen waren, worden op een rij gezet en Hanny Veerkamp, Boer Frans en Vrolijke Toon buigen zich over een lezersprobleem en geven ad vies. Het blad gaat 7,50 euro kosten, inclusief een dvd. door het leven als premiejager Klaus Weasely, 'scherpschutter van Modderschuut', compleet met hoed, lange jas en stok. „Ik was 14, maar ik voelde me die oude man. Leren deed ik niet, ik kreeg ook geen cijfers. Ik kon er niet leven zo als ik wilde, dus sloeg helemaal door en werd een ander persoon." Frans leidde zichzelf op. Hij kent de wereldkaart op zijn duimpje, kan naar eigen zeggen zó naar Is raël trappen. Gewoon naar de Rijn fietsen, vervolgens bij de Donau langs, dan kom je bij de Zwarte Zee uit, maar voor die tijd sla je af naar Bulgarije. Dan door Turkije en Syrië en daar ben je al in Israël. Zoals hij ook uit het blote hoofd naar Roemenië fietste, dik twee jaar geleden, nadat hij de drank voorgoed had afgezworen. Hij dronk 15 jaar lang pakweg 24 halve liters zwaar Duits bier en jenever, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, terwijl hij als arbeider over dag keihard moest werken. Eten hoefde niet meer, bier en jenever waren genoeg. Het gevolg: „Vocht achter de longen, benauwd, korta demig. Moest ik nog veertig paar- denboxen schoonmaken. Nou, dat ging natuurlijk niet. Ik zag niet dat het verkeerd was, de Here moest mij eerst een teken geven. Dat sig naal was op een gegeven moment duidelijk: ik zou binnen een paar weken dood zijn als ik niet stopte. Toen ik het laatste blik bier weg gooide, kreeg ik een blij gevoel, als of ik opnieuw werd geboren." Zwaagstra leeft nu van de verkoop van bokken en geiten en voelt zich 'een nieuwe Frans'. „Ik leef alsof ik een jaar of 16 ben en de wereld nog moet ontdekken. Heel intens. En dan de televisie erbij, ik ben echt gezegend." Het enige gemis is een vrouw in huis, één met handen als kolen schoppen en een voorkeur voor geiten melken en hooien. Een re cente oproep in het programma haalde niets uit, de boeren in Boer zoekt Vrouw hebben meer succes dan boer Frans. „Er komen wel veel nieuwsgierige dames, maar nooit alleen. Dan komen ze met een man, een vriend of een broer. Dat zijn andere vrouwen dan ik be doel, van die madammen met veel spul op de lippen." Ooit wil hij terug naar Amerika. Naar de mennonieten, van oor sprong Friese emigranten, die er net als de amish leven als enkele eeuwen terug. „Daar moeten nog wel van die vrouwen te vinden zijn die op het land werken en ouderwets in de kleren zitten. Ik wil er graag nog eens heen." Man bijt Hond is elke werkdag te zien op Nederland 2 om 18.55 uur. W Reageren? redactie.media@wegener.nl Voordat hij voor de eerste keer het vlieg tuig instapte, nam hij eerst afscheid van het leven. Dat hij de reis niet zou overle ven, stond voor hem zo goed als vast. Zijn ouders en de dieren vaar wel gezegd, geregeld dat zijn trek ker na zijn dood naar een bevrien de boer zou gaan, zijn geiten naar een andere boer en zijn fiets naar een maat van hem. Maar de trekker staat nog steeds in de oude schuur op het erf Want Boer Frans, na de Amsterdamse fa milie De Veerkampjes en Vrolijke Toon, de nieuwe 'authentieke' on bekende Nederlander die gevolgd wordt in het NCRV-programma Man bij Hond, is thuis in Friesland na een reis met de programmama kers naar New York. Levend en wel. Zijn reisbeslommeringen wa ren vorige week te zien in speciale uitzendingen, nu zijn de 'gewone' belevenissen weer aan de beurt. Zoals zijn leven op tv zijn gangetje gaat, zo gaat het deze ochtend in zijn rommelige 'countryhut', ge bouwd in de stallen van de boerde rij van zijn ouders in Zwaagwes teinde. De houtkachel brandt in de nogal duistere woonkamer, kip pen en geiten scharrelen er rond. Achter de bank op de 'veranda' kondigt een druk gekakel alweer een nieuw ei aan. „Het mooiste was de thuiskomst. Na zo'n reis besef je weer hoe mooi het hier is", verzucht de boer, gezeten op een oude stoel waaraan de tand des tijds zicht baar heeft geknaagd. Ook de sche ve lamp en de krakkemikkige bank, waarvan de dekdeken be zaaid is met geitendrollen en kip- penveren, passen perfect in het in terieur van de excentrieke Fries. Zijn levenswijsheden boeien tegen woordig dagelijks honderdduizen den kijkers. Van nieuwe spullen, weten zijn fans, moet Frans niets hebben. „Het gaat me om de sfeer en bekoring van vroeger", zegt Frans. „Al die ouwe rommel heeft wat. Iets wat mooi geverfd is, iets nieuws, daar vind ik niks aan. Het gaat mij om het ouderwetse, hoe het vroeger was. Dat vind ik mooi en dat wil ik ook uitdragen." Boer Frans mag dan het leven van een cowboy leiden, hij is wel een cowboy met een missie. Zijn bood schap - terug naar de natuur - slaat aan, zijn populariteit is onge kend. De Boer Frans-fanclub telt 450 leden. Onlangs waren ze bij hem op bezoek, allemaal gehuld in een shirt met zijn beeltenis er op. Op straat wordt hij voortdu rend aangeklampt. Toen hij laatst naar de Ardennen fietste, merkte hij dat het programma ook in Bel gië goed wordt bekeken. Al die aandacht is hij al gewand. Toen hij als arbeider bij de oude Sibbele Hietkamp in Kollumer- zwaag werkte, werd deze boer van de oude stempel ook door came ra's gevolgd. Omroep Friesland liet na de dood van Hietkamp in 2004 een film zien waar ook Frans Zwaagstra in voorkomt. „Ik vind het wel mooi dat ik op tv mijn ver haal kwijt kan, het is voor mij een stimulans om zo door te gaan. Als mensen zeggen 'wat leef jij daar mooi op jouw manier' is dat mooi. Je went eraan, maar ik kick er ook op. Maar ik blijf er ook weer heel gewoon bij, hoor!" Natuurman Zwaagstra wil leven zoals mensen heel vroeger leefden. „Toen er nog evenwicht was tus sen mens en natuur. Je leefde in de natuur, van de natuur, van wat er voorhanden was in ieder jaarge tijde. Zoals we nu bezig zijn, kan nooit lang meer standhouden. Ik wil laten zien dat een mens ook ge lukkig kan zijn door eenvoudig te leven. Mensen zeggen me weieens dat ik tweehonderd jaar eerder ge boren had moeten worden, maar dat zie ik zo niet. Misschien leef ik wel veertig, vijftig jaar jaar vooruit in de tijd. Misschien ben ik een stuk vooruit op al die mensen die ook een keer op zoek zullen gaan naar het alternatieve." Vroeger voelde hij zich wel eens ongemakkelijk als hij als een boer uit het begin van de vorige eeuw over straat liep. Die schaamte is voorbij. Op een reis per fiets door Roemenië belandde hij naar eigen zeggen 'in de hemel', in al die dor pen waar mensen nog leven als in de middeleeuwen. Waar die hang naar vroeger vandaan komt, weet hij niet precies. Maar het zat er op Man bijt Hond-boer Frans Zwaagstra mist alleen nog een vrouw 'die op het land werkt en ouderwets in de kleren zit'. foto Nadine Maas/GPD de lagere school al in. Snoepjes? Hij kauwde liever op een wortel. „Wat anderen leuk vonden, daar vond ik niks aan. Een nieuwe fiets? Nee, een fiets moest oud zijn, er moest roest aan zitten. Ik had kleren aan die smerig en stuk waren. Ik ben altijd een buiten beentje geweest." Op de middelbare school ging hij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 127