Vliegtuigen stonden klaar om Axel te bombarderen zeeland [27 Getuigen vertellen over hun Slag om de Schelde Veel activiteiten op Dag van de Klant PvdA, CDA en WD gaan met elkaar door regioagenda De Slag om de Schelde Hulst nog eens beloond voor beste ouderenbeleid zaterdag 19 september 2009 Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind november (toen de eer ste geallieerde schepen naar Antwer pen voeren) terug op die tijd. door Harmen van der Werf Onvoorstelbaar veel geluk heeft de bevolking van Axel gehad. De stad kwam de bevrijding in september 1944 zeker niet zonder kleerscheu ren door. Veertig burgers verloren het leven, aldus Axelaar Johan de' Brouwer, indertijd negen jaar. De schade aan huizen en andere ge bouwen was groot. „Maar het had veel erger kunnen zijn, als de Pool se militairen er niet in waren ge slaagd in de nacht van 18 op 19 sep tember een brug over het kanaal Axel-Hulst te slaan", weet De Brou wer die later de oorlogsgeschiede nis heeft uitgeplozen. „De strijd om Axel duurde al een paar dagen. Vliegtuigen stonden klaar om een bombardement uit te voeren op Axel, maar de Polen waren dat ge lukkig voor." Het weer hielp mee. „Het was potdicht van de mist die 19de september." De Duitsers hadden al veel eerder voorbereidingen getroffen om de geallieerde troepen op te houden in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Van de Axelse Sassing tot De Paal aan de Westerschelde was land onder water gezet, een vertrouwde Hol landse oorlogstactiek om vijanden op afstand te houden. Volgens De Brouwer is de onderwaterzetting al in januari 1944 begonnen, dus ver voor de invasie in Normandië. „Soldaten van de Duitse genie gin gen regelmatig peilen hoeveel wa ter er nog stond." Johan de Brouwer was negen jaar ten tijde van de bevrijding van Axel op 19 september 1944. foto Peter Nicola i der heeft drie oudere Duitse mili tairen nog eten en drinken gege ven", herinnert De Brouwer zich. „Blij dat ze waren. Ze waren ook maar als dienstplichtigen op pad gestuurd." Na de bevrijding van Axel lagen in de omgeving her en der Duitse sol daten begraven. De Brouwer ziet het nog voor zich. „Ze lagen vaak maar half in de grond. Laarzen sta ken er soms nog bovenuit. Die werden gestolen, door Belgen, die achter de geallieerden aan trokken. Maar er zijn ook Zeeuws-Vlamin gen gesignaleerd die aan lijkenpik- kerij deden. Wat wil je? Veel men sen hadden alleen nog klompen. Die Duitse soldatenlaarzen waren van zuiver leer. Dat was goed schoeisel en de winter kwam er al snel aan." De bevrijding kondigde zich al da gen voor 19 september 1944 aan in Axel. „Veel Duitsers trokken voor bij. Helemaal haveloos Mijn moe Z mmmm&mmmtmmmmmmmmmmsimm -s m - sssssmm door Hamien van der Werf AXEL - Jarenlang durfde hij niet naar Zeeland te komen. De Engel se vliegenier Herb Davy was be trokken bij het bombardement van de dijk van Westkapelle in 1944. zijn commandant feliciteer de hem direct na afloop „Onze missie was succesvol", zegt Herb Davy 65 jaar na dato in de film Stil le Getuigen van de Slag om de Schel de. „Alleen spijtig", voegt hij geë motioneerd toe, „dat zoveel men sen daarbij hun leven hebben ver loren." Het verhaal van Herb Davy, ge filmd in een vliegtuig boven Wal cheren, is één van de indrukwek kendste momenten in de film Stil le Getuigen van de Slag om de Schel de, die gisteren in première ging in het Gdynia oorlogsmuseum bij Axel. Fifi Visser en Gijs Haak uit Middelburg maakten de film in op dracht van Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ). „Nu kan het nog, ooggetuigen aan het woord laten", verklaart Leo Adriaanse van SCEZ, „en de Slag om de Schelde verdient deze extra aandacht." SINT-JANSTEEN De middenstanders in Sint-Jan- steen leggen zaterdag 26 september de rode loper uit voor klanten en andere belangstellenden. Tijdens de 'dag van de klant' zijn er in de winkels demonstraties, proeve- rijen en aanbiedingen. De nieuwe collectie winterkleding wordt tij dens een modeshow gepresenteerd en er is kinderanimatie. Vierentwintig mensen werkten opënhartig mee aan de film, Zeeuwen van alle oevers van de Westerschelde, geallieerde militai ren en één Duitse soldaat. „Het was moeilijk een Duitser voor de camera te krijgen", zegt Fifi Visser. „Uiteindelijk hebben we Karl Schrade gevonden, die na de oor log als krijgsgevangene in Enge land terechtkwam en daar is geble ven." Schrade zat op Walcheren. „Ze haatten ons", is zijn indruk van de bevolking. „Toch kregen we drinkwater aangeboden, toen we als gevangenen naar Vlissingen moesten lopen." 'Stille getuigen' lopen als een rode draad door de film, voorwerpen die de geïnterviewden herinneren aan de bevrijding. Harold Vervaet uit Biervliet toont hulzen van de eerste Canadese granaten. Bep van de Velde uit Ellewoutsdijk koestert een stuk rode parachute, waaruit ze een jurk maakte. „Groos dat ik was!" De Slag om de Schelde komt zo tot leven in de film. Gisteren kregen de basisscholen in Axel er al een dvd van. Volgende week ligt die in de bus bij andere Zeeuwse scholen. SCHOONDIJKE De besturen van de West-Zeeuws- Vlaamse afdelingen van PvdA, CDA en WD vergaderen maandag over de weg naar de gemeente raadsverkiezingen van volgend jaar. De drie landelijke partijen trekken, aangemoedigd door regio nale ondernemers, samen op om inwoners meer en directer bij de politiek te betrekken. HULST - Vertegenwoordigers van ouderenplatform Se- niorNu! hebben gistermiddag in het stadhuis van Hulst de individuele organisaties in het zonnetje gezet die bij dragen aan het ouderenbeleid in de gemeente Hulst. Leden van de Seniorenraad en medewerkers van zorg- stichtingen Curamus en Zorgsaam, de Woonstichting en de Stichting Welzijn Hulst kregen een zilveren speld uitgereikt door Janke van der Zaag van SeniorNu! Eer der dit jaar werd Hulst door het platform onderschei den met de juryprijs en de publieksprijs als gemeente met het beste ouderenbeleid van Nederland. Van der Zaag beklemtoonde dat Hulst die prijs vooral heeft gewonnen, omdat de samenhang en samenwer king tussen de verschillende organisaties die actief zijn op het gebied van ouderenzorg zo goed in elkaar steekt. foto Peter Nicola i ZATERDAG AXEL Centrum, 11.00 uur: Bevrijdingsstreetpa- rade met catwalk; Watertoren, 13.00 uur: Bevrijdingsfiets tocht; Kennedypiein, 19.15 uur: Bevrijdingstap toe; Café Cambrinus, 7.30 uur: Opa de Ko ning toertocht over verschillende afstan den; Schuttersterrein, 14.30 uur: Schieting op staande wip; CLINGE Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaarten; HOEK Koudepolderstraat, 11.00 uur: Truck show; HULST Praktijkschool, 10.00 uur: Open huis jeugdcircus Reinardi; KOEWACHT De Vlaschaard, 20.00 uur: Dansavond; LAMSWAARDE Café de Lamsoren, 21.30 uur: Disco; Dorpskern, Kermis; OSSENISSE Hof ter Nesse, 19.30 uur: Kaarten; SPUI Drie Gehughten, 20.00 uur; Bingo; TERNEUZEN De Veste, 9.00 uur: Koersbal; Kinderboerderij, 9.30 uur: Ezeltjesdag; Dierenasiel, 10.00 uur: Open dag; WESTDORPE Fortstraat, 18.30 uur: Barbecue en be kendmaking carnavalsprins de Koeters; Scoutinggebouw, 14.00 uur: Reünie; IJZENDIJKE Basisschool Schuttershoek, 13.00 uur: Rommelmarkt; ZONDAG BIERVLIET Konijnenbergweg 1,12.00 uur: Old ti merdag Agrarisch Jongeren Kontakt west Zeeuws - Vlaanderen; CADZAND- BAD Strandpaviljoen de Zeemeeuw, 10.30 uur: Trimloop over 1 en 7,5 kilometer; CLINGE Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaarten; GROEDE Lutherse kerk, 15.00 uur: Concert jong regionaal talent; HULST De Lieve, 14.30 uur: Uit op zondag; Reynaertcollege aan de Gildenstraai, Reynaert mars over 7,15 en 25 kilome ter; LAMSWAARDE Cafe de Lamsoren, 14.30 uur: Kermis; WESTDORPE Schuttersterrein, 14.30 uur: Schieting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 119