Cijns of geen cijns, dat is de crux Handtekeningenactie voor Den Dullaert Hulst Klare wijn 221 Jan Misilje is blij dat hij huisje uiteindelijk aan de kerk heeft verkocht Wijn-kaarting in 't Schippershuis almanak zaterdag 19 september 2009 door René Hoonhorst Bressiaander Jan Misilje is nooit een kerkganger geweest. Maar hij gun de een ander immer zijn geloofsovertuiging. Zijn tolerantiegrens is de afgelo pen jaren behoorlijk gezakt. Voor al kerkbestuurders daalden sterk in zijn achting. Want het bestuur van de PKN Zuidwesthoek heeft hem zonder enig christelijk mede dogen proberen te beroven, is zijn vaste overtuiging. Voorzitter Conny Almekinders van de kerkenraad en voorzitter Joop Basting van het college van kerkrentmeesters bestrijden dat. Zij wilden het huisje van Misiljes ouders kopen om een muur te kunnen afbreken, die het zicht op kerktuin en kerk beneemt. Misilje werd geboren en groeide op in Cadzand-Dorp. Zijn vader Jacques kocht daar in de jaren vijf tig een huisje in de Prinsestraat, waar hij met vrouw en zoon lang woonde. Moeder Misilje verbleef ook na de dood van haar man in 1994 nog jaren in het arbeiders huisje. Net na de eeuwwisseling wilde ze echter graag wat dichter bij haar enige kind wonen. Jan kreeg de opdracht het huisje te ver kopen. Dat leek niet zo moeilijk. Voor een goedkoop huisje - ideaal als star- terswoning - in een rustig en ka rakteristiek dorp op een paar kilo meter afstand van het strand is be langstelling genoeg. Het kerkbe stuur toonde interesse, nam een optie, maar liet vervolgens niets van zich horen. Toen Misilje onver wacht snel een koper vond, wer den de kerkvoogden wakker. Ze schrikten de kandidaat-koper af door in het ongewisse te laten hoe veel erfpacht hij moest betalen, stelt Misilje. „Toen was ook nog niet bekend dat de erfpacht alleen voor de tuin en de daarop staande schuur gold." De zaak zou de moeite van het uit zoeken niet waard zijn geweest als de kerkvoogden een paar honderd euro aan afkoopsom hadden ge vraagd en het huisje gelijk hadden gekocht. De vraagprijs van 43.000 euro, terwijl het pandje op een be drag van 48 tot 64 mille was ge taxeerd, was hen aanvankelijk te hoog, stelt Misilje. Hotel De Drie Koningen is volgens Jan Misilje in de eerste helft van de vorige eeuw 'genaast' door het kerkbestuur. Die conclusie is niet juist, betogen Basting en Almekinders. „Het duurde inderdaad lang voor we lie ten weten of we akkoord gingen met de prijs. Maar we moesten wachten op toestemming van de Provinciale Kerkvoogdelij ke Com missie. Permissie van die toezicht houdende instantie is nodig om als kerkbestuur grotere aankopen te kunnen doen." Makelaar Wim van de Broecke ont kent dat er een afspraak lag om het kerkbestuur te waarschuwen als hij een koper vond. Misilje werd volgens Almekinders een nieuw erfpachtscontract aange boden om de rechtszekerheid voor alle partijen te vergroten. „Misilje wilde daar niet op ingaan, maar het is nooit de bedoeling geweest om het pand voor niets in handen te krijgen", zegt de voorzitter van de kerkenraad. Misilje gelooft daar niets van. Ster ker hij noemt het een grove leu gen. Hij laat een exploot uit 2004 zien, waarin de deurwaarder hem gelast 'het perceel ter algehele en vrije beschikking van requirante (de PKN Kerk Zuidwesthoek, red) te stellen en de zich op het perceel bevindende opstallen te verwijde ren'. Als Kees Galama, destijds ad vocaat van het kantoor Adriaanse en Van der Weel, hem niet te hulp was gekomen, was het het kerkbe stuur misschien ook nog wel ge lukt om zijn moeder en hem hun eigendom te ontnemen, denkt hij. De intussen oud-advocaat Galama slaat zichzelf niet op de borst. Mi siljes conclusie dat de kerk hem heeft proberen te bestelen, gaat hem te ver. Maar dat de bestuur ders 'niet erg christelijk handelden en jaren hebben zitten chicane ren', staat voor hem als een paal boven water. Galama verwijt het kerkbestuur vooral dat het de zaak niet op een fatsoenlijke, ordentelij ke manier heeft uitgezocht. Alme kinders en Basting herkennen zich niet in de bewoordingen van de advocaat. Zij stellen dat de zaak ontaardde in getouwtrek. Galama meent dat Misilje geluk had dat hij geïnteresseerd is in oud-Hollands recht en tijd had om de zaak uit te zoeken. Zo kwam hij erop dat de uit de mid deleeuwen stammende eigendoms verhoudingen gestoeld zijn op cijns, een belastingplicht waarop - in tegenstelling tot erfpacht - eige naren intussen geen recht meer kunnen doen gelden. Zijn betoog was glashelder, zodat de rechter - 'zonder echt uitspraak te doen' - het kerkbestuur liet weten dat het 'een probleem had', herinnert Ga lama zich. Basting en Almekinders benadrukken dat de rechter geen uitspraak heeft gedaan over het al dan niet aanwezig zijn van erf pacht. „De oproep om er onder ling uit te komen, wilden wij ge stand doen. We wilden de zaak niet traineren, maar hadden een schone-grondverklaring nodig." Dat het kerkbestuur zelfs na de gang naar de rechter nog probeer de Misilje met een kluitje in het riet te sturen, klopt volgens Alme kinders en Basting niet. Maar de Bressiaander beweert dat het kerk bestuur pas overstag ging nadat hij in Rijksarchieven van het Kadaster in Apeldoorn (waar bescheiden lig gen, die ook in verwoeste Middel burgse gebouwen werden be waard) bewijs vond voor de precie ze en juiste eigendomsverhoudin gen. Almekinders geeft toe dat be taling 'wel langer duurde dan de bedoeling was', maar steekt dat op de slechte communicatie tussen de intussen gebrouilleerde par tijen. Jan Misilje is blij dat het recht uit eindelijk heeft gezegevierd en hij het huisje uiteindelijk aan de kerk heeft verkocht. Maar hij krijgt nog steeds een bittere smaak in zijn mond van de houding van het kerkbestuur. Omdat hij jaren van zijn leven in de strijd moest ste ken, omdat hij een klap geld aan juridische bijstand kwijt was én omdat geen van de kerkbestuur ders het fatsoen had zich ooit bij hem te verontschuldigen. SAS VAN GENT - Kaartclub Klavertje Vier houdt zaterdag 26 september een open wijn-kaarting in café 't Schippershuis in Sas van Gent. De kaarting begint om 20.00 uur. De man uit Zaamslag snoof eerst eens diep, rechtte zijn schouders en stapte resoluut af op de klusjesman die al meer dan een week doende was in en om zijn huis. Al zijn moed bij elkaar rapend, riep hij: „Ik weet waar je mee bezig bent en ik wil dat het stopt. En wel nu meteen!" De vrolijke klusser reageerde als door een wesp gestoken. „U kunt ons Inschrijven kan - tegen betaling van 2,50 euro - vanaf een half uur tevoren. Het kaartspel dat die avond op het programma staat is bieden zonder roem. Tip? redactie@pzc.nl niks verbieden. Ze is zowat volwas sen en we zijn gewoon smoorver liefd!" Zo kwam de man uit Zaam slag erachter dat de klusjesman het aanhield met de oudste dochter des huizes. Terwijl hij alleen maar had willen zeggen dat het afgelopen moest zijn met het clandestien consu meren van grand crus uit zijn gelief de wijnkelder. door Harold de Puysseleijr HULST - Buurtvereniging Den Dul laert verspreidt in de wijk Den Dullaert zo'n 1800 pamfletten waarin buurtbewoners wordt op geroepen hun mening te geven over de mogelijke verhuizing van de bibliotheek uit het gemeen schapscentrum naar de binnen stad van Hulst. De buurtvereni ging voelt in elk geval niets voor die verhuizing en de verdere ont manteling van Den Dullaert. „Dit zal zeer grote consequenties voor verenigingen en organisaties in Hulst hebben zoals voor De Buut- reedners, The Young Ones, salsa studio Anneke Hamelink, amateur toneelgezelschappen en school- en theatervoorstellingen. Wij hebben dan ook geen locatie meer voor on ze activiteiten. Waar moeten al de ze verenigingen en organisaties naar toe?" Vestiging van de biblio theek in de binnenstad levert vol gens de buurtvereniging onveilige verkeerssituaties op, moeilijke be reikbaarheid en ook geldt daar be taald parkeren. Bewoners van de Dullaertwijk kunnen het ingevul de pamflet tot woensdag 23 sep tember deponeren in de brieven bus in de hal van Den Dullaert. De resultaten worden kenbaar ge maakt aan het gemeentebestuur. mm-* 1 m Laten Sluise ondernemers zelf eens de handen uit de mouwen steken Zie www.pzc.nl/regio/zeeuws- vlaanderen: Ondernemers Sluis begraven oude politiek. UW A 'J- reacties: 406 Hellegatpolder is goed alternatief voor ontpoldering Hedwigepolder. 41% Ü59% Het kerkbestuur wil het muurtje om de tuin van het huisje weghalen voor beter zicht op de kerk. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 114