221 zeeland Weeltje bij Noordgouwe wordt paradijs Wereldvrouwen maken Wereldwuuf Kinderkoor De Sjofar houdt open oefening D66 toert op de motor over het eiland zaterdag 19 september 2009 S De weel bij Noordgouwe ligt er droogjes bij. Het water wordt weggepompt om de aankomende werkzaamheden makkelijker uit te kunnen voeren. Landschapsbeheer knapt ko mende week het natuur gebied aan de Weeldijk bij Noordgouwe op. Dier, plant en mens profiteren ervan. door Martijn de Koning Een felgekleurde water pomp staat al een paar da gen op te vallen in het na tuurgebiedje bij de weel aan de Weeldijk bij Noordgouwe. De pomp zorgt ervoor dat zoveel mogelijk water uit het laaggelegen gebied verdwenen is als Land schapsbeheer maandag begint met het opknappen van de omgeving. De opknapbeurt is een initiatief van de eigenaar van het gebied, de familie De Koeijer. Die krijgt straks een vergoeding van de pro vincie voor de aanleg en het be heer van de weel als een zoge naamd 'plas-drasgebied'. Eigenlijk is de weel trouwens geen echte weel, vertelt Arjan de Huls ter van Landschapsbeheer, maar een uitloper van de eigenlijke weel. Die lag aan de andere kant van de dijk, nadat die ergens rond 1400 tijdens een storm was doorge broken. De originele weel ging op in schorren en slikken en werd la ter landbouwgrond. De uitloper, aan de andere kant, bleef wel be staan. Een echte naam kreeg het nooit, maar in Noordgouwe was het wa tertje vanaf halverwege de negen tiende eeuw wel bekend onder de namen weel van Arjaon de Kuper en weel van ]ewan Vis. Het gebied, gespaard van ruilhan del tijdens het verder ingrijpende ruilverkavelingsproject in het ge bied, ontwikkelde zich tot een pa radijs voor met name vogels. On der meer de tureluur, kievit, water hoen, scholekster, kluut, visdief en meerdere soorten eenden laten zich regelmatig zien in het voor mensen verboden gebied. Die heb ben er overigens wel een prachtig zicht op vanaf de Weeldijk. Toch kan het nog beter, zegt De Hulster. „Het gebied lijkt heel open, met name door het weiland eromheen. Maar eigenlijk is de ruigte van het riet, met name ach terin, al te dicht begroeid voor steltlopers. Bovendien staat er nu regelmatig te veel water in de weel. Het is immers het meest laag gelegen gebied in deze polder. We leggen aan beide kanten een dam met sluisjes aan, zodat we de wa terstand straks kunnen reguleren." Ook planten als lamsoor, zeekraal en schijnspurrie voelen zich er thuis. Het water is namelijk brak. „Onder dit hele zandgebied zit zout water", vertelt De Hulster. „Hi.er en daar, zoals in Schudde- beurs, komt wel zoet water naar boven, maar dat zit dan als een soort bel bovenop het zoute wa ter." Hoewel het gebied dus voor al ten gunste van de flora en fauna wordt verbeterd, is ook aan cultuurhistorie gedacht. In de halve cirkel onderaan de dijk wordt het karreveld in ere her steld. De resten van de gleuven, eeuwen geleden uitgegraven om grond voor het herstel van de dijk te winnen, zijn nog steeds enigs zins zichtbaar. Ze worden straks weer diepe sleuven, zoals het eeu ZIERIKZEE door Melita Lanting ZIERIKZEE - De Wereldvrouwen be staan dit jaar tien jaar. Ter gelegen heid daarvan gaan de Wereldvrou wen een eenmalig magazine uitge ven: Wereldwuuf Rond 14 november - als het 10-ja- rig bestaan wordt gevierd - krijgen alle inwoners van Schouwen-Dui- veland het magazine in de bus. Coördinator Jessica Stein: „We wil len graag aan iedereen vertellen wat we doen." Daarnaast zal het tijdschrift op beperkte schaal el ders in Zeeland verkrijgbaar zijn. In het magazine staan heel ver schillende artikelen van en over vrouwen. „Ik vind het heel moe dig dat de vrouwen hun verhaal vertellen, het komt straks wel bij iedereen binnen. Het zijn universe le verhalen, over liefde, vriend schap, vluchten", somt Stein op. „Ik heb zelf een vrouw gesproken die hier begonnen is, maar nu in De Lier woont. Zij is uit Soedan ge vlucht, omdat ze niet wilde dat haar dochters besneden zouden worden." De verhalen zijn opgete kend door professionals die vrijwil lig meewerken. „Anders zou het ook niet kunnen. Ook de vormge ving is gratis gedaan door Anders- doen. Desondanks zijn we finan cieel nog niet helemaal rond en zoeken we nog sponsors." Wereldvrouwen heeft zich in de af gelopen jaren ontwikkeld tot een landelijk erkende organisatie. Dat wordt nog eens onderstreept door het voorwoord, dat minister Bert Koenders heeft geschreven. wen geleden was. Toch snijdt ook met dat herstel het mes aan beide kanten. Want ook de natuur profi teert van de door mensenhanden aangelegde sleuven. „We denken dat de zoutminnende planten er profijt van hebben", zegt De Huls ter. Tel daar nog bij op dat ook de dijk felf zeer bijzonder is en je hebt een totaalpakket aan natuurlijke di versiteit op een klein stukje. „Deze kant van de dijk heeft een zan dachtige ondergrond en ligt op het zuiden, dus krijgt veel zon", wijst De Hulster op de 'weelzijde' van de dijk. „De eigenaren krijgen een vergoeding om die niet te bemes ten, maar wel te laten begrazen. Door al die factoren groeien er bij zondere bloemen." De Hulster ver wacht dat de werkzaamheden, die maandag beginnen, niet langer dan een week duren. Het christelijk kinderkoor De Sjo far houdt vrijdag 25 september een open oefenmiddag. Kinderen van 5 tot en met 12 jaar en hun ouders zijn welkom om te komen luisteren, kijken en even tueel mee te zingen. De repetitie wordt gehouden in de zaal van de gereformeerde kerk aan de Zevengetijstraat in Zierik- zee en duurt van 16.00 tot 17.00 uur. Het kinderkoor oefent elke vrijdag middag. OUWERKERK D66 Schouwen-Duiveland houdt za terdag 26 september een motorrit over het eiland. De start is om 14.30 uur vanaf de parkeerplaats bij het Watersnood museum te Ouwerkerk. Leden van D66 bieden de motorrijders onder weg een drankje aan. De tocht ein digt rond 17.00 uur bij café De Ban- jaard in Zierikzee. Deelname kost 10 euro, inclusief consumpties. Wie mee wil rijden (kan ook ach terop), dient zich te melden via webmaster@d66zeeland.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 104