buitenland 19 in ijskast Plan opgeofferd voor hoger doel wel doodgeschoten Gewonden bij aanval gymnasium Beieren Australische Josef Fritzl heeft dochter dertig jaar verkracht Onderzoek naar bouw Europarlement geëist Italiaanse militairen dood bij aanslag Kabul Top Gear-presentator krijgt tuin vol poep Spanje wil oud-SS'ers laten arresteren Mededelingen van het waterschap vrijdag 18 september 2009 bert Gates blijft Washington be zorgd over Irans nucleaire ambi ties, maar is er nog voldoende ruimte om het probleem langs di plomatieke weg op te lossen. Bo vendien kan het regime in Tehe ran desnoods nog met sancties er toe worden gebracht van de ont wikkeling van nucleaire wapens af te zien. De reacties op het besluit waren overwegend positief De Na- vo verwacht meer betrokken te worden bij de ontwikkeling van het nieuwe systeem. De Amerika nen werkten tot dusver op eigen houtje samen met Polen en Tsje chië. Rusland juichte het besluit toe. Het land zag het systeem als een stap in een nieuwe wapenwed loop. De Republikeinse senator Jon Kyl noemde het in een verkla ring 'gevaarlijk en kortzichtig'. Oud-president George Bush wilde per se een raketschild in Tsjechië en Polen invoe ren. Zijn opvolger schuift het plan terzijde, maar niet zonder doel. door Carel Coseling Zeven jaar is erover onderhandeld. Nu heeft de Amerikaanse presi dent Barack Obama er een streep door gezet. Er komt geen Ameri kaans antiraketsysteem in Polen en Tsjechië. Het systeem was een idee van Oba- ma's voorganger Bush. Het moest de Europese bondgenoten en de VS beschermen tegen interconti nentale raketten uit Noord-Korea en Iran. Het bezwaar van Moskou dat het systeem ook tegen Rus land was (of kon worden) gericht, werd weggehoond zonder dat er inhoudelijk ooit echt op werd inge gaan. Van een Russisch aanbod om samen te werken bij de afweer tegen vijandelijke raketten wilde Bush niets weten. Daarvoor was het wantrouwen jegens de Russen te groot. Obama liet al in zijn verkiezings campagne weten vraagtekens te zetten bij het systeem. Kort na zijn aantreden begon hij met de heroverweging van het door Bush genomen besluit, in juli 2008 be krachtigd in akkoorden met Polen en Tsjechië. Die is nu afgerond en het oordeel is negatief Aan zijn be sluit liggen niet alleen rationele re denen ten grondslag. Zo staat nog steeds niet vast of het systeem werkt. Bovendien is het duur, niet flexibel en dekt het niet heel Euro pa af Dat zijn echter bijkomende argumenten. Obama's voornaam ste beweegredenen zijn politiek. Hij wil een dialoog met Noord-Ko rea en Iran; staten die Bush onder de 'As van het kwaad' schaarde en die hij voortdurend bestreed. In Obama's beleid is geen plek voor 'Koude Oorlogsdenken', uitgaande van een permanente dreiging en de noodzaak daartegen maatrege len te nemen. Obama wordt daarbij geholpen door analytici die menen dat Noord-Korea en Iran nog lang niet in staat zijn intercontinentale kern raketten te maken en de projectie len succesvol naar Europa en/of de VS af te schieten. Daarnaast is er de verhouding met Rusland. Oba ma wil eind dit jaar een nieuw ver drag met zijn collega Dmitry Med- vedev tekenen over beperking van het aantal kernraketten en hun dragers (voertuigen, vliegtuigen, onderzeeboten). Het geplande anti raketsysteem vormde daarvoor wat de Russen betreft een blokka de. De Amerikaanse president zet in op een goede relatie met Mos kou. Hij wil meer samenwerking en ook op steeds meer gebieden, inclusief defensie. Het geplande ra ketschild in Polen en Tsjechië is daar nu voor opgeofferd. king van slachtofferaantallën stap te Top in 2002 uit II. Hij begon een extremere koers te varen, waarbij het slachtofferaantal onderge schikt was aan het uiteindelijke doel. Hij begon zichzelf leider van de Zuidoost-Aziatische Al Q_aida te noemen. En hij waarschuwde In donesië voor meer aanslagen, waarvan er verschillende volgden, de laatste op twee hotels in Jakarta in juli van dit jaar. Tops factie heeft een grote klap ge kregen, maar er ontbreken nog veel puzzelstukjes, zegt terreurex- pert Noor Huda Ismail. „Leden van zijn groep zijn extreem gevaar lijk, en als Noordin Top iemand heeft aangewezen als zijn opvolger moeten we ons zorgen maken." ANSBACH - Op een gymnasium in Ansbach, in de Duitse deelstaat Beieren, zijn gisteren tien gewon den gevallen toen een 18-jarige leerling anderen op de school be stookte met molotovcocktails. De politie zei dat de jongen ook een bijl en twee messen bij zich had. Een van de gewonden is de dader. Hij werd door de politie neerge schoten en zwaargewond in hech tenis genomen. Hij-wordt verdacht van poging tot moord. l\vee meis jes raakten zwaargewond, maar ze verkeren niet in levensgevaar. De zeven andere slachtoffers, onder wie een docent, raakten slechts lichtgewond. De verdachte betrad gisterochtend de school en gooide een molotov cocktail. Daarop werd de politie ge waarschuwd. Toen die arriveerde werden agen ten opgewacht door de tiener die met een bijl stond te zwaaien. Hij bleek inmiddels een tweede molo tovcocktail te hebben gegooid die niet was ontbrand. De agenten openden daarop het vuur. De jon gen werd vijf keer geraakt. „Omdat de aanvaller dreigde zijn wapens tegen de politie in te zet ten openden agenten het vuur", vertelde de Beierse minister van Binnenlandse Zaken Joachim Her mann. Het is het tweede geweld sincident op een Duitse school dit jaar. In maart richtte in Winnen- den een 17-jarige jongen een bloed bad aan. BRUSSEL De Europese Ombudsman eist een diepgaand onderzoek naar de bouw van het Europarlement in Brussel. De enorme gebouwen zijn in de jaren negentig gefinancierd zonder openbare aanbesteding, wat mogelijk wel had gemoeten. De zaak kwam aan het rollen toen een journalist informatie opvroeg over de destijds gevolgde financie ringsprocedure. KABUL Een Italiaans militair konvooi in de Afghaanse hoofdstad Kabul is giste ren getroffen door een zelfmoord aanslag. Zeker zes militairen en tien Afghaanse burgers kwamen om het leven. Ongeveer zestig men sen raakten gewond. De verant woordelijkheid voor de aanslag is opgeëist door de taliban. MELBOURNE LONDEN Milieuactivisten hebben twee zak ken met paardenmest gedumpt in de tuin van Jeremy Clarkson, de presentator van het autoprogram ma Top Gear. 'Dit is waar we door jou in terechtkomen', stond er op een meegevoerd spandoek. Ze vin den dat Clarkson zich te weinig be zighoudt met klimaatverandering. De activisten reden zelf in een bus je dat loopt op frituurolie. MADRID Een Spaanse rechter heeft gisteren opdracht gegeven tot de arrestatie van drie ex-SS'ers die tijdens de Tweede Wereldoorlog werkten als bewakers in concentratiekampen. Het gaat om de Roemeen Johann Leprich (85) en de uit het voormali ge Joegoslavië afkomstige Anton Tittjung (85) en Josias Kumpf (84). Een Australiër is gearresteerd op verdenking van het meer dan der tig jaar lang verkrachten van zijn dochter. Ook zou hij vier kinderen bij haar hebben verwekt. De man zou zijn dochter sinds haar elfde hebben verkracht. Daar bij dreigde hij haar moeder te mo lesteren. Hij werd in februari gear resteerd nadat zijn dochter naar de politie was gelopen. Zij zou in 2005 al eens naar de politie zijn gestapt, maar toen werd geen aanklacht in gediend omdat ze vreesde voor haar veiligheid en niet met de poli tie wilde samenwerken. De man zelf ontkent zijn dochter te hebben verkracht. Aanklagers zeggen dat DNA-onder- zoek zal moeten uitwijzen of hij in derdaad de vader van de kinderen is. Alle vier werden geboren met gezondheidsproblemen. Eén van hen is overleden. De zaak roept de vergelijking op met de zaak rond de Oostenrijker Josef Fritzl, die in maart werd ver oordeeld wegens het 24 jaar lang opsluiten en verkrachten van zijn dochter. Noordin Mohammed Top. foto EPA Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden deelt het volgende mee: Loznmgsvergurammg vooir de aanleg van een fietsfunnel ön Middelburg en een besluit wijziging lozingsvergunning van Pluscoat B.V. in 's-Gravenpolder. Op 14 september 2009 is een lozingsvergunning op grond van de Wet verontreiniging oppervlaktewateren vastgesteld voor de lozing van bemalingswater op oppervlaktewater dat in beheer is van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Het bemalings water is afkomstig van de aanleg van een fietstunnel onder de Golsteinseweg/Brigdamseweg t.b.v. de aanleg van de N57 te Middelburg. Op 14 september 2009 is naar aanleiding van een ambtshalve wijziging een lozingsvergunning op grond van de Wet verontreiniging oppervlaktewateren vastgesteld voor de lozing van afvalwater afkomstig van Pluscoat B.V., gevestigd aan de Rangeerstraat 2 in 's-Gravenpolder. Wij zijn van plan de vergunning onder het stellen van voorschriften ambtshalve te wijzigen. De besluiten liggen vanaf 21 september tot en met 2 november 2009 ter inzage: bij de receptie van waterschap Zeeuwse Eilanden, Kanaalweg 1 in Middelburg, elke werkdag van 8.00 tot 17.00 uur. Voor inzage op een ander tijdstip kunt u een afspraak maken; bij de informatiewinkel van de gemeente Middelburg, Kanaalweg 3 in Middelburg, elke werkdag van 8.00 tot 15.30 uur en op donderdagavond van 18.00 tot 20.00 uur; Bij de afdeling Post- en Archiefzaken van de gemeente Borsele, Stenevate 10 in Heinkenszand, maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. Tot het einde van bovenvermelde termijn staat beroep open bij de afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State voor: a. degenen die bedenkingen hebben ingebracht tegen het ontwerp van het besluit; b. de adviseurs die gebruik hebben gemaakt van de gelegen heid advies uitte brengen over het ontwerp van het besluit; c. degenen die bedenkingen hebben tegen wijzigingen die bij het nemen van het besluit ten opzichte van het ontwerp daarvan zijn ingebracht; d. belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen het ontwerp van het besluit. De vergunning wordt van kracht met ingang van de dag na de dag'waarop de beroepstermijn afloopt tenzij gedurende deze termijn bij de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State een verzoek om een voorlopige voorziening is gedaan. Soms onzichtbaar, u Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118 - 621000 Fax 0118 - 621990 info@wze.nl www.wze.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9