Het is een klassiek dilemma: je willen onder scheiden, maar er vooral ook bij willen ho ren. Welkom in de verwarrende we reld van kind, kleding en merken. Een dagelijkse krachtmeting op het school plein, waarbij onderlinge beïnvloeding de enige constante factor is. daan", zegt Petra achter de kassa van de Bennetonwinkel in Rosada. Zij be vestigt het beeld dat het vooral draait om het merk én het voorbeeld van an deren. ,,Ze hebben dan ergens iets ge zien wat ze leuk vinden, vaak bij el kaar. En dan is minder van belang of het in de mode is. Soms komen ze zelfs iets kopen dat ze eerder al in een kleinere maat hebben gehad." Eigen smaak Susan van de Nike Factory Store heeft gemerkt dat kids heel goed we ten wat ze willen, „Die petjes bijvoor beeld", wijst ze op een rek met het zo herkenbare logo. „Alleen de klein tjes laten zich nog door iemand an ders sturen", is haar ervaring. 'Bendeleider' Karin van Villa Happ on derschrijft dat kinderen zich nog maar weinig laten aanpraten. „Dat moedig ik zelfs aan, daar maken we dan een spelletje van met de ouders;" De ervaren bedrijfsleidster stelt dat de jeugd al vanaf een jaar of acht dui delijk een eigen smaak toont. „Ook de jongens. Die zijn de laatste jaren bezig met een inhaalslag. Het is echt niet meer ma die alles uitzoekt." Ook Villa Happ (80 eigen zaken in Ne derland en plus de nodige franchise- vestigingen) kiest een eigen koers en vaart daar wel bij. „De Villaneesjes, zo noemen we de kinderen die alles van ons willen hebben, vinden vooral de kleuren en het design leuk. Het is nooit triest en dat spreekt aan. Clipjes Karin draagt ook aan waar kinderen hun voorbeelden vandaan halen. „Ze zien heel veel op tv, in clipjes. En zijn het vriendinnetjes, dan willen ze ne gen van de tien keer hetzelfde. Een andere Karin, van de Conver- se-vestiging, draagt nóg belangrijke bron van informatie aan; internet. „Vaak hebben ze daar al heel goed ge keken. Als ze dan iets kopen, weten ze al heel goed wat ze willen." Herbert Kafs Meer en meer richt reclame zich op de jonge consu ment. Maar die heeft, vaak als reactie op al die pogingen tot beïnvloe ding, juist een behoefte om een eigen wil te tonen. Bijvoorbeeld door merk kleding te koppelen aan het maken van geheel eigen keuzes. En keus, die is er meer dan genoeg. Sociologe en publiciste Christien Brinkgreve noemde het een worste ling met vrijheid; alle wegen liggen open? maar welke moet je kiezen? Ze verdiepte zich in de vraag hoe jonge ren proberen'zichzelf' te zijn. „Het grote probleem is dat kinderen én uniek willen zijn én erbij willen ho ren", verklaarde ze ooit in Libelle. Zie daar het dilemma rond merkkleding. Jeans van Diesel, G-Star of Cars, on dergoed van Björn Borg, een jurkje -van IKKS, een jack van Tommy Hilfi- ger, een shirtje van Bengh. Kinderen lepelen de voorbeelden zo op. Ze ken nen niet alleen de merken, maar we ten vaak ook prima wat het aanbod is. Nog voor ze naar de winkel gaan, is de keus bepaald. Dat moet het zijn en niets anders! Elders gezien In Rosada, het grootste Outlet Centre van zuidwest-Nederland, weten ze er alles van. Uit alle hoeken van het land en ver daarbuiten verdringen jonge consumenten en hun (groot)oüders zich rond de merkartikelen. „Ze komen inderdaad overal van-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 97