Schild tegen raketten 8| nd Bomexpert Noordin Top nu Nu in de bioscoop: 'Lang leve Mao!' Blauwhelmen dood bij aanslag in Somalië Obama wil 'sterker, sneller en slimmer' systeem vrijdag 18 september 2009 mmmm mmmm mmm wmmmmmmmw. door onze correspondent Remko Tanis SJANGHAI - De fier wapperende, ro de vlag met de vijf gele sterren vult het volledige bioscoopscherm in zaal 8 van de Yonghua-bioscoop in Sjanghai. De muziek zwelt aan en werkt naar een climax toe. Ter wijl het beeld langzaam op zwart gaat, begint Lei Gui Chu (64) hard te applaudisseren. „Ik gloei! Er zou den meer van dit soort films moe ten zijn." Ze heeft net 130 minuten fraaie propaganda achter de kiezen: de film Oprichting van een Republiek die gisteren in tweeduizend biosco pen in China in première ging. Het is een cadeau van de filmin dustrie aan de jarige communisti sche staat die op 1 oktober de zes tigste verjaardag viert. Bijna tweehonderd Chinese ster ren hebben een rol in de film. 'El ke drie minuten verschijnt een nieuwe filmster op het doek', ad verteren de makers. De meesten spelen voor nop: de eer om in het grootste Chinese filmepos ooit te mogen spelen, is betaling genoeg. De film verheerlijkt de wijsheid en doortastendheid waarmee com munist Mao Zedong de nationalis ten van Chang Kai Chek versloeg zodat hij op 1 oktober 1949 in Pe king de oprichting van de Volksre publiek China kon uitroepen. Mao was volgens de film een ver zoener, een vaderlijk figuur, die be gaan is met de mensen. Hij danst met hen en zingt dronken de Inter nationale met kameraden die in de jaren die volgden slachtoffer werden van zijn Culturele Revolu tie. Maar over die slachtoffers niets in de film, nergens een spoor van de wrede kant die Mao ook toen al had. Net als de Communistische Partij heeft Mao niets dan het bes te voor gehad met de mensen, is de niet te missen boodschap. Met de sterrenparade hoopt de producent - staatsbedrijf China Film - jongeren naar de bioscoop te krijgen om zo de boodschap ook bij hen over te brengen. Of de film aanslaat, moet de komende weken blijken. Bioscoopkaarten a 10 euro zijn voor velen te duur, maar in Peking zijn al ruim een miljoen gratis kaartjes uitgedeeld. 1 President Barack Obama wil nieuwe benadering van afweer tegen raketten. Dreiging van Iran zou minder urgent zijn dan eerder aange nomen. WASHINGTON - Het Amerikaanse plan voor een antiraketschild in Polen en Tsjechië is van de baan. President Barack Obama maakte gisteren bekend dat zijn regering voor een nieuwe benadering van de verdediging tegen raketten heeft gekozen. Die moet een 'ster ker, sneller en slimmer' afweersys teem opleveren. Het raketschild voorzag in de plaat sing van raketten in Polen en van een radarsysteem in Tsjechië. Het was een idee van de vorige Ameri kaanse president, George Bush, en moest een verdediging vormen te gen raketaanvallen van zogeheten schurkenstaten, vooral Iran. Oba ma had al eerder laten blijken wei nig interesse in het antiraketschild te hebben. Hij zei dat de dreiging van Iran minder urgent is dan eer der werd aangenomen. Volgens minister van Defensie Ro- Amerikaans raketschild in Oost-Europa MOGADISHU - Door twee zelf moordaanslagen bij het hoofd kwartier van de vredesmacht van de Afrikaanse Unie (AU) in Soma lië zijn gisteren veertien soldaten gedood, onder wie een Burundese ondercommandant. Bij de aanslagen raakte ook de Ugandese commandant Nathan Mugisha gewond, samen met veer tien anderen. Ooggetuigen zeiden dat de zelfmoordaanslagen zijn ge pleegd met twee voertuigen met symbolen van de Verenigde Na ties. De aanslagen zijn opgeëist door de radicaalislamitische organi satie al-Shabaab. De organisatie eiste gisteren dat Frankrijk onmiddellijk 'alle steun aan de afvallige Somalische rege ring stopzet en alle adviseurs en agenten terugtrekt'. Voorts moe ten Franse bedrijven weg uit Soma lië en moeten Franse marinesche pen verdwijnen uit de Somalische wateren. De verklaring stelt ook dat de Afrikaanse troepenmacht in het land moet worden teruggetrok ken. In ruil daarvoor beloofde al-Shabaab een Franse geheime agent vrij te laten. De Franse mi nister van Buitenlandse Zaken Ber nard Kouchner wees de eisen on middellijk af. De Fransman werd met een ande re geheim agent op 14 juli in de So malische hoofdstad Mogadishu ge vangen genomen. De twee waren in het land om Somalische rege ringstroepen te trainen die tegen de opstandelingen vechten. De an dere agent wist in augustus te ont snappen. Al-Shabaab zwoer deze week ver geldingsacties uit te voeren tegen westerse belangen na een Ameri kaanse aanval maandag in het zui den van Somalië. Langste mannen ter wereld W2sm&mmmmwesmmsmföu door onze correspondent Esther de Jong JAKARTA - Na een klopjacht van ze ven jaar heeft de Indonesische poli tie de terrorist Noordin Moham med Top gisterochtend na een urenlang beleg doodgeschoten. Bomexpert Top wordt gezien als het brein achter tal van zelfmoord aanslagen in Indonesië, waarbij sinds 2002 in totaal 250 mensen om het leven zijn gekomen, onder wie zeven Nederlanders. De jacht op Noordin Top werd gisterochtend beëindigd na een urenlang vuurgevecht en een ex plosie. Het huis waarin de bomex pert zich schuil hield, werd volle dig stukgeschoten, het dak en de muren werden weggeblazen. Drie andere vermoedelijke extremisten kwamen hierbij om en drie ver dachten werden gevangen geno men. De politie was de 41-jarige Top al een tijd op het spoor. In augustus ontsnapte hij ternauwernood. De Indonesische media meldden des tijds zijn dood, maar de politie gaf na een aantal dagen schoorvoe tend toe dat de terrorist was ont snapt Ditmaal geven vingerafdruk ken uitsluitsel, aldus Bambang Hendarso Danuri, hoofdcommissa ris van de nationale politie. De uit Maleisië afkomstige Top ra dicaliseerde begin jaren negentig, nadat hij in aanraking kwam met de Indonesische oprichter van de aan Al Q_aida gelieerde terreur groep Jemaah Islamiah (JI). Deze extremistische organisatie wordt verantwoordelijk gehouden voor een aantal terroristische aanslagen in Zuidoost-Azië, waaronder de bomaanslag op Bali van 2002, waarbij tweehonderd voorname lijk westerse toeristen om het le ven kwamen. Een training in de Fi- lipijnen stoomde hem klaar de droom van JI waar te maken: de creatie van een islamitische staat in Indonesië, Maleisië, Brunei en de Filipijnen. Hij vluchtte naar In donesië, nadat de Maleisische poli tie na 11 september 2001 de jacht opende op islamitische extremis ten. Na een intern conflict over beper- Radarpost Ustka Orzysz Zegrze Pomorskie Czluchow POLEN ®TSJEC ROEMENIË BULGARIJE TURKIJE GRIEKENLAND Mogelijke vlucht van Iraanse kernraket met bestemming Washington DC Het Amerikaanse afweersysteem biedt geen bescherming voor Turkije, Griekenland, Bulgarije en Roemenië omdat zij te dicht bij kan liggen. 300 q 250- 200- 150 100 50- 0- De Turk Sultan Kosen is gisteren door Guinness World Records officieel tot langste man ter wereld gekroond. De vorige recordhouder, de Oekraïner Leonid Stadnik (257 cm lang) verloor zijn titel omdat hij zich niet opnieuw wilde laten meten. BaoXishun 236 cm Zhao Liang 246 cm Sultan Kosen 247 cm Gemiddelde Turkse man 170 cm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8