binnenland 17 rechter niet maken' Slachtoffers doodsbang Hof pleit zichzelf vrij na vlucht crimineel R OM: onderzoek naar gifaffaire onmogelijk Gescheurd, verkleurd, versleten? Minister Hirsch Ballin Bejaarde automobiliste zorgt voor chaos in Heemskerk Aanstichter Schipholbrand moet land uit vrijdag 18 september 2009 „Ik ben geschokt en het OM zal alles doen om B„ ook in het belang van slachtoffers, zo snel mogelijk in te rekenen", zegt minister Hirsch Ballin van Justitie. Hij geeft geen oordeel over het hof. „Maar bij gevaarlijke criminelen moeten we dit soort situaties vermijden." De gevluchte Saban B. kreeg van de rechtbank 7,5 jaar cel opgelegd omdat hij samen met zijn broer vrouwen met geweld tot prostitutie dwong. door Paul Vugts AMSTERDAM - De slachtoffers van de extreem gewelddadige vrouwen handelaar Saban B. (38) zijn doods bang nu hij weer op vrije voeten is. Eén van de negen slachtoffers die het hebben aangedurfd aangif te tegen B. en zijn organisatie te doen, liep hem vorige week tot haar schrik tegen het lijf in Arn hem, nadat hij net op proefverlof uit de gevangenis was gekomen. Sinds bekend is dat B. tijdens zijn verlof is gevlucht, zijn de slachtof fers die in de rechtszaak tegen hem hebben getuigd, bang dat hij hen zal opzoeken. „De vrouw die hem tegenkwam, was in alle staten. Nu ze hem heb ben laten vluchten, zijn ook ande re slachtoffers overstuur", zegt ad vocaat Annet Koopsen, die met een kantoorgenote alle negen slachtoffers bijstaat die aangifte de den. „Eén van de vrouwen zit in een ge tuigenbeschermingsprogramma, de andere acht zitten alleen op een geheim adres in Nederland of in het buitenland", zegt Koopsen. „Als hij inderdaad inmiddels in Turkije zit, is de kans klein dat hij in Nederland mensen gaat opzoe ken. Maar als je slachtoffer bent, voelt dit vreselijk bedreigend. De vrouwen reageren heel emotioneel en angstig. Ik zeg tegen hen dat Sa ban altijd al zijn mannetjes had die hen konden belagen, dus dat de situatie in die zin niet veel is veranderd, maar dat is absoluut geen geruststelling." Koopsen snapt niet dat de advo caat-generaal van justitie met Sa- bans verlof akkoord heeft kunnen gaan. „Ik wist niet wat ik hoorde. Dit is werkelijk bizar. Onbegrijpe lijk, en niet aan mijn cliënten uit te leggen, na alles wat ze al heb ben doorstaan. Ze zijn dagen door gezaagd door de recherche en ein deloos verhoord door al die advo caten van de daders. Nu ze dat ein delijk achter de rug hebben, laat men deze veroordeelde lopen." ARNHEM - Het gerechtshof in Arn hem heeft om 'verklaarbare rede nen' besloten de van mensenhan del verdachte crimineel Saban B. een week met verlof te laten gaan om zijn vrouw en pasgeboren kind te bezoeken. Zijn tijdelijke vrijlating is 'alleszins verdedig baar'. Dat zeggen vice-president Van Kuijck en persrechter Wery van het Arnhemse hof. Dat B. zijn ver lof aangreep om op de vlucht te slaan, wil volgens de raadsheren niet zeggen dat het oordeel van het hof niet deugt. „Op basis van de informatie die het hof had, is de beslissing om de voorlopige hechtenis te schorsen niet onbe grijpelijk." De magistraten begrij pen de maatschappelijke commo tie die over de vrijlating is ont staan. „We staan niet buiten de sa menleving." Minister van Justitie Hirsch Ballin en de Tweede Kamer toonden zich gisteren 'onthutst en ge schokt'. In de Tweede Kamer gaan stemmen op verloven voor gedeti neerden aan banden te leggen. Van Kuijck en Wery vinden dat de politici voor hun beurt en 'zonder kennis van zaken' spreken. Zij zien na de vlucht van Saban B. geen re den nooit meer verloven toe te kennen. Het hof heeft het verlof mede toegekend omdat het OM zich daar niet tegen heeft verzet. r-TÖ Stoffeerderij Brouwer Tel.: 0113 - 2i 36 42 www. s toffee rd e r i j b ro u we r. n 1 HEEMSKERK - Een 96-jarige automo biliste heeft gisteren het centrum van Heemskerk veranderd in een slagveld. Door een ongelukkige ma noeuvre vielen er drie gewonden en raakten diverse auto's bescha digd. Een man die haar hulp bood, zal zijn goede daad ook niet snel vergeten. Middenin in het winkelcentrum reed de hoogbejaarde in haar auto achteruit en raakte een passerende fietser en een geparkeerde auto. Een moment later, toen zij van schrik weer vooruit reed, botste zij voor de tweede keer tegen de eer der omvergereden fietser. Ook werd een tweede geparkeerde auto geraakt. Ten slotte liep ook nog een voetganger verwondingen op. Een passerende jongeman bood de hevig ontdane bejaarde aan even in zijn auto plaats te nemen. Uitein delijk arriveerden vijf ambulances, de brandweer en politie. Twee van de gewonden werden afgevoerd. Toen de ziekenbroeders poolshoog te kwamen nemen bij de bejaarde, klaagde ze over nekpijn. Daarop be sloot de brandweer volgens proto col het dak van de auto met een hy draulische kniptang te verwijde ren. De barmhartige man keek ver bijsterd toe hoe het voertuig door de ingreep total loss raakte. Hij verklaarde de auto te hebben geleend van een vriend die mo menteel op vakantie is. Na te zijn bekomen van de eerste schrik stel de hij ter plekke zijn vriend via zijn mobieltje op de hoogte van de gebeurtenis. UTRECHT - De voor het stichten van de fatale Schipholbrand ver oordeelde Libiër Ahmed Al-J. mag vandaag worden uitgezet. Dat heeft de rechter in Utrecht giste ren besloten. Justitie wil de man verwijderen, omdat hij vanwege zijn veroordeling in Nederland als 'ongewenste vreemdeling' wordt beschouwd. Het gerechtshof in Amsterdam leg de de 27-jarige Ahmed Al-J. begin deze maand anderhalf jaar gevan genisstraf op wegens opzettelijke brandstichting. Die straf heeft hij in voorarrest uitgezeten. Bij de brand in het detentiecentrum op 26 oktober 2005 kwamen elf asiel zoekers om. DEN HAAG - Het functioneel parket van het Openbaar Ministerie (OM) heeft wel degelijk gepro beerd strafrechtelijk onderzoek te doen naar het dumpen van gif door het schip Probo Koala in Ivoorkust. Dit bleek onmogelijk, omdat de lokale autoriteiten daar voor geen informatie verschaften. Dit zei een woordvoerster'van het functioneel parket gisteren. De milieuorganisatie meent dat het OM verzuimd heeft strafbare feiten gepleegd in Ivoorkust te ver volgen en diende een 'artikel 12-procedure' in. Daarmee vraagt Greenpeace het gerechtshof om het OM opdracht te geven alsnog tot vervolging over te gaan. „We hebben pogingen gedaan, maar het bleek niet mogelijk", aldus de woordvoerster. Het OM stelt de au toriteiten van Ivoorkust te hebben voorzien van informatie. Het OM wil verder topman Clau de Dauphin van Trafigura, het be drijf dat het schip had gehuurd, vervolgen voor het leiding geven aan de illegale uitvoer van afval stoffen. Dauphin diende daartegen bezwaar in, wat de rechtbank ge grond verklaarde. Er volgden een aantal beroepsprocedures. De laatste stand is dat het OM in cassatie is gegaan bij de Hoge Raad. - - Saban B. was ook actief op de Amsterdamse Wallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7