261 zeeland Project Van Ginder en Noord-Beveland krijgt de 'Peelander' huisstijl Basisschoolleerlingen mogen ook meepraten Ontmoeting tussen zeelui in Colijnsplaat Geen appartementen aan Beatrixlaan Byzantijnse mis met tentoonstelling ikonen Zeeuwse dienst in Ellesdieks kerkje Paaltjes in straat Nieuw-West Band op de planken in café Graaf van Buren Winkeldievegges lopen tegen de lamp vrijdag 18 september 2009 WISSENKERKE-- Peeland gaat scher men met de eigen karaktistieken om toeristen aan te trekken. Dat gaan de Noord-Bevelanders samen doen in het project 'Peelander'. De bijnaam die de inwoners ontle nen aan de teelt van 'sukerpeeën' wordt de geuzennaam in de pro motie van het eiland. Nieuwe bor den bij de toegangen tot het ei land attenderen passanten straks op de verlokkingen aan weerszij den van de Oost-West-weg. Een krachtige slogan en sprekend logo moeten Noord-Beveland profile ren als regio met eigenheid. Het moet allemaal professioneler dan nu gebeurt, stelt het college van burgemeester en wethouders in de projectnotitie. In de verzameling aankondigingen die nu de invals wegen bij de kernen kenmerken valt geen stijl te ontdekken, staat in de notitie. Komende maanden kiezen ge meente en ondernemers welke stijl Peeland uit gaat stralen. De nieuwe huisstijl moet het komen de zomerseizoen langs de wegen pronken. Het college beraamt de kosten op 61.500 euro: provincie en gemeente betalen elk 25.000, de ondernemers samen 6000 en de Rabobank 5000 euro. Bergen bieten typeren het Zeeuwse landschap in dit seizoen; hier gaat een Kats boerenhuisje schuil tot de oogst is afgevoerd. foto Willem Mieras GOES Wilson Real Estate mag geen appar tementen bouwen aan de Bea trixlaan in Goes-Oost. Volgens het college van B W past het plan niet in het bestemmingsplan voor de wijk. Het is geen voorstander van een appartementencomplex aan die straat. Alleen plannen voor grondgebonden woningen maken een kans, zegt burgemeester Dick van der Zaag. KWADENDAMME Het Zeeuws Byzantijns koor Sreten- je verzorgt zondag 20 september de liturgische muziek in de Bonifa- tiuskerk in Kwadendamme. De mis onder leiding van pater Paul van Uffelen, vangt om 10.45 uur aan. Het koor wordt geleid door Emilia Tabachnik. In de doopkapel is een expositie van ikonen te be wonderen, die ook op dindag en vrijdag van 9 tot 12 open is. ELLEWOUTSDIJK De dienst van zondag 20 septem ber in het Kerkje van Ellesdiek wordt gehouden in de Zeeuwse streektaal. De oecumenische bij eenkomst heeft het thema 'Erme Job'. Ook de liederen voor deze middag zijn in het Zeeuws ver taald en worden Zeeuws gezongen. Trompettist Frans de Visser en toet senist Ko de Visser (orgel en pia no) verzorgen de muziek. De bij eenkomst begint om 14.30 uur. Als je eenmaal in gesprek bent, is het zonde om te stoppen. Daarom wordt de kring van kunstenaars steeds groter en de dialoog dieper. GOES De Duizendbladstraat in de Goese wijk Nieuw-West wordt onaantrek kelijker gemaakt voor automobilis ten die proberen hun route te ver korten. Na klachten over sluipver- keer heeft het college van burge meester en wethouders besloten halverwege de straat paaltjes te plaatsen. Dat gebeurt ter hoogte van de huizen met de nummers 57 en 59. KORTGENE Shag, Whiskey en Botox. Geen dok tersrecept, maar een band die mor genavond op de planken staat in ca fé De Graaf van Buren in Kortgene. De band speelt muziek uit de jaren tachtig en negentig. Het betreft een formatie die is samengesteld uit le den van andere bands, onder meer Fools Circle. Muziekliefhebbers kunnen vanaf 21.30 uur de band aan het werk zien. Entree is gratis. GOES Twee winkeldievegges zijn donder dagmiddag om half één in Goes aangehouden door beveiligingsme dewerkers van V8cD. Toen de da mes werden overgedragen aan de politie bleek dat zij al in vier ver schillende winkels in Goes en Mid delburg goederen hadden gestolen. Het ging voornamelijk om kleding en schoenen. De vrouwen zijn 29 en 34 jaar oud en afkomstig uit Middelburg en Vlissingen. door Mieke van der Jagt Alles draait om de dia loog; het gesprek dat be gonnen is, moet verder gezet. En zoals dat gaat bij gesprekken die over iets meer gaan dan het weer, komt er verdie ping in de taal. Komen de gespreks partners dichter bij elkaar en dich ter bij het mysterie van de wereld. In het project Van Ginder en Hier is de taal niet met letters te spel len, het is beeldende kunst en de dialoog is inmiddels behoorlijk de diepte in gegaan. Tot en met 3 ok tober kan iedereen meeluisteren in de tuin van groenbedrijf Alleme- kinders aan de Oude Rijksweg in Elementaire symbolen als thema's voor een dialoog 's-Heer Arendskerke. Van Ginder en Hier is twee jaar ge leden begonnen. Het Centrum voor de Kunsten van het ROC in Goes gebruikte integratiegeld van het Rijk om allochtone en autocht one kunstenaars met elkaar in ge sprek te brengen. Martin Schie man van het ROC legt uit hoe dat ging: „We zochten vijf allochtone kunstenaars in de gemeente Goes en vroegen hen een werk in te le veren, wat dicht bij hun eigen identiteit lag. Vijf autochtone Goe se kunstenaars werd gevraagd een van die werken te nemen, zonder te weten wie het gemaakt had. Ze kozen allemaal een ander werk en maakten er een antwoord op. Een succesvolle tentoonstelling in het ROC-gebouw was vorig jaar het eerste resultaat." Maar als je eenmaal in gesprek bent, is het wel zo aardig om door te praten. Bijna zoals tijdens een symposium, verdeelden de kunste naars zich in groepjes. De thema's voor gezamenlijk werk werden ele mentaire vormen: de cirkel, de ku bus, de driehoek en een plus. In al le werken, ook in die van de au tochtonen, komen de verhalen van de allochtone kunstenaars sterk terug. Resultaat is een over koepelend motief: vrijheid en on vrijheid. Daardoor 'voelen' de wer ken niet allemaal even gemakke lijk. Bij de kubussen van Denz de Kroon voel je je buitengesloten, maar in de piramide van Luc Wil lem, Lars van de Ploeg en Asmet Selim, is het moeilijk kiezen tus sen buiten en binnen. Janneke Rot tier en Carmen Milhous leiden je buiten langs een verontrustende navelstreng, naar een binnen dat kalm en kabbelend tot een weder geboorte moet leiden. In de yurt van Gerard Verkerke, de mongoolse tent, hebben Verkerke, Khalid Rasoel en Martijn Linzell het getal vier genomen, omdat het voor de Koerden symbool staat voor vrijheid. Het is extreem door gevoerd: de vogels en vissen van Rasoel en de vier ogen van Linzell hangen tussen vier tafels met elk vier stoelen van Verkerke. De kubuskunstenaars, behalve De Kroon ook Ko de Kok, Aras Bawa en Maria Rancov, maakten aparte werken met de vorm als uitgangs punt, verspreid over de tuin. De tentoonstelling Van Ginder en Hier is tot 3 oktober dagelijks open van 13.00 uur tot zonsondergang. De dialoog mag natuurlijk niet ophouden. Nu de Goese kunstenaars zo vruchtbaar met elkaar in de weer zijn, wordt het tijd om er ook an deren bij te betrekken. Dat gebeurt natuurlijk vanzelf met het publiek, maar dat blijft beperkt tot kunst minnend Zeeland. Martin Schie man heeft, samen met het collec tief, zijn pijlen nu gericht op de ba sisscholen. De scholen in de gemeente Goes hebben allemaal een uitnodiging gekregen om de tentoonstelling in COLIJNSPLAAT - De Yachtclub Co lijnsplaat houdt in het weekeinde van 31 oktober en 1 november een groot watersportevenement in de jachthaven in Colijnsplaat. Zeezei lers komen er samen om het pu bliek te vertellen over hun deelna me aan de grote zeilrace's: White- bread round the World en Volvo Ocean. Al dertig van die wereldrei zigers hebben toegezegd te zullen Maria Rancov, Aras Bawa, Denz de bus als zinnebeeld voor beperking 's-Heer Arendskerke te bezoeken. „We zorgen dan dat de kunste naars aanwezig zijn. De kinderen kunnen zelf een thema uitzoeken waarmee ze op school verder aan de slag gaan en de bedoeling is dat ze zich laten inspireren tot een ei gen kunstwerk. Zo wordt de groep groter en het gesprek breder", ver telt Schieman. De volgende stap is een expositie van werk van de kin deren, samen met dat van de kun stenaars. Goese scholen hebben zich al opgegeven en ook een Mid delburgse school wil meedoen. in de dialoog van Khalid Rasoul en disch symbool voor vrijheid. Gerard komen. De presentatie van het fo rum is in handen van Studio Sport-man Hans Bouscholte. Tij dens het evenement worden ver slagen van reizen getoond op grote schermen. Natuurlijk zijn er sche pen te bewonderen die vele zee mijlen onder de kiel hebben en op enkele daarvan mag het publiek meevaren. Op zondag 1 oktober worden wedstrijden gezeild. BUURTAUTO Deze week werd de eerste buurtauto van Goes in gebruik genomen. Video op www.pzc.nl/bevelanden STUUR UW TIPS NAAR redgoes@pzc.nl Bekijk de PZC ook op uw mobiele telefoon. Surf naar pzc.mobi 'c' M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 74