61 iland Marktkoopman tegen veranderen 'Zo'n fout mag een GEVLUCHTE CRIMINEEL Het onbegrip is groot over het verlof dat Saban B. in staat stel de om te vluchten. Het Openbaar Ministerie is onthutst, de mi nister geschokt. Strafrechtdeskundige Peter Tak kraakt het hof. Ex-Kamerlid mishandelt ambtenaar Vier keer geen verlof 'Turkije levert niet uit' Arie Boomsma vindt onderdak bij KRO Tbs voor moordenaar van overblijfwacht Drie doden bij zware crash op N348 'Vaccin ook voor zwangere vrouwen' vrijdag 18 september 2009 Om te overleven moet de markt open wanneer de klanten er zijn. Maar de kooplui zien geen brood in die logica. „We zijn allemaal eigenheimers." door Jan Trommelen Achter de kraam snijdt )ohn van Norde (45) zijn bloemen en maakt mooie bossen. „Ik sta hier sinds kwart over zeven 's och tends, vanavond ben ik om half ze ven thuis. Nóg langere dagen ga ik niet maken. De bloemen lopen nog goed, ik hoef niet." Zoals Van Norde denkt, zo denken al zijn col lega's op de donderdagmarkt in de Haarlemse Floresstraat. Ze willen niet te veel veranderen. Vrijwel alle klanten zijn grijs - 'dit is een rollatormarkt' - en de twee verdieners zijn nu aan het werk, die komen dus niet naar de markt. Dick van Hoorn (58), al meer dan 25 jaar handelaar in fietsbanden en andere onderdelen, zit er niet mee: „Die krijg ik zaterdag wel in de kraam." Voor hun boterham zijn de koop lui afhankelijk van 65-plussers, blijkt uit recente cijfers van markt onderzoeksbureau GfK. Gepensio neerden zijn goed voor 45 procent van de omzet in voeding, tweever dieners en jongeren doen samen nog geen 5 procent. Zin om te veranderen hebben de marktlui niet, ze werken hard ge noeg. Maar niemand ontkent de achteruitgang. Vroeger stonden er dertien groenteboeren, nu twee. De twintig stoffenkramen zijn alle maal weg. Bloemenman Van Nor de zag vijf concurrenten vertrek ken, hij heeft nu het rijk alleen. De markt zal nooit helemaal verdwij nen, maar het wordt steeds min der, daar hebben de ondernemers zich al lang bij neergelegd. Maar branchevereniging CVAH en tientallen gemeenten geven de strijd niet op. Ze maken zich grote zorgen over de afkalving van hun markt en zoeken het antwoord in modernisering. Binnenkort star ten de eerste proeven in Haaksber gen, Almelo en Amsterdam IJburg. „Om een toekomst te hebben moet de markt commerciëler ge- Producten op de markt Begin 2009 telde de ambulante handel in totaal 23.440 ondernemingen. Food Overige 36% R non-food w Bloemen I en planten Textiel 7% 23% infographic: CRW bron: HBD leid worden. Staan we op de goe de plek, zijn we er als de consu ment er is, klopt het aanbod met de behoefte van de bewoners?", zegt voorzitter Henk Achterhuis van de CVAH. Zelf stond hij dertig jaar met vis op markten in Twen te, zijn broer en zoon doen dat nog steeds. „Op de markt zien we te veel van hetzelfde. Vijfduizend van de 23.000 kooplui staan met textiel en kleding. Daar zit geen perspectief in. Ook vis, groenten en fruit en zuivel zijn er te veel. We hebben andere zaken nodig, zoals kinder kleding, schoenmakers, fietsenma kers, kappers, aanbieders van ge hoorapparaten en biologische pro ducten." Niemand neemt de commerciële leiding van de markt op zich, dat is het grote probleem volgens Ach terhuis. Hij ziet toekomst in de aanstelling van 'bedrijfsleiders', die er voor zorgen dat de markt biedt wat op die plek nodig is. In de Amsterdamse nieuwbouw wijk IJburg komt de eerste proef tuin, de markt start daar in het voorjaar. Achterhuis: „We hebben gevraagd wat bewoners willen. We dachten dat ze zouden kiezen voor vrijdagmiddag- en avond. Maar ze willen een zaterdagmarkt met eten, dus een aanbod van ver se, biologische en kant-en-klare producten." Ook in de gemeenten Haaksbergen en Almelo wordt een bedrijfsleider aangesteld. Achterhuis weet dat de onderne mers moord en brand schreeuwen als ze op andere tijden moeten werken. „Toch kan het en levert het meer omzet op, bijvoorbeeld in Zevenaar en Dinxperlo, waar de markt op vrijdagavond tot acht uur open is." De gevluchte Saban B. had nooit verlof mogen krijgen. Het Arnhemse hof toont niet veel compassie met de slachtoffers, vindt strafrecht deskundige Peter Tak. door Henk van Celder De Nijmeegse straf rechtdeskundige Peter Tak haalt keihard uit naar het Arnhemse ge rechtshof De rechters hadden de gewelddadige vrouwenhandelaar Saban B. nooit een weekje verlof uit de gevange nis mogen gunnen, zodat hij zijn pasgeboren kind kon bewonderen. De feiten waarvoor de nu voort vluchtige B. in hoger beroep te recht stond waren veel te ernstig. „Dit is duidelijk totaal verkeerd in geschat. Zo'n fout mag je van een rechter niet verwachten. De beslis sing om de voorlopige hechtenis te schorsen was ongelooflijk onver standig", zegt Tak. De emeritus-hoogleraar veegt de vloer aan met het vonnis van het hof Hij wijst op het vluchtgevaar. Het risico dat B. de benen zou ne men was levensgroot aanwezig. „Hij had het al eerder gepro beerd." Ook was de kans reëel dat de zware crimineel zijn weekje vrijheid zou benutten om zijn slachtoffers te bedreigen en daar mee zijn rechtszaak te beïnvloe den. „Rechters dienen daar reke ning mee te houden." De vlucht van de vrouwenhande laar is vooral een klap in het ge zicht van de slachtoffers die hij met geweld tot prostitutie dwong, beaamt Tak. „Het Arnhemse hof toont niet veel compassie met de slachtoffers. Ik proef dat vaker in Arnhem. Weet het hof wel in wel ke samenleving het leeft? De zaak is ongelooflijk ernstig en shock- MADE - Voormalig Tweede Kamer lid Rik Hindriks (PvdA, 55) wordt ervan verdacht woensdagavond een 37-jarige ambtenaar van de ge meente Drimmelen te hebben mis handeld. Hij zou hem een klap in het gezicht en vuiststoten tegen zijn rug hebben gegeven toen de man weigerde hem het gemeente huis binnen te laten. De politie heeft Hindriks aange houden. Hij zou de mishandeling hebben ontkend, maar ging wel ak koord met een transactie van 300 euro. Burgemeester Gert de Kok noemt het voorval 'zeer ernstig'. Hindriks wilde gisteren geen commentaar geven. erend. De honderd vrouwen die hij tot slachtoffer maakte, zijn op mensonterende wijze, nog minder dan beesten, behandeld. Waar sta je dan als rechter?" B. werd door de rechtbank in Al melo veroordeeld tot 7,5 jaar gevan genisstraf De Turk vroeg eerder te vergeefs om opheffing van zijn voorarrest. De rechtbank vond de feiten waarvan B. werd verdacht te ernstig. Terecht, meent Tak. „Omgerekend zou B. per slachtof fer minder dan een maand vastzit ten. Dan mag je in afwachting van het hoger beroep best even bin nen blijven. Ook al laat de inhou delijk behandeling nog een paar maanden op zich wachten. Trou wens: had moeder hem niet met kind kunnen opzoeken? Dat de man in de gevangenis getrouwd is met één van zijn slachtoffers is ronduit griezelig. Rechters hadden moeten uitzoeken of dat huwelijk niet onder dwang is ontstaan." De rechtszaak tegen Saban B. valt niet meer te redden, verwacht de emeritus-hoogleraar. „Tenzij de verdachte alsnog terug keert in de rechtszaal. De kans is buitengewoon klein. Dat betekent dat het proces waarschijnlijk zon der hem wordt afgewikkeld en de straf niet uitvoerbaar zal blijken. Het vertrouwen in de strafrechts pleging is ernstig onder druk ge zet." Saban B. trouwde in de gevangenis met één van zijn slachtoffers. foto Anoniem/Beeldbewerking Het Parool. De rechtbank Almelo, waar de zaak tegen Saban diende, wees vier keer opheffing van de voorlopige hechtenis af. Dat gebeurde in 2007. De gepleegde feiten waren te ern stig. De vrouw met wie Saban in de gevangenis trouwde, ontkracht te in juni 2008 als getuige het beeld dat Saban haar zou bezitten. De woorden 'ik ga je kapot neuken' moesten beschouwd worden als een liefdesverklaring van een man 'die een beetje wild in bed is'. HILVERSUM Voormalig EO-presentator Arie Boomsma (35) gaat werken voor de KRO. Hij is vanaf dit najaar te zien bij de omroep, staat op zijn websi te. Ze gaan dit najaar een proefiiit- zending opnemen. Boomsma en de EO gingen vorige week na een roerig halfjaar uit elkaar. AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 31-jarige man veroor deeld tot tbs met dwangverpleging wegens het doodsteken van over blijfwacht Leo van Trappe bij een schoolplein in Amsterdam-Zuid in maart. Mocht Saban B. in Turkije worden gesignaleerd, dan is een terugkeer naar de Nederlandse cel niet van zelfsprekend. Nederland en Turkije hebben beide Europese uitleveringsverdra gen getekend. Turkije hanteert echter het princi pe dat het geen eigen onderdanen uitlevert aan andere landen, aldus een woordvoerder van het lande lijk parket van het Openbaar Minis terie. LEUVENHEIM Bij een zwaar ongeval op de N348 bij Leuvenheim zijn gistermiddag een 81-jarige man uit Lochem, zijn 77-jarige broer uit Australië en diens 81-jarige echtgenote om het leven gekomen. De bestuurder van de personenauto is vermoedelijk op de verkeerde weghelft beland. DEN HAAG Gezonde vrouwen die minstens vier maanden zwanger zijn, moe ten ook in aanmerking komen voor het vaccin tegen de Mexicaan se griep. Dat staat in een advies aan minis ter Ab Klink van Volksgezondheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6