261 zeeland Jeugdcircus Reinardi voelt Niet meer praten over Braakman Presentatie jong talent in Croede Duchenne Heroes op pad Vogelaar Niet-alledaagse vereniging uit Hulst weet zich na veertig jaar nog altijd staande te houden Jeugdcircus Reinardi sinds 1966 almanak vrijdag 18 september 2009 door Wout Bareman terneuzen - Mogelijke ontpolde- ring van Braakman-Noord en de Hellegatpolder bij Terneuzen is on bespreekbaar. Daarover moet niet verder worden gediscussieerd, oor deelt wethouder Co van Schaik. „Dat is een gesloten boek." De gemeenteraad schoot mogelij ke ontpolderingsplannen al in au gustus 2006 af, maar op gezette tij den keren plannen voor zoute na tuur in de Braakman of de Helle gatpolder terug. Burgemeester Jan Lonink wilde enkele weken gele den Braakman-Noord weer voor zichtig op de agenda zetten, waar op GroenLinks-raadslid Peter Clij- sen zijn eerdere pleidooi voor de Hellegatpolder herhaalde. Van Schaik: „Allemaal goed be doeld, maar achterhaald. Wij heb ben de plannen grondig laten on derzoeken en zijn tot de conclusie gekomen dat het in beide gevallen geen haalbare kaart is. Vooral de suggestie Braakman-Noord toch weer ter discussie te stellen kan verregaande gevolgen hebben voor bijvoorbeeld de ontwikkeling van Braakman-vakantie-eiland, maar ook voor de plannen voor aanpas sing van de N61." B en W handha ven het standpunt dat Terneuzen bij de natuurcompensatie voor de Westerscheldeverdieping buiten schot moet blijven. Dat standpunt wordt gesteund door het grootste deel van de gemeenteraad. door Harold de Puysseleijr Hoe slaagt een niet alle daagse vereniging als jeugdcircus Reinardi uit Hulst er in te overle ven? Het circus heeft niet alleen concurrentie te vrezen van door gaans populaire sporten als voet bal of hockey, maar moet er ook te gen opboksen dat veel jongeren te genwoordig thuis achter de pc blij ven hangen om te chatten of spel letjes te doen. Bestuursleden Magda Wijsevelde en (acinta Hoogstraate hebben niet direct antwoord op de vraag. „De magie van het circus, de show en het optreden voor een publiek spelen zeker een rol", klinkt het na enig nadenken. „Daarnaast hou den wij de vereniging overeind met ons eigen enthousiasme. We proberen het beste in de kinderen boven te halen. Vaak kunnen ze veel meer dan ze zelf denken." Het gevecht om voldoende leden te houden wordt wel steeds moei lijker, aldus de twee bestuurders van de inmiddels meer dan veertig jaar oude vereniging. In de glorieja ren telde die wel tachtig jeugdige circusartiesten, maar tegenwoordig heeft het bestuur er de handen vol om de artiestenstal op het huidige aantal van vijfentwintig te hou den. „De mentaliteit van de jeugd is veranderd", zegt Hoogstraate. „Ze zijn veel wispelturiger. Vroe ger bleven kinderen met gemak zes tot zeven jaar lid van Reinardi. Nu zijn er toch veel die na een halfjaar of een jaar weer afhaken." Ieder jaar aan het begin van het nieuwe schooljaar houdt Reinardi open dagen, zoals deze week. Soms komen daar zoals afgelopen woensdagavond bijna geen nieu we kinderen op af, soms zijn dat er veel. „Gemiddeld houden we toch wel zo'n acht nieuwe leden over aan die open dagen", zegt Wijsevelde. De leden van het jeugdcircus oefenen twee - tot drie keer in de week in de gymzaal van de Praktijkschool Hulst voor zo'n tien jaarlijkse voorstellingen. Een volledige show met optreden van Jeugdcircus Reinardi uit Hulst is op gericht in 1966. De club heeft momenteel 25 spe lende leden en een groep van twin tig vrijwilligers. Eén keer per jaar houdt Reinardi open dagen om nieuwe leden te werven. De minimumleeftijd om aan te slui ten is zes, de maximumleeftijd is zestien jaar. Reinardi geeft elk jaar zo'n tien op tredens in bejaardencentra, op volksfeesten en tijdens de Konin ginnedagviering en het Sinterklaas feest. Het jeugdcircus is voor iedereen te boeken voor optredens in Zeeland, Brabant en Vlaanderen. Een volledige show duurt twee uur. Informatie op www.reinardi.nl. clowns, een slangenbezweerder, jongleurs, koorddansers en acroba ten duurt twee uur. Favoriet onder deel van aankomende artiesten is volgens Wijsevelde en Hoogstra het koorddansen, maar dat is lang niet voor alle kinderen weg gelegd. „Dat is een van de moeilijkste on derdelen waar je elke week kei hard voor moet trainen en waarbij concentratie van groot belang is." Moeders die hun kind op circus willen laten gaan, onderschatten nog wel eens wat daar allemaal bij komt kijken. „Daarom is de mini mumleeftijd zes jaar en zelfs dat is nog erg jong. Motorisch gezien be ginnen kinderen dan pas wat meer dingen te kunnen. Daarnaast zijn ze op jonge leeftijd vaak ook. nog erg geïmponeerd door het pu bliek waarvoor ze op moeten tre den." De maximumleeftijd van zes tien jaar heeft het bestuur inmid dels vanwege het slinkende leden bestand min of meer losgelaten. „We zijn nu blij dat ze wat langer lid blijven. Toch vallen de meeste leden gewoon vanzelf af als ze een jaar of zeventien, achttien zijn en de streek uit trekken om te gaan studeren." croede - Jong regionaal talent pre senteert zich zondag vanaf 14.00 uur in de Lutherse Kerk aan de Molenstraat 28 in Groede. Het programma bestaat uit twee delen. Jordy de Muijnk (slagwerk), Dylan en Kimberly Blaakman (gi taar) en Tijl Damen (componist en zanger) geven eerst samen een optreden. Na de pauze is het de beurt aan jeugdharmonie De Een dracht uit het Vlaamse Wevelgem. De jeugdharmonie onder leiding van Gretel Debakker bestaat sinds 1982 en telt dertig muzikanten van gemiddeld zeventien jaar. Entree muziekmiddag is zes euro. TOM PETERS (12) uit Sint Jansteen traint drie keer in de week bij Reinardi. Wel vijf uur in de week werkt hij zo aan de perfectionering van zijn acts. Vooral jongleren en 'met de bordjes draaien' kan Tom erg goed. De brug klasser uit Sint Jansteen beschouwt het jeugdcircus als hobby en denkt er niet direct over om ooit zijn brood te gaan verdienen als circusartiest. „Dat lijkt me ook helemaal niet leuk want je moet steeds maar rondreizen." Het optreden zelf is het allerleukst aan het jeugdcircus, vindt Tom, niet het applaus na afloop. „Eigenlijk klappen de mensen altijd wel, zelfs al doe je een keer iets fout. Het is een kindercircus hè, dan vinden ze het vaak al snel knap wat we allemaal kunnen." Optreden is volgens Tom wel elke keer weer spannend. Dan ben ik altijd wel een beetje zenuwachtig. Ik kijk ook altijd wel even of er bekenden in de zaal zitten, want dan is de spanning extra groot." foto Peter Nicolai „SAMEN met anderen een nummer in elkaar zetten waar vervolgens ande re mensen van genieten." Dat is voor Tanja Luijcks (34) uit Hulst altijd de drijfveer geweest om actief te zijn in het jeugdcircus. „Dingen die niet ieder een kan laten zien, zoals evenwichtsnummers." Een paar vriendinnetjes van Tanja op de lagere school zaten al op het circus toen ze een keertje meeging naar een training en ook verkocht was. Ze bleef lid van Reinardi tot ze op haar achttiende de streek uit ging om En gels te gaan studeren. Nu is ze docent Engels aan het Reynaertcollege en actief als trainster bij het jeugdcircus. „Kinderen helpen en iets leren is toch iets dat me kennelijk in het bloed zit." Tanja zoekt rondreizende circus sen die in de omgeving hun tent opslaan niet speciaal op, vertelt ze. „Cir que du soleil spreekt mij meer aan. Acrobatie, muziek en spektakel trekken mij meer dan de leeuwentemmer of andere acts." foto Peter Nicolai a onma magsmmamammm mmwKusmmummaamuigaam ,"Wv' Tip? redactie@pzc.nl www.pzc.nl De Zeeuws-Vlaming staat bekend om zijn grote liefde voor vogels. Iede re schaduw, ieder piepje doet hem op veren. Hij herkent de dieren van gro te afstand en weet bij een enkel ge luidje al genoeg. „Een puttertje", roept hij dan vrolijk naar iedereen die het maar horen wil. De man moest onlangs voor een paar dagen afscheid nemen van zijn grote hobby. Hij ging logeren bij zijn dochter in Amsterdam en daar had hij wat vogelen betreft niet zulke ho ge verwachtingen van. Hoe groot was 's ochtends om zeven dan ook zijn vreugde toen hij hele bijzondere vogelgeluiden hoorde. Fluks sprong hij uit bed en ging voor het raam staan. Waar zouden die gevleugelde vriendjes nu zitten maar hij kon ze niet vinden. Toen zijn dochter in de middag terugkwam vertelde hij opge togen van zijn ontdekking. Die maakte snel een einde aan de pret. „Sorry", sprak ze nuchter. „Ik ben vergeten de wekker uit te zetten." MEEST GELEZEN 1. Balkenende zit met vinger in dijk 2. Geen zoute natuur in Braakman 3. Ossenisse actief op Marktplaats STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Bekijk de PZC ook op uw mobiele telefoon. Surf naar pzc.mobi door Harmen van der Werf zaamslag - Twee broers uit Zaam- slag, Ewout en Ruben Oppeneer, fietsen zich deze week uit de naad als Duchenne Heroes. Ze steunen daarmee, met driehonderd andere mountainbikers, de strijd tegen de spierziekte van Duchenne. De he roes die zondag uit het Luxemburg se Wiltz zijn vertrokken, finishen morgen in Nijmegen. Ze hebben dan zevenhonderd kilometer fiet sen in de benen. Ewout en Ruben zijn jaren gele den voor het eerst geconfronteerd met Duchenne-patiënten bij wie de spieren vanaf de geboorte één voor één hun werking verliezen. De meesten belanden vanaf hun zestiende in een rolstoel. De twee broers uit Zaamslag die het af en toe lastig hebben, houden op inter net een weblog bij (www.bracaza- bracu.blogspot.com) en de organi satie van Duchenne Heroes heeft ook een eigen website (2009.du- chenneheroes.nl).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 62