41 binnenland Balkenende onder vuur in Kamer Premier Kabinet stelt gerust: 'niet minder politie op het platteland' Alle politiekorpsen krijgen beschikking over 'cannasniffer' Weinig werk voor leraar peter van straaten BECROTI Minister-president herkent zich niet in kritiek vrijdag 18 september 2009 Premier Balkenende wil geen extra geld uittrekken Korpsen zullen gedwongen keuzes moeten maken door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het kabinet heeft er al le vertrouwen in dat bezuinigin gen op de politie niet ten koste gaat van blauw op straat op het platteland. „Het is niet zo dat de politie uit de wijk verdwijnt als er een politiepost wordt gesloten", antwoordde premier Jan Peter Bal kenende gisteren de Tweede Ka mer. Hij wil er dan ook geen extra geld voor uittrekken. WD-leider Mark Rutte en SGP- fractievoorzitter Bas van der Vlies vroegen zich woensdag af of het kabinet Voldoende aandacht heeft voor de sluiting van politieposten, met name op het platteland. Daar mee werd onder ander andere Friesland en Zeeland bedoeld. DEN HAAG - Afgestudeerde Pa bo-studenten komen in het noor den en het zuiden van het land het moeilijkst aan de slag. Van de groep die daar onlangs het diplo ma haalde, had 30 procent na de zomer nog geen werk gevonden. Dat is de uitkomst van een enquê te van de Algemene Onderwijs bond (AOb) onder 302 recent afge studeerden van de Pabo en de lera- „Het openen of sluiten van politie posten is een verantwoordelijk heid van de regionale politiekorp sen", aldus Balkenende. „Bij de ver deling van het budget voor de poli tie wordt rekening gehouden met de specifieke omstandigheden van het platteland." Balkenende erkent dat korpsen ook door financiële krapte ge dwongen worden hierin keuzes te maken. „Sommige sluitingen zijn echter het gevolg van een keuze voor an dere, mobiele werkmethoden, waardoor de politie meer zicht baar wordt in de wijk." Het is volgens de minister-presi dent 'de taak van het regionaal col lege van een politiekorps om erop toe te zien dat de bereikbaarheid, beschikbaarheid en toegankelijk heid van de politie gewaarborgd blijft, ook op het platteland'. „Het kabinet heeft er alle vertrouwen in dat afwegingen zorgvuldig, met in achtneming van een verantwoord niveau van serviceverlening aan de burger, worden gemaakt." renopleiding voortgezet onder wijs. Het onderzoek is uitgevoerd door onderzoeksinstituut ITS. Vol gens de AOb zijn er regionaal gro te verschillen in de kansen op het vinden van werk in het onderwijs. Jonge leraren in het noorden en zuiden die wel een baan vinden, moeten daarentegen vaker genoe gen nemen met contracten voor een paar lesuur per week. Oppositie en PvdA niet blij met optreden premier bij Alge mene Politieke Beschouwin gen. Moties van wantrouwen van VVD en PW maken geen kans. Balkenende weerlegt kritiek. den haag - Met twee moties van wantrouwen heeft de oppositie gis teravond haar onvrede geuit over het optreden van minister-presi dent Jan Peter Balkenende bij de Algemene Politieke Beschouwin gen. De moties, van de WD en de PW, kregen geen meerderheid omdat coalitiepartijen CDA, PvdA en Christenunie het kabinet steu nen. Bovendien was niet elke op positiepartij voor de moties. Wel had de oppositie - van Groen links tot SGP - forse kritiek op de premier. 'Onvoorbereid, ongeïnspi reerd en een premier onwaardig', klonk het. Balkenende bleef het antwoord op een aantal vragen schuldig, las zijn tekst soms onver staanbaar snel voor of ging niet in op interrupties. Ook bij coalitiepar tij PvdA was er ontevredenheid. De premier kon fractievoorzitter Mariëtte Hamer niet antwoorden op vragen over maatregelen om mensen aan het werk te helpen. Verbijstering alom bij de opposi tie. „Hoe is het mogelijk dat u in deze tijd van crisis niets heeft voor bereid over de arbeidsmarkt?", stel de GroenLinks-leider Femke Halse- ma. WD'er Mark Rutte zei niet meer te geloven in een kabinet dat alles voor zich uitschuift. De liberalen willen volgend jaar al bezuinigen om het begrotingstekort van 35 miljard euro terug te dringen. Het kabinet wacht studies van ambte naren af die onderzoeken hoe op twintig terreinen flink hervormd kan worden. Dat pakket komt pas eind maart, begin april naar de Tweede Kamer. „Als u niet wilt re geren, stop dan", adviseerde Rutte. Volgens de Christenunie heeft de WD met deze motie haar geloof waardigheid verloren. Fractieleider Arie Slob: „Als je nu bezuinigt, ver erger je de crisis. Ik heb de indruk dat u iemand anders wilt over schreeuwen met deze motie", doe lend op PW-leider Geert Wilders die woensdag al een motie van wantrouwen aankondigde. Balkenende had bij het sluiten van deze krant nog niet gereageerd op de moties. Toezeggingen Premier Balkenende deed gisteren slechts enkele concrete toezeggin gen. Er komt een verbod op huwe lijken tussen neven en nichten en er komen zwaardere opleidingsei sen voor importbruiden. De minister-president maakte dui delijk er niets voor te voelen de toelagen van leden van het Konink lijk Huis aan te passen (voorstel op positie), het toptarief in de inkom stenbelasting te verhogen naar 60 procent (voorstel PvdA) of belas ting te heffen op het dragen van een hoofddoek (voorstel Wilders). Mark Rutte van de WD in debat met door Laurens Kok Twee dagen Algemene Poli tieke Beschouwingen zit ten erop en niemand is iets wijzer geworden. Be halve de vrijwel zekere verhoging van de AOW-leeftijd laat het kabi net de burger tot het voorjaar gis sen naar wat hem nog te wachten staat. Gaat iedereen meer belasting beta- 'UW MAM IS HEEL CiEUIKK'Cï, flUr£E-*J HU WE-ET het ZEUF NIET. den haag - Alle 25 politiekorpsen krijgen vanaf volgende week de be schikking over een apparaat dat hennepkwekerijen kan ruiken. De ze 'cannasniffer' is door vijf korp sen succesvol getest. Het landelijk programma Aanpak Georgani seerde Hennepteelt heeft 45 exem plaren aangeschaft. De cannasniffer, die er uit ziet als een soort zaklamp, is uitgerust met twee sensoren. Aanvankelijk wist het apparaat niet hoe een hen nepkwekerij ruikt. Politiekorpsen Haaglanden, Utrecht, Noord- en Oost-Gelder- land, Drenthe en Brabant-Noord hebben hem daarom eind vorig jaar gedurende een aantal weken meegenomen naar kwekerijen om hem de geur van hennep te laten herkennen. „De sniffer is slimmer gemaakt", aldus een woordvoerder van het De cannasniffer. foto gpd programma Aanpak Georgani seerde Hennepteelt. „Hoe meer hennep hij ruikt, des te nauwkeuri ger hij wordt." De bevindingen van de vijf politiekorpsen waren positief. „Het apparaat helpt onte genzeggelijk bij het opsporen van hennepplantages, ook als ze goed verstopt zijn", aldus de woordvoer der. Ook het Openbaar Ministerie onderkent de werking van de snif fer en heeft toestemming gegeven voor de landelijke inzet ervan. Volgens het programma Aanpak Georganiseerde Hennepteelt kan het apparaat vooral van pas ko men na bijvoorbeeld een tip over een vermeende kwekerij bij de anonieme tiplijn Meld Misdaad Anoniem. „Met alleen een anonie me melding mag je geen inval doen", zegt de woordvoerder. „Als daar een 'hit' van de cannasniffer bij komt, geeft een rechter-com- missaris wel toestemming." De cannasniffer kan ook onder een minihelikopter worden beves tigd. Die toepassing zit nog in de testfase. Momenteel wordt het ge bruik van de 'cannachopper', die ook is uitgerust met camera's die warmte kunnen detecteren, geëva lueerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4