Schele jongen of meisje met bril cultuur 35 FREEK DE JONGE 'Boek en film zijn zo moeilijk te vergelijken' Appels, peren en mooie films Debat Over A $000$% h 4'Vft*# m '0' MÉ in Theater de Mythe Goes ZATERDAG 19 SEPTEMBER 20.00 uur I agenda waterveiligheid Atlantic Trio in Middelburg vrijdag 18 september 2009 Garance Le Guillermic als Paloma in de film Le hérisson. i'"' KSBSSSSXHSS Entree: €21,00 (inclusief garderobe en consumptie) Reserveren: 0900-3300033 of www.theaterverkoopzeeland door Ali Pankow Uiteindelijk moet er geko zen worden. Welke boekverfïlming krijgt morgen de Film by the Sea Award toegekend? Grote kans hebbers lijken: The other bank (re gie George Ovashvili) en Le héris son (regie Mona Achache). Beide voldoen aan de veel gehoor de criteria van de jury: een goed verhaal, dat goed wordt verteld en waar je persoonlijk door geraakt wordt. Zo lijkt het dus te gaan draaien om een rijk Frans meisje met een brilletje of een arme, sche le jongen in Georgië. De verhalen verschillen, maar vertellen beide dat de wereld gebaat is met het ver werpen van vooroordelen en met bekommeren om de medemens. Beide films hebben een jeugdige hoofdrolspeler, die de toeschou- fg llth international film festival 11-20 September 2009 Vüssingen wer snel voor zich weet te win nen. In Le hérisson zet de 12-jarige Paloma zich af tegen de leegheid van haar rijke milieu. In The other bank is de kwetsbare, maar taaie Tedo met zijn moeder gevlucht voor de oorlog in Georgië. Het ver- haal volgt hem op zijn zoektocht terug naar geborgenheid. ■IW'IIIIIIII IHIBIM—IllllIW——IWMM Zes juryleden beoordelen deze week onder leiding van juryvoorzitter Ri- nus Ferdinandusse welke van de elf genomineerde boekverfiimingen de Film Literatuur Award wint. Van daag: schrijfster Nelleke Noorder- vliet. door Ali Pankow VÜSSINGEN - „Het is een algemene waarheid dat een boek en een film moeilijk te vergelijken zijn", zegt Nelleke Noordervliet. Zij heeft de ervaring dat bij een goed boek de verfilming soms geen recht kan doen aan de rijkdom van beelden die het bij de lezer heeft opge wekt. „Terwijl je bij de verfilming van een saai boek dat geen beel den bij je heeft opgeroepen, juist verrast kan worden door de diepte die erin is aangebracht." Ook de openingsfilm Precious (re gie Lee Daniels) behoort tot de kanshebbers. Het intense verhaal over een 16-jarige meisje in Har lem, dat door haar vader jarenlang is verkracht en door haar moeder wordt mishandeld, grijpt de toe schouwer stevig bij de strot. Minder kans lijkt The other man (regie Richard Eyre) te maken op de juryprijs. De verrassende wen ding in deze film zou wel eens in het nadeel kunnen werken. Het verhaal heeft weliswaar humor en spanning, maar de keuzes doen wat geforceerd aan. Het aantal vra gen waar regisseur Alain Resnais in Les herbes folies het publiek mee opzadelt lijkt te veel voor een Award-winnaar. Villa Amalia (re gie Benoit Jacquot) en Un barrage contre le Pacifique (regie Rithy Panh) zijn overwegend autobiogra fische verhalen, waarin universele thema's (te) ver verborgen liggen. Beide films zullen het wel goed doen bij liefhebbers van die speci fieke trage speelstijl van Isabelle Huppert. Ook de verhalen in je l'ai- mais (regie: Zabou Breitman) en in de sfeerrijke film Un soirau club (regie lean Achache) worden erg traag verteld. Terribly happy (regie Henrik Ruben Genz): spannend, fijn absurdistisch, maar zal niet be klijven. En The damned unitedFij ne film met mix van branie en in keer, maar geen winnaar. Als voorbeeld noemt zij het boek Away from her van Alice Munro. „Zij schrijft zo vreselijk goed, schetst in haar boeken zo'n dwin gend beeld dat een film daar niet meer overheen kan. Nou oogstte de film wel weer veel lof voor de acteerprestaties, heb ik begrepen." Voor Noordervliet is het in eik ge val een kwestie van doordachte keuzes maken. „Welke mogelijkhe den van het boek heeft de regis seur van de film uitgebuit, welke heeft hij laten liggen?" Aanvankelijk wilde zij alle boeken vooraf lezen. Het is er niet van ge komen. Sommige boeken waren niet of niet tijdig beschikbaar. Dat is geen probleem bij de beoorde ling van de genomineerde verfil mingen. „De films worden uitdruk kelijk als zelfstandig kunstwerk be oordeeld, waarbij filmische maat staven gelden en geen literaire overwegingen." Daarmee zit Noordervliet volledig op de lijn van de juryvoorzitter. Toch voelt ze als schrijfster vanuit haar eigen vakgebied wel degelijk aan waar het schuurt tussen film en boek. Of ze het betreffende boek nou wel of niet vooraf heeft gelezen. Als voorbeeld verwijst zij naar een van de genomineerde boekverfiimingen: The other man van regisseur Richard Eyre naar een kort verhaal van Bernhard Schlink uit de bundel Liefdesval. „Ik heb dat verhaal niet gelezen, maar als ik de film zie, dan denk ik 'er is een probleem met die film'. Wat hier bedoeld is als onver wachte wending, zou in het boek veel eerder bekend moeten zijn." Meer agendanieuws op onze website. OP PAD Vrouwenpolder In Vrouwenpolder wordt tot en met 20 september een Country Fair gehouden. Centraal staat het Engelse landleven. Hof stede Twistvliet, 10.00-18.00 uur. Kattendijke Overdekte Nazomermarkt bij Kleindiere- nopvang Zeeland aan de Monnikendijk, van 10.00 tot 16.00 uur. Kamperland Zeeuws Planetarium met wisselende 3D voorstellingen om 14.00, 16.00 en 19.30 uur. Haven 5. Inl. 0113- 376302 of www. zeeuwsplanetarium.nl. Goes Fashion event, met New Timeless en Trijn tje Oosterhuis. Grote Kerk, 20.00 uur. Middelburg Funk, Soul Disco Night met de groot ste hits uit de tijd van Motown. Café 't Schuttershof, vanaf 22.00 uur. PODIUM Domburg The New Orleans Syncopators begeleiden - zangeres Lils Mackintosh tijdens het oude stijl-jazzfestival Jazz by the Sea in Domburg. Info: info@jazzbythesea.nl. Website: www.jazzbythesea.nl Middelburg The Atlantic Trio voert pianotrio's uit van Schubert, Sjostakovitsj en Dvórak. Zeeuw se Concertzaal, 20.00 uur. Middelburg Leonie Jansen zingt in Second Wind lied jes van haar jeugd van Leonard Cohen, Cat Stevens, Bob Dylan en Joni Mitchell. Spiegeltheater, 20.00 uur. Bergen op Zoom The Fabulous Wannabeatles spelen met feilloos Liverpools accent muziek van The Beatles. Theater De Maagd, 20.00 uur. Kapelie De 80-jarige J. van de Berg speelt werken van oa Schuurman, Bach, Mendelssohn, Dubois en eigen werken op het Batz-Wit- te orgel in de Hervormde Kerk. 20.00 u. Terneuzen The Sound Of Music - door VZW Musical Theater Evolution. Aanvang 20.00 uur. Scheldetheater. Heinkenszand Try-out voorstelling Freek de Jonge De Stenge, 20.00 uur. Nieuw- en St. Joosland Ad van Meurs brengt filmmuziek ten ge hore onder de titel 'Searching for the heart of the Heartlands'. Theater de Weg wijzer, 20.30 uur. Vlissingen Eilen Jewell speelt Americana in De Piek. VLISSINGEN - De Stuurgroep Zuid westelijke Delta houdt vandaag om 17.00 uur bij Film by the Sea - aansluitend op de film De Storm - een openbaar debat over watervei ligheid als maatschappelijke opga ve. Deelnemers zijn onder anderen ge deputeerde Frans Hamelink, Leny Dwarshuis (voorzitter Stuurgroep Zuidwestelijke Delta), Roeland Al- lewijn (Rijkswaterstaat) en ruimte lijk ontwerper Eric Frijters. De eer der aangekondigde Louise Fresco komt niet. MIDDELBURG - Stichting Kamermu ziek Zeeland opent vanavond haar nieuwe seizoen met een optreden van The Atlantic Trio, dat piano trio's uitvoert van Schubert, Sjosta kovitsj en Dvorak. Het concert in de Zeeuwse Con certzaal in Middelburg begint om 20.00 uur. De stichting heeft voor het eerst ook drie middagconcerten in De Mythe in Goes geprogrammeerd. Het eerste is op 18 oktober, als het Matangi Kwartet optreedt. FILM BY THE SEA Meer lezen over het filmfestival? Kijk op www.pzc.nl/fbts voor impressies, nieuws, video's, weblogs en meer. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto Vlissingen, De Piek, aanvang 21.00 uur. FILMS BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, De Storm: 18.45, 21.15 uur; Ghosts of Girlfriends Past: 18.45 en 21.15 uur; Bandslam: 18.45. uur; Public Enemies: 20.45 uur; Harry Potter 6 (ov): 18.45 uur; The Proposal: 21.15 uur. GOES Merral, De Storm: 13.45, 16.15, 19.00 en 22.00 uur; A Perfect Getaway: 21.45 uur; Harry Potter 6 (ov): 20.30 uur; Pu blic Enemies: 19.15 uur; The Hangover: 18.45 uur. MIDDELBURG Schuttershof, Effï Briest: 15.00 uur; La Ventana: 20.00 uur. I OOSTBURG Ledeltheater, Harry Potter 6 (ov): 20.00 uur. TERNEUZEN View, De Storm: 19.30 en 21.45 uur; The Taking of Pelham 1,2,3: 22.00 uur; Ghos ts of Girlfriends Past: 21.45 uur; Bands- lam: 19.15 uur; The Hangover: 19.00 uur; Harry Potter 6 (ov): 21.30 uur; The Propo sal: 19.15 uur. VLISSINGEN CineCity, Film by the Sea. Voor het volle dige programma zie www.filmbythesea.nl ZIERIKZEE Fizi, Atlantis: 20.30 uur. Nelleke Noordervliet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 37