2 zeeland Wie rotzooi trapt, Tl 30 PZC 65 Dagen in Torentijd is volgens advocaat van Goese rover genoeg Kopvod met stinkkaasjes vrijdag weken voor 15 euro! Stichting Ontmoeting uit Houten wil een 24-uursvoorziening voor gedetineerde veelplegers opzetten bij Krabbendijke. In Epe heeft Ontmoeting al sinds 1995 zo'n centrum. De PZC ging kijken. vrijdag 18 september 2009 door Ondine van der Vleuten Geert Wilders is de hoofddoekjes spuug- en spuugzat. Nou, ik niet! Deze week, zo on geveer op dezelfde dag dat Wil ders een 'kopvoddentax' van ïooo euro per jaar voorstelde voor on verbeterlijke hoofddoekjesdraag sters, schafte ik me op een rom melmarkt een prachtig zijden exemplaar aan met een afbeel ding van een schip en het mono gram van scheepswerf De Schel de. Voor slechts 25 cent, want sinds hoofddoeken in het verdom hoekje beland zijn, worden ze massaal gedumpt. Ik heb de sjaal ook al gedragen. Stiekem. Door al dat gedoe kan een mens amper nog gehoofddoekt de straat op zonder voor moslimfundamenta list aangezien te worden. Dat was in de hoogtijdagen van de Nederlandse hoofddoekcul tuur wel anders. Tot ver in de ja ren zeventig was een 'kopvod' vol strekt normaal. Wat stond het hoofddoekje mijn moeder aardig, op die foto waarop ze breed la chend met boodschappentas voor De Gruijter poseerde. Zo gezellig! Alsof ze net ingrediënten voor een lekkere appeltaart ingeslagen had en niet kon wachten om met bakken te beginnen. Of ze droeg hem diva-achtig in een cabrio: grote zonnebril op, chique omgeknoopte hoofddoek, wapperende uiteinden. Of stevig om het hoofd gebonden, fietsend in de regen, 'want we zijn tenslotte niet van suiker goed'. O, wat was de hoofddoek Hollands, vroeger! Mijn collectie omvat prachtige exemplaren van satijn, zijde en ka toen. Met herfstbladeren, het me tronet van Londen of Franse stink kaasjes, in effen lila of met druk ke fruitprint. Een grote, uitpuilen de la vol. Soms, als mijn haar uitzonderlijk slecht zit, overweeg ik er tóch maar een op te doen, bij wijze van cache-misère. (Iets wat Wil ders ook zou moeten overwegen, met die eeuwige uitgroei van hem.) Vandaag heb ik 'm eens niet bij de deur afgedaan, maar lekker opgehouden. Hoofddoekjes in de herfst. Net zo als het vroeger was. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08,00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Cegevensbeschermi ng PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere infoimatie VEELPLEGERS door Luc Oggel Verscholen tussen de bo men in de bosrijke omge ving van Epe staat een rustieke villa; Huize No- rel, het hoofdgebouw van het woon-werkcentrum van Stichting Ontmoeting. Sinds 1995 is in het fraaie pand plaats voor negen man nen met een detentieverleden, die vaak ook dakloos zijn. Sommigen zitter er vrijwillig, anderen in het kader van een strafmaatregel van Justitie (ISD). In een appartemen tengebouw op het enorme terrein, waar ook een hypermodern multi functioneel gebouw staat, is woon ruimte voor nog eens negen men sen. Zij worden onder professione le begeleiding in verschillende fa ses klaargestoomd voor een nieu we start in de maatschappij. Dat al les op basis van 'christelijke naas tenliefde'. Er zijn inmiddels vergevorderde plannen om in Zeeland een soort gelijk centrum op te zetten, aan de Duivenhoek in het buitengebied tussen Rilland en Krabbendijke. Met dien verstande dat Ontmoe ting zich hier zal richten op een 'iets zwaardere' doelgroep, zegt Kees-Jan Hooglander. Hij was zes jaar locatiehoofd in Epe en houdt zich nu onder meer bezig met het opzetten van het centrum in Zee land. „Hier in Epe hebben we meer dak en thuislozen. Die zullen op ter mijn waarschijnlijk zelfstandig kunnen functioneren. Wat betreft de cliënten die naar Rilland ko men is dat maar de vraag." Een ander verschil is dat er in Ril land veelplegers komen die nog in detentie zitten. Inmiddels zijn er contacten met de gevangenis in Rotterdam om kandidaten te selec teren. Mogelijk zullen die eerst even 'proefdraaien' in Epe. Er lijkt tot nu toe in Zeeland am per weerstand tegen de plannen en dat verbaast Hooglander. „In de villawijk hier in de buurt zijn ze destijds behoorlijk tekeergegaan, maar nu hoor je dat we wel eerder hadden mogen komen. We heb ben hier nooit problemen met de buurt gehad." Ook in Zeeland ver wacht hij dat niet. „Tuurlijk, als ze in de criminaliteit zitten en onder de drugs, kunnen het linke broe ders zijn. Maar zodra je ze als me demens behandelt, draaien ze om als een blad aan een boom. Het zijn mensen die een fundamenteel wantrouwen hebben richting an deren, ze zijn vaak hun hele leven van het kastje naar de muur ge stuurd." Als iemand kwaad wil, is dat niet te voorkomen, zegt Hoog lander. „We hebben ooit gehad dat iemand flipte en een mes uit de keukenla pakte. Dat is zo'n beetje het ergste incident dat we in ons twintigjarig bestaan hebben mee gemaakt. Het intakegesprek is een sterk filter, het zijn ook geen moor denaars die hier zitten. Het zijn mensen die ergens ontspoord zijn en daar echt iets aan willen doen. Je kunt weglopen, maar 's nachts is dat moeilijk in het buitengebied. Als iemand wegloopt gebeurt dat in het weekend. Rotzooi trappen betekent je eigen ruiten ingooien." Dat weet ook bewoner Kes (48), een brede jon gen met veel tatoeages. Hij ging na zijn schei ding aan de drank en raakte 'van het padje'. Kes heeft: twee jaar geze ten voor onder meer inbraken en woont sinds januari in Epe. Trots laat hij zijn kamer zien. Het'bevalt hem prima bij Ontmoeting. „Beter dan in de gevangenis." Kes houdt zich voornamelijk bezig met tui nieren, één van de vele klussen die bewoners op het terrein kunnen doen. Hij heeft vertrouwen in de toekomst. „Ik raak geen druppel al cohol meer aan." Ontmoeting is een organisatie op reformatorische grondslag. In Epe is er een aantal uur per week een pastoraal werker, kan er een bijbel studie worden gevolgd en wordt MIDDELBURG - Spijt. Vreselijke spijt heeft een Goesenaar (18) van de 'gewapende' overval die hij in de nacht van 6 op 7 juni uitvoerde op de Oostwal in zijn woonplaats. Sa men met een vriend (16) beroof den ze, onder bedreiging van een bolletjespistool, twee jongens (17). Die twee hadden hen kort daar voor sigaretten geven. Toen de jongste zag dat een van hen een zeer nieuwe gsm had, besloten ze hen te beroven. Die jongste richtte het wapen op de knie van een van de twee slachtoffers waarna de ander hun eisen bekend maakte. De slachtof fers waren zeer onder de indruk en gaven alles af Nadat de slachtof fers de politie hadden ingeseind, werden drie andere jongeren met getrokken pistool aangehouden door de politie. Hun signalement kwam overeen met dat van de ech te overvallers. Die twee echte rovers werden een week later bij toeval aangehouden tijdens een scootercontrole. De jongste, die nog voor de kinder rechter moet verschijnen, kwam na drie dagen vrij. De achttienjari ge zat 65 dagen vast. Officier van justitie W. Suijkerbuijk vindt niet dat hij terug moet naar Torentijd. Hij eiste een celstraf van 180 dagen waarvan 115 voorwaardelijk. Daar naast eist hij nog een werkstraf van 120 uur. De verdachte vertelde dat het om een eenmalig incident ging. Vol gens hem had zijn softdrugsge- bruik veel te maken met de over val. Door zijn verslaving was hij zijn zelfcontrole kwijt geraakt en had hij niet nagedacht over de ge volgen van die 'gewapende' over val. Advocate V. Serrarens vroeg aan de rechters de werkstraf niet op te leggen. Volgens haar beseft hij goed wat hij misdaan heeft en heeft 65 dagen in Torentijd zeer grote indruk gemaakt. Uitspraak 30 september. Stichting Ontmoeting, een christelijke hulporganisatie, wil tussen Krabbendijke en Rilland een opvangboerderij opzetten. In de boerderij zal uiteindelijk plaats zijn voor 12 ex-gedetineerde veelplegers. Locatie opvang, Duivenhoek 5 Vinkenissekreek Willem Adriaansens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2