13 O 'Dit is een van de beste paspoorten in de wereld' O 1 N H 'Hopelijk maken ze een bommetje in die centrale opslag, voor het geval er weer vreemde laarzen de grens over marcheren' - vrijdag 18 september 2009 Bart Jacobs, hoogleraar computerbeveiliging Rene van der Linden Wim van Hekelen foto's ANP m Aanpassingen van het pas poort volgen elkaar de laatste tijd in hoog tempo op. Geen betrokkene spreekt meer van 'fraude bestendig'. Ruim veertig jaar moesten Nederlandse burgers het doen met het 'zwarte vodje', een paspoort met zwarte omslag dat in het begin van de jaren vijftig van de vorige eeuw was ontworpen. Dat die makkelijk was te vervalsen, was een publiek geheim. Toen de lidstaten van de Europese Unie in 1981 besloten een Euro pees model in te voeren, wilde Ne derland meteen een grote inhaal slag maken. Een fraudebestendig paspoort moest er komen, maar die ambitie ging ten onder in een strijd tussen de ministeries van Binnenlandse Zaken en Buiten landse Zaken over de regievoering. Dat kwam aan het licht dankzij een parlementaire commissie. Die was in 1988 aangesteld, toen was gebleken dat het bedrijf dat de identiteitsbewijzen zou ontwikke len niet in staat bleek aan zijn ver- plichtigen te voldoen. De 'paspoortaffaire' leidde uitein delijk tot het aftreden van Wim van Eekelen, de minister van De fensie, en René van der Linden, de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. De positie van minister Hans van den Broek van Buiten landse Zaken hing aan een zijden draadje en er dreigde een kabinets crisis. In 1995 verscheen dan eindelijk de nieuwe pas, met een rode kaft dit keer en een beeldverhaal op alle pagina's over de Nederlandse ge schiedenis. Dit 'maximaal fraude bestendige' paspoort bevatte tal van technische snufjes en kenmer ken, maar binnen een jaar bleek al dat de foto gemakkelijk te verwij deren was. In de zomer van 1996 waarschuwde justitie voor de frau degevoeligheid van het identiteits bewijs. Alle reden voor het kabinet om op dracht te geven voor een verbeter de versie. Die verscheen in 1997 en bleek ook al snel te vervalsen. In 2001 kwam het huidige model uit. Daaraan is in 2006 een chip toege voegd, waarop biometrische gege vens worden vastgelegd. Eerst al leen een foto en persoonsgegeve ns, vanaf maandag dus ook twee vingerafdrukken. Wijs geworden van de debacles ge bruikt geen betrokkene meer het woord 'fraudebestendig' als het om nieuwe identiteitsbewijzen gaat. „Dit is een van de beste pas poorten in de wereld", klinkt het nu uit de mond van een woord voerder van Binnenlandse Zaken. Toch geen irisscan op paspoort Biometrische kenmerken Biometrie is een technologie die het mogelijk maakt om bepaalde unieke, persoonsgebonden kenmerken waar te nemen, te meten en vast te leggen. I FaceGrab Checking identity... Gelaatscan De gelaatscan is een digitale foto waarbij elektronisch een aantal (geometrische) kenmerken (zoals de positie van de ogen, afstanden tussen de ogen, neus en mond hoeken) worden gemeten en de contouren van het gelaat vastge legd. ms Vingerafdruk van linker- en rechter wijsvinger De elektronische vingerafdruk wordt gemaakt door de lijnen, de eindpunten, takken, knopen, lussen en inkepingen in de afdruk en de richting en de dichtheid van de lijnen te scanen. Een vingerafdruk is in feite een digitale zwart-wit foto van een vinger, die vervolgens ook digitaal wordt opgeslagen. Bij verificatie wordt opnieuw een opname van dezelfde vinger gemaakt, die wordt vergeleken met de opname in het paspoort. Als het nemen van vingerafdrukken tijdelijk onmogelijk is, kunnen lidstaten een paspoort afgeven met een geldigheidsduur van 12 maanden of minder. Is het afnemen blijvend onmogelijk, dan is het paspoort 5 jaar geldig. Met de opslag van twee vingeraf drukken voldoen de Nederlandse reisdocumenten aan de Europese richtlijnen. Die zijn in 2003 vastgesteld, mede op aandringen van de Verenigde Staten. Die dreigden met een aan gescherpte visumplicht voor Euro peanen, als de passen niet werden aangepast. De VS zag het liefst dat in de pas poortchip ook een irisscan wordt opgenomen, maar dat vonden de Europese ministers destijds te ver gaan. Minister Hirsch Ballin van Justitie zei in juli tegen het Mensenrechtco- mité van de Verenigde Naties dat de vingerafdrukken in de Neder landse paspoorten mogelijk 'op ter mijn' toch worden vervangen door de irisscan. De opslag daarvan zou juridisch gezien minder gevoelig liggen. Dat laatste is nog maar de vraag, vinden juristen. Hirsch Ballin is in ieder geval abuis met zijn opmer king, stelt het ministerie van Bin nenlandse Zaken: de irisscan komt niet op het paspoort. Wie vanaf maandag een nieuw pas poort ophaalt, moet zich met een vingerafdruk identificeren. Bij de landsgrenzen is dat nog niet aan de orde, aangezien de mare chaussee nog niet over de beno digde technische middelen be schikt. Wanneer dat wel het geval zal zijn kan het ministerie van Justitie nog niet zeggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13