Niet alle vingers spreken de 'W i21 aangepast paspoort Het paspoort is van af maandag weer een beetje moeilij ker te vervalsen, dankzij de opslag van vingerafdruk ken. Alle techniek ten spijt blijft de ambtenaar een zwakke schakel. «e M HF Sc vrijdag 18 september 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl ilt u hier even met uw vinger drukken?" Deze vraag door Niek Opten zal vanaf maandag tientallen ke ren per dag klinken in alle gemeen tehuizen. Wie vanaf volgende week een nieuw paspoort of iden titeitskaart aanvraagt, moet ver plicht vingerafdrukken laten opne men. Die worden vastgelegd in de chip op de pas. Met deze maatre gel, in Europees verband afgespro ken, moet identiteitsfraude weer wat moeilijker worden gemaakt. Anders dan de geplaagde OV-chip- kaart zit het met de beveiliging van de paspoortchip wel goed. „Het is een heel veilige chip", zegt Bart Jacobs, hoogleraar computer beveiliging aan de Radboud Uni versiteit in Nijmegen. Hij heeft in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken de pas geana lyseerd en kraakte eerder de nieu we openbaarvervoerkaart. De vin gerafdrukken zelf daarentegen zijn betrekkelijk eenvoudig te verval sen, althans als je afgaat op ver schillende websites. „Het is geen kinderspel", nuanceert Jacobs, „maar het kan wel." Ook al is de vingerafdruk van ie der mens uniek, de laatste jaren is de exclusiviteit daarvan volgens hem een stuk kleiner geworden omdat steeds meer instanties er ge bruik van maken. „Hier in Nijme gen is zelfs een coffeeshop waar je je moet identificeren met je vinger afdruk. De kans dat iemand an ders er mee vandoor gaat wordt zo steeds groter. Maar de vraag is hoe hoog je de drempel maakt. De vin gerafdrukken zorgen er voor dat het weer wat moelijker wordt om zo'n pas na te maken." Het blijft echter een kat-en-muisspel tussen de makers en de vervalsers, be aamt Jacobs. Mensen vinden altijd weer nieuwe manieren om het sys teem te omzeilen. Hoe ingenieus paspoorten en an dere documenten ook zijn, de mens die er mee omgaat blijft de zwakke schakel. Niet iedereen is in staat om duidelijke vingerafdruk ken te geven. „Als je geen vingers hebt uiteraard, maar bijvoorbeeld ook de vingers van oude mensen kunnen een probleem zijn. De handen van een bouwvakker die dagen met stenen sjouwt zijn ook minder geschikt", legt Jacobs uit. Deze mensen komen toch in aan merking voor een pas. Het is de ambtenaar die de knoop moet doorhakken: een paspoort zonder vingerafdrukken voor de gewone vijfjaar of eentje die maximaal een jaar geldig is. Jacobs: „Daar zit dus een grijs gebiedje." Het 'nieuwe' paspoort houdt de ge moederen al een tijdje bezig, met name onder juristen. De vingeraf drukken komen namelijk niet al leen op de paspoortchip, maar worden in tegenstelling tot andere Europese landen ook opgeslagen in een centrale databank. Over vijf jaar, als alle paspoorten zijn ver nieuwd, zitten daarin dus de vin gerafdrukken van alle Nederlan ders boven de 12 jaar. Onder be paalde voorwaarden mag justitie dit register gebruiken: om de iden- 'Het is de vraag of we zo'n grote database wel goed aankunnen' titeit van verdachten of veroordeel den te kunnen vaststellen. „Maar zelfs ook in het belang van een strafrechtelijk onderzoek waar voorlopige hechtenis op staat. Die centrale opslag is echt een brug te ver", stelt Quirine Eijkman van het Nederlands Juristen Comité voor de Mensenrechten (NJCM). „Het is in strijd met privacywetge ving en internationale mensen rechten. De paspoortwet wordt ge bruikt voor een ander doel dan al leen verificatie van de identiteit van burgers en preventie van pas poortfraude. Dat mag zo maar niet. Bovendien is er een risico dat het misgaat, want de techniek is niet perfect. In 3 procent van alle gevallen gaat er met de biometri- sche gegevens (zoals gelaatsken- merken en vingerafdrukken, red.) iets mis. Ook is er een risico dat de database wordt gehackt. Waar kun je dan heen met je klachten?" Eerder plaatste het Mensenrechten comité van de Verenigde Naties kritische kanttekeningen bij de centrale databank. De burgerrech tenorganisaties Vrijbit en Privacy First hebben aangekondigd een klacht in te dienen bij het Europe se Hof voor de Rechten van de Mens. NJCM overweegt zich hier bij aan te sluiten. Eijkman: „Veilig heid is een belangrijk thema in ons land. De politieke druk is groot, mensenrechten tellen nu kennelijk minder." Het risico van een hellend vlak vindt Eijkman heel groot. Jacobs sluit zich daarbij aan. „We wonen toch niet in een politiestaat?", schampert de Nijmeegse hoogle raar. „Hopelijk maken ze een bom metje in die centrale opslag, voor het geval er weer vreemde laarzen de grens over marcheren." Juist zonder centrale database lig gen kafka-achtige toestanden op de loer, betoogt Jan Grijpink, bij zonder hoogleraar computer- en informatiewetenschappen en advi seur van het ministerie van Justi tie. De kans op ondeugdelijke scan apparatuur op een vliegveldje in 'Verweggistan' is volgens hem groot. „Als de scan niet overeen komt met de vingerafdruk in je paspoort, dan kun je verdacht wor den van identiteitsfraude. Dan is het fijn dat je afdrukken elders ook zijn opgeslagen, zodat je je on schuld kunt bewijzen." Daarvoor is echter een centrale op slag niet noodzakelijk. De afdruk ken worden vanaf maandag decen traal, bij de betreffende gemeente, opgeslagen omdat de landelijke da tabase nog moet worden ge bouwd. Die laat nog zeker wel een jaar op zich wachten. Grijpink vindt de gang van zaken niet goed. „We hebben alleen nog ervaring met kleinschalige toepassing van biometrietoepassingen. De vraag is of we zo'n grote datebase wel goed aankunnen. Dat had justitie eerst beter moeten onderzoeken." 4 VA \A AA ft! K AM !0f fü m EUROPESE UNiE KONINKRIJK DER NEDERLANDEN Veiligheidskenmerken paspoort PASPOORT g%. mm De Nederlandse reisdocumenten, het paspoort en de Nederlandse identi teitskaart, zijn conform de Europese regels, voorzien van een chip. De chip bevat de volgende informatie: biometrische kenmerken gelaatscan en twee vingerafdrukkenen persoonlijke gegevens die nu al is opgenomen in de machinaal leesbare code (naam, documentnummer, nationaliteit, geboortedatum, geslacht, datum einde geldigheid en sofi-nummer). Pasfoto van pashouder geperforeerd in bescher mende plastic laag. Machinaal leesbare code Of een reisdocument een chip bevat, kunt u zien aan dit symbool. Handtekening

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 12