binnenland 19 verklaring goed gedrag 'Roosendaal net Chili in de jaren zeventig' 8 dagen 1e persoon va. 1.149,- 1.519,- €1,- 1.579,- €1,- 1.449,- €1,- donderdag 17 september 2009 passen van regels voorop stellen. Bij hun beoordeling baseren de ambtenaren zich vooral op de von nissen van de kinderrechter. Dron- kers merkt dat zij onvoldoende van het jeugdstrafrecht op de hoogte zijn om die vonnissen goed te kunnen wegen. Zo heerst op de afdeling het idee dat een taakstraf zwaarder is dan een geld boete, terwijl dat niet zo is. 'Ik zou willen dat Justis ook door deze pedagogische bril zou kijken' Justis bekijkt wat een kind de afge lopen vier jaar heeft uitgevreten. Het Openbaar Ministerie streeft naar twee jaar. Dit komt overeen met de proeftijd die de kinderrech ter soms oplegt. Een taakstraftrans actie door het Openbaar Ministe rie - voor een lichter vergrijp en waaraan de kinderrechter niet te pas komt - zou volgens het OM he lemaal niet moeten meewegen. Dronkers heeft zich pas recent de gevolgen gerealiseerd van het ver schil van inzicht. De kinderrechter neemt soms kinderen in voorlopi ge hechtenis, omdat dit de snelste weg naar hulp is. Als de detentie op een strafblad staat, mag daar dus niet zonder meer de zwaarte van het delict uit worden afgeleid. Maar jeugddeten tie leidt al heel snel tot een afwij zing door Justis. Dronkers zegt te zijn geschrokken, toen hij er voor het eerst achter kwam dat dit het gevolg kan zijn van een goedbe doeld zwaar aanzetten van een re latief licht delict. In afwachting van een specifiek jeugdbeleid bij de dienst Justis waarop Dronkers hoopt, zegt hij dat ouders vooral gebruik moeten maken van de mogelijkheid om be zwaar te maken tegen een afwij zing. Hij adviseert hulp van school, advocaat of reclassering, of hemzelf Ook vraagt hij instellin gen na te gaan of het werkelijk no dig is een verklaring omtrent ge drag te eisen. ROOSENDAAL - Helemaal goed is de dringende boodschap van de bur gemeesters nog niet aangekomen. Gisteren, de dag waarop de ver koop van softdrugs in Roosendaal en Bergen op Zoom definitief is verboden, hebben toch nog hon derden Belgische drugstoeristen ge probeerd wiet te scoren in een van de acht coffeeshops. Terwijl het nou net de bedoeling is van het nieuwe beleid dat zij wegblijven, vanwege overlast. Zeven zaken houden de rolluiken stijf omlaag, uit angst om vijf jaar sluiting opgelegd te krijgen. Dat leidt tot grote drukte bij Azul in Roosendaal, de enige coffeeshop die is opengebleven, zij het slechts voor koffie, thee en fris. Tientallen malen per uur moet Azul-eigenaar Omar 'nee' verkopen, voor het eerst in de 24 jaar dat zijn zaak open is. Elke klant wordt meteen bij de deur aangeklampt en waar schuwend toegesproken. „Ho ho, alles is uitverkocht. Maar je mag natuurlijk wel je eigen blowtje op roken aan de bar." Terwijl de uitbater het voorbeeld geeft met een joint tussen de lip pen, laten teleurgestelde Belgische klanten zich interviewen door journalisten uit België en Neder land. Twee meisjes uit Antwerpen nippen van een bakkie troost. Ze kunnen het maar niet geloven: „Vreselijk, waar moeten we nu te recht? Roosendaal is zo makkelijk. We kunnen niet met de trein naar Breda." „Amaai", kermen ook Frans en Louise uit Antwerpen, „is het echt waar? Niks meer te koop? Dan proberen we maar iets op straat te scoren." Misschien toch niet zo'n goed idee, want bui ten regeert de politie. In beide stadscentra surveilleren talloze agenten, om nog maar te zwijgen van de onherkenbare op sporingsambtenaren die mede toe zien op eventuele illegale drugs handel. Het zogeheten Coura- ge-team heeft alle middelen uit de least getrokken. Langs de invalswe gen delen agenten flyers uit aan Belgische automobilisten aan wie het einde van het gedoogbeleid nog maar eens wordt uitgelegd. „De meeste Belgen weten het wel hoor", vertelt een agente. Bij Azul fouilleert de politie intus sen klanten die de deur uit stap pen. Ook krijgt de coffeeshop re gelmatig bezoek van gemeentelijke handhavers, maar er worden tot het eind van de middag geen over tredingen geconstateerd. Binnen lopen de emoties soms hoog op. Een boze medewerker hangt een karikatuur van burgemeester Mi chel Marijnen op: de bestuurder in Hitler-kostuum inclusief haken kruis op de mouw. „Dit is het ein de van de vrijheid, een dictatuur, net Chili in de jaren zeventig", foe tert de man, terwijl hij het portret toch maar van de muur haalt. De jongen op de foto is niet de geïnterviewde Oldenzaler. foto Brunostock s mem «m ms& ia aasa s s sm Westelijke Middellandse Zee 8 dagen 1e persoon va. 1.069,- Vertrek: sept. en okt. 2009 2e persoon Oostelijke Middellandse Zee Vertrek: okt. 2009 2e persoon Gehele Middellandse Zee 12 dagen 1e persoon va. Vertrek: nov. en dec. 2009 2e persoon Canarische Eilanden 12 dagen 1e persoon va. Vertrek: nov. en dec. 2009 2e persoon Kerst of Oud Nieuw cruise 9 of 11 dagen 1e persoon va. 2e persoon Prijs: cruise only Tarief: 1e persoon MSC brochure tarief Kids: 115,- Boek op cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 (*kijk op www.cruisewinkel.nl voor de voorwaarden o.b.v. beschikbaarheid en wijzigingen) aft®

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9