401 sport Teambazen weg na Duel met Fenerbahce wordt ervaring om nooit te vergeten voor Twente Europa League op tv Edwin de la Ruelle is de grote favoriet Neeltje Jans decor van het EK roeifietsen FORMULE De teambazen Flavio Briatore en Pat Symonds zijn weg bij Renault. Ze zouden het brein zijn achter een onsportieve strategie tijdens de GP van Singapore. mÈsmas donderdag 17 september 2009 Het schandaal rond Fernando Alonso (links) en Nelson Piquet junior, hier in actie tijdens een trainingssessie van door Leon ten Voorde en Fardau Wagenaar ISTANBUL - Zomaar uit het niets doemt het Fenerbahce Sukru Sara- *- coglu Stadion op. Langs een druk ke weg gebouwd, imposant en gi- gantisch. Een nu nog slapende reus, die vanavond als FC Twente op bezoek komt, verandert in een heksenketel. Hier rij je de wereld binnen die Fenerbahce heet. In dit Aziatische deel van Istanbul is het beter om niet hardop te zeg gen dat je fan bent van die andere clubs uit de stad, Galatasaray en Besiktas. „Fenerbahce is groots. Het stadion, het gigantische trai ningscomplex, de fans, alles", zegt Pierre van Hooijdonk, oud-speler van de club. Fenerbahce dus, de Turkse club met 27 miljoen fans over de hele wereld en een begroting van 120 miljoen euro. Volgens een steek proef is zelfs meer dan de helft van alle inwoners van het land fan. De vereniging telt negen actie ve sporttakken. Naast voetballers, zijn er onder meer zwemmers, at leten en volleyballers die strijden onder dezelfde naam als de voet ballers. Fenerbahce is ook de club die de meeste internationals heeft gele verd, die de meeste belasting be- taalt en die het meest in de media verschijnt. Het is ook de enige club in Turkije die een borstbeeld van Ataturk, de vader des vader lands, in het stadion mag hebben. En dan is er nog de achterban. Die Ajax-FC Timisoara, vanaf 19.00 uur op RTL 7 SC Heerenveen-Sporting Lissabon, vanaf 19.00 uur op Eredivisie Live. Fenerbah<;e-FC Twente, vanaf 21.00 uur op Eredivisie Live. Sparta Praag-PSV, vanaf 21.05 uur op RTL 7. Samenvattingen van duels, vanaf 22.29 op Nederland 3 in NOS Sportjournaal van Twente staat in Nederland be kend als fanatiek. Maar 'de Hel van Enschede' is de hemel vergeleken bij de emoties die loskomen bij een wedstrijd van Fenerbahce. „Man, vrouw, kind, iedereen heeft het er over. Ik heb dat nergens an ders zo meegemaakt", vertelt Van Hooijdonk. Voetbal verdeelt met dit fanatisme de voetbalhoofdstad van Turkije. Besiktas is er ook nog, maar in Istanbul draait vrijwel alles om Fe nerbahce en Galatasaray. Dat zijn niet zomaar rivalen, de beide clubs en fangroepen haten elkaar. Fener bahce is van oudsher de club van het volk, Galatasaray heeft de meeste fans onder middenstan ders en hoger opgeleiden. Fans van Fenerbahce en Galatasaray zijn het per definitie met elkaar on eens. Zelfs de vraag welke club nou het populairst is in de stad, le vert louter spraakverwarring op. Van Hooijdonk: „De passie die bij de derby tegen Galatasaray los komt, kun je vergelijken met de sfeer bij Celtic-Glasgow Rangers. Ik heb beide derby's als voetballer meegemaakt en ik durf gerust te beweren dat dit de meest emotio nele derby's van de wereld zijn. Het grote verschil is alleen dat het publiek in Istanbul van alles op het veld gooit. Echt, de gekste din gen kom je tegen." Voor de spelers van FC Twente zal het duel een ervaring worden om nooit te vergeten. Fenerbahce uit is geen gewone wedstrijd. De hele gemeenschap in de wijk Fenerba hce zal achter de thuisploeg staan. Van Hooijdonk: „Het publiek zit bovenop het veld. Ze zullen er al les aan te doen om Twente te inti mideren. Vanaf de eerste seconde is het publiek bezig om de tegen stander uit het ritme te halen. De kunst is om de fans stil te krijgen en dat kun je alleen doen door er dwars doorheen te voetballen." Dat zal niet meevallen, weet de Ne derlandse oud-voetballer ook. „Clubs als Inter, Chelsea en PSV gingen hier anderhalf jaar geleden in de Champions League kansloos onderuit. Maar de kracht van het publiek is ook de zwakte, want fans jagen hun spelers zo fanatiek naar voren dat ze nog wel de orga nisatie uit het oog verliezen." CADZAND-BAD Dwars door de Zwingeul vergt elk jaar het uiterste van de atleten. Het parkoers is lastig omdat er veel over het strand moet worden gelo pen. Zondag staat de loop over 7500 meter weer op het program ma van atletiekvereniging De Wie lingen. Edwin de la Ruelle won de ze wedstrijd al diverse keren. Ook ditmaal is hij van de partij. Start en finish zijn bij strandpaviljoen De Zeemeeuw in Cadzand-Bad. De start is om 10.30 uur. De jeugdloop begint een kwartier eerder. KAMPERLAND De elfde editie van het open Euro pees kampioenschap roeifietsen wordt zaterdag en zondag op Neel tje Jans gehouden. Op het programma staan een crite- ruim van veertien kilometer, sprints van 200 meter, een uurrace en een duurrace van 80 kilometer. Er hebben 73 deelnemers uit vier landen ingeschreven. Voor de recre anten zijn er prestatietochten van 60 en 70 kilometer. Q Meer informatie is te vinden op www.rowingbike.com MEEST GELEZEN 1Johnny Hoogerland mag naar WK 2. Duiveland van Seroos-complex af 3. Real heeft het even moeilijk STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl Steve McClaren hoopt op een goed resultaat van FC Twente tegen Fenerba hce in de Europa League. foto Tolga Bozuglu Het grootste schandaal in de Formule 1 van de laatste jaren heeft twee koppen gekost: team baas Flavio Briatore en hoofdinge nieur Pat Symonds van Renault Fi kregen gisteren ontslag op staande voet. De bewijzen waren té hard en duidelijk: Renault heeft zich vo rig jaar tijdens de race in Singapo re schuldig gemaakt aan het opzet telijk veroorzaken van een onge luk. De zaak kwam onlangs aan het rol len, toen Nelson Piquet junior ver telde dat hij opdracht had gekre gen met opzet zijn bolide in de vangrail te sturen, zodat kopman Fernando Alonso de race kon win nen. De jonge Braziliaan, die eind juli na de Grand Prix van Honga rije wegens tegenvallende presta ties aan de kant werd gezet bij de Frans/Engelse renstal, beweerde dat Briatore en Symonds hem voor de race in Singapore vroegen opzettelijk te crashen tijdens de wedstrijd. De labiele Piquet had ingestemd met de dubieuze actie, omdat hij op die manier contractverlenging dacht af te dwingen. In de bewuste race parkeerde Pi quet in de veertiende ronde van de race zijn bolide tegen de muur, waardoor de safetycar op het cir cuit kwam. Alonso had kort daar voor in de pitstraat bijgetankt. Hij profiteerde daardoor maximaal van de neutralisatiefase. In die fase mochten zijn concurrenten niet de pitstraat in. Renault reageerde aanvankelijk woedend op de beschuldigingen en wilde Piquet en ook diens va der voor de rechter slepen. Oud-wereldkampioen Formule 1 Nelson senior en zijn zoon zou den liegen en bedriegen. Briatore sprak zelfs van afpersing. Piquet zou het hele verhaal hebben ver zonnen om zijn stoeltje bij Renault te redden. De afgelopen dagen kwam er ech ter steeds meer bewijsmateriaal op tafel, waardoor de overkoepelende autosportbond FIA niets anders te doen stond dan Renault voor de •World Motor Sport Council (WM- SC) te dagen. Die hoorzitting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 96