Test brengt defect Nuna 5 aan het licht m MTV-dansers in Goes 2 o Rico's Race Freinetpraktijk kan kleine school redden Koninklijke Zeelandia is weer compleet Kats viert 350 jaar kerkhistorie 'Sirenedag' in en om dorpshuis 's H-Abtskerke sf» iW:'?2ËS3H Ml donderdag 17 september 2009 Rico van Dongen uit Zierikzee zit in het Nuon Solar Team dat vanaf 25 oktober met zonnewagen Nuna 5 meedoet aan de World Solar Chal lenge in Australië. De PZC volgt Ri co en zijn team in de aanloop naar die race. „Na een week zweten van het uit pakken van de flightcase, inrichten van de werkplaats en de laatste klusjes aan Nuna, was het tijd voor een rustig weekend. De werk week werd afgesloten met een bar becue met het Twentse solarteam, het andere Nederlands team tus sen de ruim veertig deelnemers. Zoals gebruikelijk bij dit soort meetings werd er veel gepraat over de auto's. Deze keer alleen wat meer over de andere concurrenten zoals de Belgen en de Amerika nen. De overdosis autosport werd zaterdag nog afgetopt met een be zoek aan een dragrace. Veel roken de banden en negen hotdogs vul den de avond." „Maandagmiddag was het dan zo ver. De road-authority kwam langs om Nuna te keuren. De ver lichting, claxon, remmen en stuurinrichting werden bekeken. Al snel konden de formulieren worden ingevuld en kregen we World Solar Challenge een vergunning om op de aange wezen routes te testen." Dinsdag ging Nuna de Australi sche zon in om te wennen aan de hitte. Die dag zijn we extra vroeg opgestaan zodat Nuna niet met een de volle zon zou krijgen. De hars in het koolstof kan dan name lijk weer zacht worden, waardoor de hele aërodynamische vorm in zakt. Door de auto langzaam op te warmen wordt de hars 'afgebak ken'. Gelukkig hield de auto zich goed en bleek ook het zonnepa neel de hitte goed te verdragen." „Woensdag ging de Nuna voor het eerst de weg op. Aangekomen op de testweg bleek maar dat het ver standig was om de test zo vroeg te plannen. De 'shunt-meting' die ge bruikt wordt om alle stromen in de auto te monitoren was er spon taan mee gestopt. Martin en ik stonden even met ons handen in het haar. Alle reserve-onderdelen lagen namelijk nog in de werk plaats. Nuna kon nog wel rijden maar het verbruik was niet meer goed te volgen. De verbruikstest met verschillende banden is daar om afgeblazen, maar de mechani ca kon wel getest worden." „De eerste kilometers zijn op lage snelheid gemaakt en zoals ver wacht kwamen we met een volle re accu thuis dan toen we weggin gen. Ondanks de defecte print plaat dus toch nog een geslaagde dag en wisten we meteen dat er nog hard gewerkt moet worden." door Mieke van der Jagt ELLEWOUTSDIJK - De basisschool in Ellewoutsdijk overweegt de eerste Freinetschool in Zeeland te wor den. Met zo'n specifieke onderwijs voorziening wil een werkgroep die zich bezig houdt met de toekomst van de school de extra leerlingen trekken die nodig zijn voor het voortbestaan. De basisschool in Ellewoutsdijk, onderdeel van de basisschool De Linden die in vier Borselse kernen gevestigd is, kampt al jaren met een dreigend leerlingentekort. Als voor 1 oktober niet twee extra leelingen worden aangemeld, dreigt de school aan het eind van het schooljaar te moeten sluiten. De keuze voor Freinet-onderwijs is gebaseerd op twee uitgangspun ten: de school doet al heel veel vol gens de methode van de Franse pe dagoog Célestin Freinet, wat le vend, zinvol en handelend leren in houdt in coöperatief overleg. Bo vendien is er in Zeeland nog geen methodeschool op basis van Frei- nets ideeën, die geboren werden in de praktijk van een kleine dorpsschool met leerlingen van uiteenlopende achtergrond. Juist het ontbreken van zo'n school in de regio zou geïnteresseerden van buiten het dorp naar Ellewouts dijk kunnen trekken, is de gedach te van een werkgroep die de school wil redden. Daarin zitten ouders, leerkrachten en bewoners. ZIERIKZEE - Het wapenschild van Zeelandia is te rug. Gisteren is het helemaal gerestaureerde schild onthuld door Joop Doeleman, kleinzoon van Zeelandia-oprichter H. J. Doeleman. Het schild hangt aan de gevel van het voormalige woonhuis van de oprichter van het bedrijf in bak kerij-benodigdheden. Het voormalige woonhuis in de Foststraat in Zierikzee is nu in gebruik als kantoorruimte. Het wapenschild is gerestaureerd door studenten van de opleiding decoratie en be scherming van vakcollege Nimeto in Utrecht. Op de foto Joop Doeleman met zijn moeder, A. P. Doeleman-van der Valk. Op de achtergrond het gerestaureerde wapenschild. foto Dirk-Jan Gjeltema KATS - Gelovig Kats viert zondag het 350-jarig bestaan van de kerke lijke gemeenschap in het dorp. Dat gebeurt met een dienst met muziek. Na afloop is er voor geno digden een broodmaaltijd. Op 14 juni 1659 vergaderde in Kats voor het eerst een kerkenraad. Een jaar eerder was een verzoek inge diend bij de Staten van Zeeland, dat werd gehonoreerd. Overigens kwam de eerste dominee in Kats uit Engeland. Hij heette Johannes Jones. De dienst met verschillende muzi kanten begint om 10 uur. 'S-HEER ABTSKERKE - De jeugd van 's-Heer Abtskerke kan zaterdag kennismaken met hulpverleners van brandweer, politie, Rode Kruis en EBHO-Lotusgroep. Tijdens de 'sirenedag', zoals het evenement heet, kunnen ze kijken naar demonstraties en zelf spelle tjes doen. Daarbij leren ze precies wat ze moeten doen om veilig naar school te gaan en veilig op straat te spelen. Tevens wordt za terdag een AED (een hartschokma- chine) officieel in gebruik gesteld. De 'sirenedag' is een initiatief van de plaatselijke activiteitencommis sie en de gemeente Borsele. Jeugd (en ouders) zijn vanaf 11 uur wel kom in dorpshuis Versvliet. GOES - Wie het programma Ameri ca's Best Dance Crew op MTV volgt en een persoonlijk lesje van deze toppers wil hebben, kan za terdag aan zijn trekken komen Mo ves! Dancewarehouse in Goes. Jackie ('So real cru') en Fao van het MTV-programma geven daar een workshop. Jackie eindigde als tweede in de tv-show, waarin di verse streetdanceteanis strijden om de titel. Het Nederlandse equi valent van deze serie is 'So you think you can dance'. Wie van de Amerikaanse dansers, die volgens de in het Stationsge bouw gevestigde dansschool een zeer hoog niveau hebben, iets wil leren, kan zich nog opgeven, want er zijn nog plaatsen. Aanmelden: goes@moves.nl qS www.moves.nl Klarinctweg 2c 4337 RA Middelburg f. +31 (0) 118 - 67 49 55 www.ohcwalcheren.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 85