donderdag 17 september 2009 13 Voor ze aan een nachtpatrouille beginnen, is er nog even tijd om te overleg gen en te rusten. Met nachtkijkers zien de mariniers elkaar in het donker. :re aanpak taak heeft als de landmachtinfante- rie, zijn er wel verschillen in aan pak. Zo heeft het Korps Mariniers zijn eigen voertuig, de Viking, mee genomen. Met extra bepantsering en een speciale kooiconstructie is het rupsvoertuig met aanhanger Af ghanistan-proof gemaakt. „De kracht van de Viking ligt in de wendbaarheid; hij kan op moeilijk begaanbare routes uit de voeten, waar andere voertuigen niet kun nen rijden", stelt de majoor. „Op die plekken zullen de taliban dus niet zo snel IED's leggen en rijden wij relatief veilig." Maar de mariniers kunnen er niet optimaal gebruik van maken. De Bushmasters rijden altijd voorop, want die pantserwagens bieden de beste bescherming tegen bermbom- men. „We worden gedwongen ach ter de Bushmasters aan te rijden." Als het even kan, laten de mariniers de Vikings daarom staan. Het liefst doen ze alle patrouilles lopend. Dat is best zwaar, beseft majoor Van Rooij. „Met scherfvest, wapens en munitie, bepakking, water en voed sel voor minstens 24 uur is het ge wicht dat we meedragen al snel een kilo of 50." De urenlange patrouille van ser geant Fabian en zijn mannen ver loopt deze avond rustig. De twee in gegraven explosieven worden niet gevonden. De volgende dagen zijn tumultu- euzer: de uitvalsbasis wordt be stookt met granaten en tijdens ver schillende patrouilles worden zes bermbommen gevonden en ont manteld. Bij één van in totaal zeven aansla gen met geïmproviseerde explosie ven komt sergeant-majoor Mark Leijsen om het leven. Drie van zijn collega's raken gewond. Toch stelt majoor Van Rooij dat de intensieve patrouilles resultaat heb ben gehad. „Omdat we nu beter con tact hebben met de Afghanen in het gebied, is de dreiging van IED's minder geworden." Dit artikel is voor publicatie gescreend door defensie op informatie die gevaar kan opleveren voor de troepen. Er zijn naar aanleiding daarvan geen passages gewijzigd. Deh Rashan, Afghanistan Chora Kabul AFGHANISTAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13