12 lil Ld li Sinds augustus voeren mariniers twee derde van de Nederlandse pa trouilles in Uruzgan uit. Bijvoorbeeld tijdens operatie Ghat Mahy. „Slapen doen we thuis wel weer." donderdag 17 september 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Zelfde missie, and< door Hanneke Keultjes Zes gevonden bermbommen Zeven aanvallen met berm- bommen Vijf granaataanvallen Eén raketaanval Vijf gevonden wapenopslag plaatsen Sergeant Fabian neemt een hijs van zijn sigaret en kijkt op de kaart die uitgespreid ligt op een veldbed. „Daar liggen in ieder geval twee bom men in de grond, die op afstand tot ontploffing kunnen worden ge bracht", wijst de marinier. „Als wij daar lopen, is het nog licht. Ze zien ons dus aankomen. Hou daar rekening mee." Zijn mannen, verzameld rond het veldbed, knikken. Het is de derde briefing voor de patrouille van die avond. Vanaf de uitvalsbasis, een heuvel in het westelijk Deh Rashangebied op ongeveer 20 kilometer van Kamp Holland, patrouilleren de mariniers continu. Ze zijn bezig met een grote operatie. De patrouil les moeten de bewegingsvrijheid van de Nederlandse militairen in het gebied vergroten door zo veel mogelijk geïmproviseerde explosie ven (IED's) te vinden en onschade lijk te maken. De ruim twee weken durende operatie heet Ghat Mahy, Afghaans voor walvis. Het Korps Mariniers valt als 'lange arm' landinwaarts onder de marine: het varende deel van het Nederland se defensieapparaat. De mariniers lij ken daarom in Uruzgan - door ande re krijgsmachtonderdelen veelal ge zien als een 'landmachtfeestje' - een vreemde eend in de bijt. Hoewel mariniers vanaf het begin op kleine schaal betrokken zijn bij de Nederlandse missie in de Af ghaanse provincie, werken land macht en Korps Mariniers sinds au gustus voor het eerst nauw samen. De Battle Group, de gevechts eenheid van de Task Force Uruzgan, bestaat sinds vorige maand uit drie compagnieën: twee van de land macht en één van het Korps Mari niers. achter de Bushmastei aan te riiden' De mariniers laten direct zien dat er zijn: uit de statistieken blijkt dal twee derde van de patrouilles won uitgevoerd door mariniers. De mannen zitten telkens voor eei periode van ongeveer twee weken op een vooruitgeschoven post waa ze bijna dagelijks patrouilles lopen Daarna zoeken ze voor twee tot vi dagen Kamp Holland op, waar ze kunnen douchen, eten en bijko men. Maar zelfs dan kunnen ze ie der moment weer worden ingezet als de situatie daar om vraagt. Majoor Patrick van Rooij, commar dant van de 22e Infanteriecompag- nie uit Doorn, vindt het niet meer dan normaal. „Slapen doen we thuis wel weer." Hoewel zijn compagnie dezelfde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 12