io I buitenland Hekelen Obama is volgens Democraten rascisme Kees de Vries Omstreden plan VS kent geen 'publieke optie' Vrijspraak voor Britse 'Columbine-tieners' Geëmigreerde boer uit AFSLUITING TORENWEG MIDDELBURG donderdag 17 september 2009 door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - De 84-jarige ex-pre- sident Jimmy Carter draait er niet om heen: de aanzwellende kritiek op president Obama is deels door racisme ingegeven. „Er is een dui delijk gevoel bij velen in dit land dat een Afro-Amerikaan geen pre sident behoort te zijn", aldus de Democraat die opgroeide in het zuiden van de VS toen rassensegre- gatie nog heel gewoon was. „De racistische neiging bestaat nog steeds en komt nu boven borrelen. Het is verschrikkelijk, het grieft me en het baart me grote zorgen." De voormalige president deed zijn uitspraken na de soms uiterst bele digende slogans tijdens een anti- Obama-demonstratie in Washing ton afgelopen zaterdag en het op treden een paar dagen eerder van het zuidelijke Congreslid Joe Wilson. De tot voor kort onbedui dende Republikein is een landelij ke bekendheid geworden. „U liegt", schreeuwde hij toen Obama zijn plannen voor de gezondheids zorg uit de doeken deed. Het Congreslid bood later excuses aan. De president accepteerde de verontschuldigingen, maar de storm ging niet liggen. Bij Wilson stroomden de steunbe tuigingen binnen. Hij kreeg al meer dan een miljoen dollar aan campagnedonaties. Stickers met teksten als 'I am with Wilson' and 'You Lie', zijn nu volop in omloop. De woede binnen de Democrati sche partij is groot, blijkt uit de woorden van Carter: nog nooit werden de politieke fatsoensnor men zo overtreden, nooit was het gebrek aan respect voor het ambt van de president zo groot. De be slissing van het Congres om Wilson dinsdag officieel te beris pen gebeurde vooral na druk van Afro-Amerikaanse Congresleden. „Ik weet niet of de Republikeinen dit ook hadden gedaan bij een blanke president", zei Congreslid en voormalig burgerrechtenacti vist James Clyburn. „Zeker is dat zoiets nog niet eerder is gebeurd. De bedoeling is om de legitimiteit van zijn presidentschap te onder mijnen." De Afro-Amerikaanse De mocraat Hank Johnson: „Als we hier niet tegen in gaan, lopen er straks weer mensen in witte mut sen en gewaden rond", aldus Johnson, die daarmee refereerde aan de tijd van de Ku Klux Klan. Obama zelf lijkt weinig zin te heb ben in een discussie. „Let's move on", zei hij in een interview. Repu blikeinen tonen zich ondertussen uiterst verontwaardigd. De Nederlandse christen-de mocraat en melkveehouder Kees de Vries is kandidaat voor het Duitse parlement. Zijn Rudi Carrell-accent noemt hij een voordeel. door onze correspondent Oene van der Wal Kees de Vries, 54-jarig melkveehouder uit Ne derland, barst van het zelfvertrouwen. „Ik heb 98 procent kans om in de Bonds dag te komen." Volgens hem kan het niet misgaan: „Ik sta derde op de CDU-lijst voor Saksen-Anhalt." In een biertuin in Bernburg, een schilderachtig stadje langs de Saa ie, staat hij campagne te voeren. De Vries dreunt zijn programma punten op: een sterke midden stand, eerlijke gezinspolitiek en rechtvaardigheid voor jongere ge neraties. „Dank dat u hier bent, zo dat ik niet alles alleen op hoef te drinken", grapt hij ter afsluiting. De Vries spreekt Duits met een zware Nederlandse tongval. In 1992 kwam hij met zijn gezin van uit het Noord-Hollandse Nib- bixwoud naar dit gebied. Het was net na de Duitse eenwording en hij greep met vier broers en zus sen de kans een nieuw, groot land bouwbedrijf te beginnen in Deetz. Inmiddels is hij een grote boer, en zijn maatschappelijke activiteiten vielen op in de CDU, zusterpartij van het CDA waar hij lid van was. De Vries noemt zich volledig geïn tegreerd. Al het vrijwilligerswerk dat hij deed was ook om deel te worden van de Duitse samenleving. De WASHINGTON - Bij de hervorming van de Amerikaanse gezondheids zorg lijkt de 'publieke optie' waar president Barack Obama voor heeft gepleit, van de baan. Dat blijkt uit een langverwacht plan dat gisteren is gepresenteerd. Het hervormingsplan is opgesteld door de voorzitter van de commis sie Financiën van de Amerikaanse Senaat, de Democraat Max Bau- cus. In het voorstel wordt gespro ken over verzekeringscoöperaties zonder winstoogmerk, die moeten concurreren met particuliere verze keraars om de kosten van de peper dure gezondheidszorg omlaag te brengen. Baucus heeft daarmee het idee van een echte volksverzekering naar Europees model geschrapt. Die optie stuitte op zeer felle te genstand van de rechtse Republi keinse oppositie. Max Baucus wil graag gematigde Republikeinen winnen voor zijn plan, maar het is zeer twijfelachtig of dat lukt. De reacties uit Republikeinse hoek waren gisteren vooral negatief Ook stuit zijn plan op weerstand van progressieve Democraten, die vinden dat hun partijgenoot te veel is tegemoetgekomen aan de ei sen en tegenwerpingen van de Re publikeinen. HHM TUSSEN KRUITMOLENLAAN EN NIEUWLANDSEWEG 21 SEPTEMBER TOT 12 OKTOBER 2009 Rijkswaterstaat sluit van 21 september tot 12 oktober een gedeelte van de Torenweg in Middel burg af voor autoverkeer vanwege de aanleg van een rotonde in de Torenweg. De afsluiting vindt plaats tussen de Kruitmolenlaan en de IMieuwlandseweg. Het bedrijventerrein Arnestein blijft bereikbaar vanaf de IMieuwlandseweg. Het fietspad van en naar het bedrijventerrein, langs de Torenweg, blijft in stand. Autoverkeer wordt omgeleid en dient rekening te houden met een extra reistijd van circa 5 minuten. Ter hoogte van de werkzaamheden - op de IMieuwlandseweg en de Waldammeweg - geldt een snel heidsbeperking van 30 km p/u. OMLEIDINGSROUTE AUTOVERKEER Verkeer van en naar bedrijventerrein Arnestein via de IMieuwlandseweg, de Kanaalweg en de Schroeweg en vice versa via de IMieuwlandseweg, de A58 oprit 38, de A58 afrit 39 en de Schroeweg en vice versa Water. Wegen. Werken. Rijkswaterstaat. Rijkswaterstaat, de uitvoeringsorganisatie van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, werkt voor u aan droge voeten, voldoende en schoon water, vlot en veilig verkeer over weg en water en betrouwbare en bruikbare informatie, www.rijkswaterstaat.nl Rijkswaterstaat NEDERLAND MOET DOOR. fvBfl Belet) INFORMATIE: WWW.VANANAARBETER.NL - TELETEKST - RADIO - TELEFOON 0800-8002 (GRATIS! MANCHESTER - Twee Britse tieners die terechtstonden omdat ze een bomaanslag op hun school zou den hebben willen plegen zijn gis teren vrijgesproken. De jury in Manchester acht de beschuldigin gen ongegrond. Volgens aanklagers wilden de des tijds 16-jarige Ross McKnight en Matthew Swift op 20 april leraren en medeleerlingen doden op hun school in Audenshaw, dat tegen Manchester aanligt. De datum zou zijn gekozen omdat het op die dag precies tien jaar geleden was dat de Amerikaanse scholieren Eric Harris (18) en Dylan Klebold (17) dertien mensen op de Columbine High School in Littleton, Colorado vermoordden, alvorens de hand aan zichzelf te slaan. De aanklagers beweerden dat Swift en McKnight van plan wa ren eerst een winkelcentrum op te blazen en daarna een bloedbad aan te richten op school. De twee vrienden zouden zelfs een code naam hebben bedacht voor de aan slagen, 'Operatie Regenboog'. De beklaagden zeiden echter dat de verwijzingen in hun e-mails, waarop de aanklagers zich baseer den, slechts op fantasie berustten. De zaak kwam aan het rollen toen McKnight op een avond stoned en dronken een meisje belde op wie hij verliefd was en haar het plan 'opbiechtte'. Het meisje vertelde haar moeder over het telefoonge sprek en die lichtte de politie in. Bij huiszoekingen werden in dag boeken allerlei verwijzingen gevon den naar 'Operatie Regenboog' en het grote aantal doden dat erbij zou vallen. Op Swifts kamer vond de politie The Anarchists Cookbook, een handleiding voor het vervaar digen van molotovcocktails, booby traps en andere explosieven. Volgens de verdediging was het vermeende plot niet meer dan het werk van twee tieners met te veel verbeeldingskracht. De jury moest lachen toen de vader van Ross McKnight, een politieman met een staat van dienst van bijna twintig jaar, vertelde dat zijn zoon altijd vol 'onbesuisde' plannen zat. i WESTERSCHELOETUNNEL HP omleidingsroute werkzaamheden ^UÊBB^SÊtÊKsam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10