Kieskeurig zijn, vergeet het maar 'Tijdelijk werkloos zijn is voor jongeren minder ingrijpend dan voor wie begon te werken in een tijd datje nog levenslang bij dezelfde baas bleef dinsdag 15 september 2009 Fred Zijlstra, hoogleraar arbeidspsychologie door Ans Bouwmans Nederland zit in een periode van laagconjunctuur: minder vacatu res en meer aanbod van perso neel. Wie een baan heeft, blijft liefst zitten waar hij zit. Wie werk zoekt, stelt zijn eisen bij en neemt ook een baan aan die wat minder goed bij hem of haar past. „Dat is de economische wet van vraag en aanbod", zegt hoogleraar arbeidsmarkt economie Jan van Ours. Bij uitzendbureau Start People ervaren ze de omslag elke dag aan den lijve. Jos Frijtérs, directeur marketing en communicatie: „Vroeger hadden we vacatures en zochten daar mensen bij. We spijkerden ze bij, als ze wat minder kwalificaties hadden. Nu is het andersom, en moeten we op jacht naar vaca tures." Vroeger zeiden kandidaten nee tegen een baan, nu solliciteren verschillende mensen op één en dezelfde baan. „Ze zijn minder kieskeurig. Iemand die voor een baan als re ceptioniste gaat, zal nu ook solliciteren als callcentermedewerkster." Graficus Jan Klinge (50) besloot drie jaar ge leden - na de zoveelste reorganisatie bij zijn bedrijf - gebruik te maken van een vertrekre- geling. Hij begon een winkel in souvenirs en fotografie, Groeten uit IJmuiden. Van een vaste baan naar zelfstandig onder nemerschap. Een hele omschakeling, on danks het zakje geld dat hfj van zijn baas meekreeg. „Wat is zekerheid? Ik ben er vrij onbevangen ingegaan. Ik dacht: we zien het wel hoe het afloopt. Werken kun je overal. Al moet ik achter de vuilniswagen staan, als er maar geld binnenkomt." Hoe emotioneel het ook is om eruit te vlie gen bij een baas, de meeste mensen zijn heel praktisch, merkt Frijters. Tenminste na verloop van tijd, als de eerste schok voorbij is. Het feit dat ontslag in deze tijd een collec tieve ervaring is, verzacht de pijn. „Op een verjaarspartijtje krijgen de banken de schuld als je werkloos wordt, niet jij." Soms kan omscholing een uitweg bieden, in een andere sector is er wellicht meer werk. Frijters: „De gemiddelde Nederlander wil graag werken, maar geen geld inleveren." Maar als het dringen is voor de deur van de personeelsfunctionaris kunnen werkgevers het zich veroorloven nieuwe mensen een la ger aanvangssalaris te geven. „De onderhandelingspositie is nu eenmaal veranderd", zegt Anne Branger van Hay Group, die onderzoek doet naar de ontwik keling van salarissen. Zij verwacht dat de sa larissen waarop mensen nu binnenkomen gelijk blijven of omlaag gaan. „Wat je ziet is dat mensen zich vooral laten leiden door inhoud en perspectief van de baan. Dan zijn ze bereid concessies te doen op gebied van salaris." Werklozen kijken ook naar banen die min der goed betalen. Uit onderzoek van Start People blijkt dat er een grote bereidheid is werk onder het eigen niveau te accepteren, tenminste als iemand zonder werk zit. Bijna eenderde zegt dan ja tegen zo'n baan, 19 procent wil per se een baan die overeen komt met scholing en ervaring, de rest laat het afhangen van het werk. „Mensen zijn bang om langdurig zonder werk te zitten. Ze denken: als ik maar een maal binnen ben, dan kom ik er wel. Dat is de mentaliteit", zegt Frijters. „Vooral onder jongeren, bij ouderen ligt het iets anders. Het is niet altijd verstandig om een baan ver beneden je inkomen en kwalificaties te accepteren." Wat hier ook meespeelt: wie werkloos raakt, heeft de demografische ontwikkeling mee. Er dreigt straks weer een tekort aan ar beidskrachten door de vergrijzing. Zo som ber hoeft de toekomst niet te zijn. Het ad vies van Jan Klinge: „Gooi het roer om. Daar moet je niet te veel bij nadenken." Wie op zoek is naar een - nieuwe - baan, treft een heel andere arbeidsmarkt aan dan een jaar geleden. Het is nu de werkgever die veeleisend kan zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9