8l werkloosheid Bij ontslag verlies je niet alleen je werk Een ontslag kan diep ingrijpen op je persoonlijk leven. Zo diep, dat soms profes sionele hulp no dig is om weer perspectief en zelfvertrouwen te krijgen. UWV: 'Korte lijntjes naar de hulpverlening' dinsdag 15 september 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl door Joep Trommelen en Martin Ruesink Hij voelde zich onthand, wist niet meer wat hij wel en niet moest aanpak ken en sollici teerde zich suf Henk Smit voel de dat er chaos in zijn leven en dat van zijn gezin ontstond, toen hij jaren geleden werkloos raak te. Als ontslagen directeur van een leasebedrijf wist de Tubberge- naar de draad op te pakken met een oude passie, die van geeste lijke hulpverlener. Tegenwoordig helpt hij als erkend counselor mensen die psychische of emo tionele problemen hebben. Een groeiende groep klanten van Henk Smit zijn werkzoeken den die emotioneel vastlopen. „Je verliest met je werk ook een deel van je eigenwaarde, status en sociale netwerk. De gevolgen daarvan moeten niet onderschat worden." Hoogleraar arbeidspsychologie aan de Universiteit van Maas tricht Fred Zijlstra maakt zelfs de vergelijking met het verlies van een dierbare. „Werk is héél be langrijk voor mensen. Niet al leen vanwege het inkomen dat ze ermee verdienen; de psycholo gische aspecten zijn zeker zo be langrijk, zo niet nog belangrij ker." Hij somt op: wie een salaris ver dient, toont aan zelfstandig te zijn, dat geeft zelfwaarde, sociale status ook. Wie werkt is ook deel van de samenleving, een or ganisatie of bedrijf. Leuk, uitda gend werk is bovendien goed voor je ontwikkeling„En dat valt allemaal weg als je ineens werkloos wordt", zegt Zijlstra. In acht tot tien gesprekssessies probeert Henk Smit werklozen met psychische problemen nieuw zelfvertrouwen en per spectief te geven. „Dat lukt heel goed," zegt Smit, die geen vaste aanpak heeft. „Daarvoor zijn de verschillen in problematiek te groot. Elke situatie is uniek en daar hoort maatwerk bij." De berichten over een hausse aan zelfmoorden onder (ex-)werknemers van France Te lecom lijken hoogleraar Zijlstra 'wat overdreven', maar hij zegt wel 'dat als ze 100.000 werklo zen bekijkt, daar ongetwijfeld meer zelfmoorden voorkomen dan bij 100.000 mensen mét werk." Hij signaleert wel een verande ring. Nederland schuift op in de richting van het 'Amerikaanse model', waarbij het veel norma ler is dat mensen van tijd tot tijd van baan veranderen. „Tijdelijk werkloos zijn is voor jongeren minder ingrijpend dan voor wie begon te werken in een tijd dat je nog levenslang bij dezelfde baas bleef' Smit luistert in zijn sessies aan dachtig naar de werkzoekende. De herinnering aan het moment van ontslag is daarbij van groot je verliest met je werk ook een deel van je eigenwaarde' belang. „Er blijft vaak veel woe de en frustratie hangen, omdat dit ontslaggesprek niet goed is verwerkt." Thuis is er meestal nog wel aan dacht, als de ontslagen werkne mer zijn verhaal kwijt wil. „Maar wanneer familie, vrien den en kennissen voor de vierde of vijfde keer hetzelfde verhaal horen, dan wordt het al anders. Relaties en vriendschappen ko men dan al snel onder druk te staan." Zijlstra stelt dat sommige werkge vers het slechte nieuws 'op een hufterige manier' brengen. Hij kent zelfs gevallen waarin dat per sms is gebeurd. „Maar dat. is niet altijd kwade opzet. Zeker in het midden- en kleinbedrijf zijn er niet altijd opgeleide perso neelsfunctionarissen om het slechte nieuws te brengen. De baas doet dat er dan een beetje bij. Op zo'n moment zit hij zelf vaak ook met de handen in het haar." De toenemende werkloosheid leidt er volgens Smit niet toe, dat er meer begrip en inlevingsver mogen voor ontslagen werkne mers ontstaat. „Die indruk heb ik zeker niet. Het lijkt er een beetje op, dat veel mensen die verhalen over de crisis en alles wat daarmee te maken heeft een beetje beu zijn." Zijlstra vergelijkt werkloos raken met een rouwproces. „Zeker als het ontslag onverwacht is. Daar moet je doorheen, dat moet je tijd gunnen. Maar op een gege ven moment moet het besef ko men dat je verder moet, dat je vooruit moet kijken." Hij wijst er op dat ook bij reorga nisaties waarbij mensen tegen hun zin ander werk moeten gaan doen, er psychische proble men dreigen. „Niet zozeer rouw maar wel verzet en boosheid. Dat kan leiden tot conflicten en ziekteverzuim. Het ontbreekt bij managers nogal eens aan people skills, de juiste manier om met mensen om te gaan en slecht nieuws over te brengen." Professionele hulp biedt ook het Uitvoeringsinstituut Werkne mersverzekeringen (UWV), legt woordvoerder Frank Bartels uit. Het zijn de werkcoaches van het UWV die in gesprekken met werklozen in de gaten houden of sprake is van psychische proble men. Bartels: „Dat hoort bij hun dagelijkse werk. Zij schatten in hoe serieus problemen zijn en verwijzen desnoods door." Sinds een jaar wordt er welis waar meer doorverwezen, stelt hij, maar dat is niet omdat het UWV zelf onvoldoende tijd zou hebben. „Dat heeft simpelweg te maken met het grotere aantal werklozen." Ongeloof en inkomensverlies zijn enkele van de problemen waardoor mensen soms hulp no dig hebben, weet Bartels. „Ont slag verloopt niet altijd soepel. Het kan als een volslagen verras sing komen of er wordt slecht ge communiceerd door de werkge ver. Door inkomensverlies kun nen daarnaast schulden ontstaan. Onze coaches hebben korte lijn tjes naar de hulpverlening, ook naar schuldhulpverleners." Op diverse plaatsen in Nederland biedt het UWV ook korte groeps trainingen aan om mensen ont slag beter te laten verwerken. Werkloze beroepsbevolking naar leeftijd In de periode mei-juli 2009 waren gemiddeld 386 duizend personen werkloos. Dit komt overeen met 4,9% van de beroepsbevolking. De leeftijdsgroep 25 tot 44 jaar groeit het hardst. Periode mei-juli (drie-maandsgemiddelen) van de afgelopen jaren (x 1.000) 15-24jaar 25-44jaar 45-64jaar 200 175 - 150 - 125 - 100 - 50 Totaal363 308 mei-juli 2006 mei-juli 2007 mei-juli 2008 mei-juli 2009 Slecht nieuws, hier bij Corus. Het verlies van een baan kan diep ingrijpen in iemands welbevinden. foto ANP infographic: CRW bron: CBS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8