buitenland 17 als haar grote held Adenauer Europese Unie kan Nieuw onderzoek naar gifschepen van maffia Levenslang voor poging aanslag met vloeistof 40 miljard goedkoper 'Niet vechten maar vliegeren' dinsdag 15 september 2009 KABUL - Een Afghaans jongetje loopt met een door de UNHCR uitgedeelde vlieger. De VN en hulporganisaties riepen gisteren de strijdende partijen in Afghanistan op komende maandag de hele dag de wapens te laten zwij gen. Het is dan Internationale Dag van de Vrede. De VN door onze correspondent Eelco van der Linden rome - De maffia van de Zuid-Itali aanse regio Calabrië heeft waar schijnlijk tientallen schepen met zwaar giftig en radioactief afval la ten zinken. Videobeelden gemaakt door een kleine onderwaterrobot bevestigen wat maffiose 'verklik kers' al jaren geleden hebben ge zegd. Zeer waarschijnlijk is daar mee het eerste door de maffia tot zinken gebrachte 'gifschip' gelokali seerd, veertien mijl uit de kust van Calabrië. De zaak leek vergeten. Onderzoeks rechters hadden in de jaren '90 het mysterie van vrachtschepen die, in clusief bemanning, bij prachtig weer spoorloos verdwenen, vrij wel ontrafeld. Zij moesten echter van hun bazen stoppen omdat het 'corpus delictum' - een schip - nooit was gevonden. Nu zijn er de beelden van een opengereten voorsteven met goed zichtbare afvalvaten. Het ongeveer honderd meter lange schip ligt op 480 meter diepte in de Middelland se Zee ter hoogte van het plaatsje Cetraro Precies od de nlek waar de spijtoptant Francesco Fonti zegt, in 1992, het Russische schip de Cursky met 120 vaten radioac tief afval tot zinken te hebben ge bracht. Gisteren voer een nieuw team van politie en carabinieri naar de plek voor het nemen van monsters, maar dat het om de Cursky gaat, lijkt vrijwel zeker. Dezelfde magistraten van toen wil len de gesloten dossiers weer ope nen en voorspellen 'explosieve ont wikkelingen'. De onderzoekers hebben destijds de sporen gevolgd van 180 schepen die tussen 1981 en 1993 in het niets lijken te zijn opgegaan. De 'ndrangheta, zoals de maffia van Calabrië heet, heeft haar 'be ginkapitaal' gevormd met het dum pen van afval. Het Openbaar Mi nisterie stuitte op de betrokken heid van politici en onderdelen van geheime diensten, reden waar om het onderzoek nooit veel ver der kwam. Vijftien jaar geleden stopte de 'ndrangheta met het af val, nadat enkele moorden erom heen veel aandacht van justitie en media hadden gegenereerd. vaccineren die dag duizenden peuters en kleuters tegen polio. Door het hele land worden vliegerwedstrijden ge houden, de nationale sport van Afghanistan. Of de op standelingen en de internationale coalitie gehoor geven aan de oproep, is onbekend. foto Manish Swarup/AP LONDEN - In Groot-Brittannië heeft een rechtbank gisteren drie mannen tot levenslange celstraffen veroordeeld voor het voorbereiden van terreuraanslagen. Ze wilden aanslagen plegen op passagiers vliegtuigen met explosieve vloei stoffen in drinkflessen. De arresta ties van de mannen in 2006 leid den wereldwijd tot beperkingen op het vervoer van vloeibare stof fen in vliegtuigen. De 28-jarige Abdulla Ahmed Ali moet minimaal veertig jaar uitzit ten van zijn levenslange straf, zijn kompanen Assad Sarwar (29) mini maal 36 jaar en Tanvir Hussain (28) minimaal 32 jaar. De mannen wilden minstens ze ven vliegtuigen laten neerstorten op routes richting de Verenigde Staten, aldus de aanklagers tijdens het proces. Ook Osama Bin Laden heeft weer van zich doen spreken. Gisteren verscheen een boodschap die af komstig zou zijn van de leider van al Qaida op een website die door gaans wordt gebruikt door de ter reurbeweging. De video met de ti tel 'Boodschap aan het Amerikaan se Volk', bevat een foto van Bin La den en een ingesproken tekst. Daarin wordt opnieuw een ver band gelegd tussen de warme ban den van de Amerikaanse regering met Israël en de strijd die al Qaida voert. Sinds de aanslagen in New York en Washington in 2001 zijn tiental len geluidsbanden opgedoken met boodschappen die door Bin Laden zouden zijn ingesproken. De laat ste dateerde van juni. De authenti citeit van de stem wordt steevast in twijfel getrokken. Bin Laden ver schijnt zelden in beeld, waardoor onzeker is of hij nog wel leeft. mme ms «s naar het televisiedebat van Merkel en haar tegenstander voor het kan selierschap, de sociaaldemocrati sche vice-bondskanselier en minis ter van Buitenlandse Zaken Frank-Walter Steinmeier. Dat is aanzienlijk minder belang stelling dan vier jaar geleden, toen 21 miljoen mensen keken naar het grote verkiezingsdebat van Merkel en Steinmeiers partijgenoot Ger hard Schroder. Zoals de CDU'er Adenauer West-Duitsland door de naoorlog se crisis loodste, zo wil Merkel zichzelf neerzetten als de vrouw die het land in zware tijden bij de hand neemt. Dat moet vooral oudere CDU-kiezers aanspreken. De reis is een echo van de trein- tocht naar Washington die Barack Obama in januari maakte ter nage dachtenis aan president Abraham Lincoln. Steinmeier noemt de rit een 'ver keerd symbool'. Volgens de sociaal democraat 'staat de nostalgietrein niet voor het werk van morgen'. Het zit Steinmeier dwars dat hij niet zelf op het idee is gekomen, denkt Roll. „Dan had iedereen aan de grote Willy Brandt gedacht, die de reis óók een keer maakte. Pro bleem bij Brandt was alleen dat hij graag jonge journalistes meenam, dus dat was ook een verkeerd sig naal geweest." De rit gaat van Rhöndorf naar Ber lijn en voert langs de voormalige hoofdstad Bonn, Koblenz, Frank furt am Main, Erfurt en Leipzig, de stad die een centrale rol speel de in de Oost-Duitse revolutie van 1989. Aan boord zijn onder ande ren CDU-kopstukken en familiele den van Adenauer. Merkel sluit de dag af in Berlijn, waar ze een expo sitie over Adenauer opent. - De Rheingold-Express werd in 1928 ingevoerd als verbinding tus sen Engeland, Nederland, Duits land en Zwitserland. De huidige roodbeige nostalgietrein, die te huur is voor gezelschappen, is de derde generatie van de Rheingold en vormde in de jaren zestig vol gens het spoorwegbedrijf de kroon op het naoorlogse herstel en de modernisering van onder meer sporen en stations. BERLIJN - De Europese Unie kan veel goedkoper werken. Een jaar lijkse besparing op de bureaucratie in Brussel van 40 miljard euro is mogelijk. Het Europarlement, de Europese Commissie en de lidsta ten moeten het dan wel eerst eens worden over een reeks maatrege len, waaronder invoering van een nieuwe onafhankelijke EU-instel- ling die nieuwe wetten controleert op nodeloze bureaucratie. Dat heeft Edmund Stoiber giste ren gezegd in dagblad Die Welt. Stoiber is de Duitse voorzitter van een commissie die op verzoek van de Europese Commissie onder zoek heeft gedaan naar mogelijke besparingen. Stoiber presenteert zijn voorstellen vrijdag aan het Eu ropees parlement. De commissie begon in 2007 met haar activiteiten. Stoiber, oud-pre mier van Beieren, krijgt ondersteu ning van onder anderen de Neder lander Robin Linschoten (WD), voormalig staatssecretaris van So ciale Zaken en Werkgelegenheid. Volgens Stoiber is op korte ter mijn al een besparing mogelijk van 650 miljoen euro. Hij hoopt dat zijn voorstellen snel worden overgenomen, maar vreest dat het niet zo snel zal gaan. Hij verwacht vooral weerstand in het Europarle ment en van lobby-organisaties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7