Vooraan in de rij voor de Mobipers 'Geef het aantal kilo's fruit door' Heerlijk sap van fruit van eigen bodem Op de schop Melita Lanting dinsdag 15 september 2009 Heeft u 75 kilo of meer fruit, dan kunt u zich aanmelden voor een bezoek aan de Mobipers, die uw omgeving aandoet. Klik bij www.mobipers.nl op Agenda. „De belangstelling is groot", zegt initiatiefnemer Melissa den Beer Poortugael. Het is ook belangrijk dat het aan tal kilo's te verwerken fruit wordt aangegeven. „Dat voor komt lange wachttijden", zegt ze. Mobipers laat dan weten hoe laat de fruitteler op de plaats van per sen wordt verwacht Rot fruit wordt geweigerd. „We willen natuurlijk geen schimmel in onze machine hebben." Maar valfruit en licht beschadigd fruit is geen enkel probleem. door Edith Ramakers Hobby-fruittelers heme len het initiatief van de Mobipers op. Ein delijk hebben ze een goede, duurzame be stemming voor hun appels en pe ren. Het fruit wordt geperst tot troebel sap en in pakken gedaan. Ongeopend is het sap twee jaar houdbaar. „De aanmeldingen stro men binnen", zegt Melissa den Beer Poortugael uit het Gelderse Zoelen. Den Beer Poortugael in troduceerde de fruitpers drie jaar geleden in Nederland. Op 25 en 26 september staat de Mobipers in 's-Heer Abtskerke. Op 24 oktober in Zaamslag. Parti culieren kunnen daar hun fruit la ten persen. Het wordt eerst gewas sen, daarna geraspt, geperst, gefil terd en gepasteuriseerd en in pak ken van vijf liter opgevangen. „Mijn moeder had vier jaar gele den gehoord dat er een mobipers naar Gelderland zou komen. Zij stond vooraan in de rij toen de pers langskwam. Dat was geregeld door Landschapsbeheer Gelder land. Mijn moeder was er erg en thousiast over. Ze vond het het Ei van Columbus. Wij hebben het he le weekend appels en peren ge plukt." Eindelijk wist haar moeder wat ze met de overvloed aan fruit kon doen. Appelmoes is lekker, appel taart ook, maar als je daar veel van eet, dan 'kun je geen taart meer zien'. „En van het sap kun je een heel jaar lang genieten." Een jaar later stond Melissa voor aan in de rij bij de Mobipers. „Maar dan bij onze eigen pers. We trekken met de Mobipers door Ne derland", zegt Melissa. In Gelderland, Noord-Holland, Landschapsbeheer Zeeland heeft geregeld dat de mobipers op 25 en 26 september naar 's-Heer Abtskerke komt en op 24 oktober Zaamslag aandoet. Particulieren moeten zich aanmel den, bij www.mobipers.nl en door geven hoeveel appels en peren ge perst moeten worden. Minimaal 75 kilo per persoon. Het fruit moet zelf in de pers wor den gedaan. 9 Na afloop kunnen de pakken met vijf liter sap mee naar huis worden genomen. Ongeopend blijft het sap twee jaar goed, geopend twee maanden. Eén liter sap kost 1 euro. Friesland, Groningen, Twente en in Zeeland heeft de pers nu voet aan de grond gekregen. Afhankelijk van de soort en de kwaliteit van het fruit kan de sap- opbrengst 70 procent zijn. De drab die achterblijft van het persproces, wordt opgevangen en dient als veevoer of compost. „Zo is de cirkel mooi rond." Sommige appel- en perensoorten kunnen goed met elkaar worden gecombineerd. „Mensen zoeken naar het lekkerste sap." Ook levert Mobipers een service aan eigena ren van notenbomen. Daarvoor trekt de Mobipers echter niet het land in. De hazel- en walnoten moeten ge droogd en gepeld (vanaf 5 kilo) naar Zoelen worden gebracht. Ze worden dan in Frankrijk in een oliemolen geperst. In maart wordt de olie in flesjes gedaan en kun nen ze opgehaald worden. „Ruim op tijd om te gebruiken in een len tesalade." COLOFON Buitengebied: verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC en BN/DeStem. Buitengebied is een bijlage over landbouw, visserij, landschap, natuur, recreatie en tuinen. U kunt ons informeren: E-mail: buitengebied@pzc.nl Website: www.pzc.nl/buitengebied Postadres: PZC-redactie- secretariaat - onder vermelding van Buitengebied, Postbus 91, 4330 AB Middelburg Telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434 014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: j.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl De herfst is ingetreden in de tuin. Het is te merken aan van die hele kleine dingetjes. Aan de geur 's och tend vroeg en de blaadjes die lang zaam geel en bruin kleuren. Maar ook aan de sedum die in bloei komt. Een typische herfstbloem die heel lang mooi blijft met de ro ze bloemschermen. De sedum heeft dit jaar flink te lij den gehad van de droogte. De plant staat toch al niet op het nat ste plekje in de tuin en nu is aan het vale blad te zien dat het dorst lijden is. Een sedum is een vet- plant die normaal gesproken dik ke vettige grijsgroene bladeren heeft, maar nu zijn het slappe blaadjes. De sedum staat onder onze knot wilgen. Echte slurpers als het om water gaat. Onder de bomen is het normaal gesproken al redelijk droog, maar nu de regen uitblijft is dat drie keer zo erg. De knotwilgen zijn flink uit de kluiten gewassen bomen. Tot voor een paar jaar 'gewone' wil gen zo hoog als het huis en daar na gebombardeerd tot knotwilg. Gewoon een kwestie van afzagen op de gewenste hoogte en de rest gaat vanzelf De bomen beginnen inmiddels echte knotten te ontwikkelen waar straks allerlei dieren holle tjes kunnen maken. De wilgen moeten deze winter weer worden ontdaan van hun pruik. De takken worden dik en hoog en dat.geeft schaduw bij de buren. Iedere twee jaar gaat de zaag er in. De afgezaagde takken ga ik dit jaar misschien maar eens bewaren om een scherm van te vlechten. Niet gelijk een vervanging van de tradi tionele bouwmarktschutting, dat zal niet gemakkelijk gaan met slechts twee knotwilgen in de tuin. Maar een klein scherm bij de voor deur zodat daar wat groen tegen aan kan lijkt me wel leuk. De intrede van de herfst is ook te zien aan de felrode bessen in de taxus en de kruipwilg. Merels zijn dol op de bessen in de taxus. Met grote regelmaat zwiepen de tak ken heen en weer alsof er wind kracht acht op staat maar het is slechts een merel die bezig is om springend en fladderend een bes te pakken te krijgen. De bessen in de kruipwilg zijn be duidend minder favoriet. Mis schien dat ze niet lekker zijn, ik weet het niet. Wij vinden het niet erg, want dan kunnen wij er nog wat langer van genieten. Ook de bessen in de taxus zijn een teken van de intrede van de herfst; merels zijn er dol op. foto Melita Lanting De Mobipers wast, raspt, perst, filtert en pasteuriseert het fruit. Het is de uitkomst voor hobbytelers die een kleine boomgaard hebben. De mobie le fruitpers die Nederland door trekt, maakt van de ijsebout- peer of zoete aagt-appel een licht troebel sap, dat op de dag van persen direct in pakken mee naar huis genomen kan worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69