een opgeruimde tuin J J-P v.' - -f5* Tips voor een egel- vriendelijke tuin Beestachtig dinsdag 15 september 2009 S w m egels, weet Louwerse. „De leefbio- toop van egels wordt ingepikt door mensen, omdat er steeds meer gebouwd wordt. Egels heb ben minder ruimte om voedsel te zoeken. Egels worden ook vaker platgereden, omdat er steeds meer wegen zijn. Bestrijdingsmiddelen zijn ook een bedreiging: egels eten slakken. Als die er niet zijn, heb ben ze geen voedsel. En als egels vergiftigde slakken eten, dan gaan ze dood." Al te fanatieke tuinier- ders en grote betegelde terrassen maken het de egel niet makkelij ker. „Mensen ruimen hun tuin te netjes op. Er zijn te weinig hoek jes, die egels als schuilplaats of slaapplaats kunnen gebruiken." Daarom roepen De Mikke en de Nederlandse Zoogdierenvereni ging mensen op om hun tuin egel- vriendelijk te maken. „Mensen kunnen bij het inrichten van hun tuin een hoekje maken waar egels kunnen wonen. Ze hoeven niet bang te zijn dat egels hun plantjes opeten. Kinderen kunnen er veel van leren." Een hoekje met snoeihout of een egelhuis is al voldoende. „Als dank eten de egels slakken en ongedier te op. Egels eten geen plantjes op en alle kinderen vinden die dier tjes schitterend. Dat is toch gewel dig! Wat wil je nog meer?" Vogel- en zoogdierenopvang De Mik ke houdt zaterdag haar jaarlijkse open dag. ledereen kan van 11.00 tot 16.00 uur naar egels en andere die ren komen kijken. Er zijn nog geen harde bewijzen dat het aantal egels in Nederland daalt. Daarom vindt aanstaand weekend het grootste egelonderzoek ooit plaats, ledereen die een egel ziet, kan 'm melden op www.jaarvandeegel.nl. Laat bladeren, hout en takken in de tuin liggen. Hieronder kunnen egels een nest maken. Je kan ook èen egelhuisje maken of kopen. Laat een opening van ongeveer 12 bij 20 centimeter onder hekken en schuttingen vrij, zodat egels de tuin in en uit kunnen. Een composthoop geeft egels een plek om te slapen. Egels vinden hier ook slakken om te eten. Con troleer de composthoop altijd voor dat die geleegd of afgegraven wordt. Zorg voor een schaal vers water of een vijver. Geen melk, want daar worden egels ziek van. In de herfst en de lente kunnen de egels bijgevoerd worden. Katten voer, gehakt of speciaal egelvoer vinden ze lekker. Zorg voor een eendentrapje of een glooiende oever van de vijver. Egels zijn goede zwemmers, maar raken onderkoeld als ze de vijver niet uit kunnen. Dek putten en gaten af met gaas. Bloemen en planten: egels vinden het fijn om door een dicht begroei de bodem te lopen. Die geeft ze beschutting. Gebruik geen gif (slakkengif, slak- kenkorrels, insecticiden, pesticiden ed.) Egels eten de slakken die het gif hebben gegeten en gaan er dood aan. Laat geen blikjes of bekertjes rondslingeren. Die zijn levensge vaarlijk voor egels: ze kunnen er in vast raken met hun kop. Sluit schuren, garages en stallen 's nachts af, om te voorkomen dat egels opgesloten raken of er een nest maken. Bron: Nederlandse Zoogdieren vereniging en De Mikke. Als het weer het toelaat is een van de eerste dingen die ik doe, naar buiten gaan. Kop koffie erbij en het is er heerlijk wakker worden. Het is op een fraaie zonovergoten morgen als ik, zittend op de drem pel van de schuurdeur, plotseling van het eind van de tuin een egel aan zie komen wandelen. Vreemd eigenlijk, want aangezien onze ste kelige vriend een uitgesproken nachtdier is hoort hij of zij allang te bed te zijn. Nog vreemder in het gedrag van het dier is het feit dat het beestje me onverstoorbaar tegemoet komt wandelen, daarbij keurig netjes het pad volgend waarover ook wij ons door de tuin bewegen. Hij lijkt er mee bekend te zijn. Alsof ik lucht ben, terwijl het haast on mogelijk is dat hij me niet gezien heeft, nadert hij me tot op enkele decimeters afstand, niet op of om kijkend, slaat dan af en verdwijnt vervolgens om de hoek van de schuur. De egel is niet bang! Waarom zou hij ook. Natuurlijke vijanden heeft hij nauwelijks en als er zich gevaar voordoet vormt zijn meest effectie ve wapen, het zich oprollen tot een stekelige bal en je eenvoudig weg stilhouden een vertrouwde, ondoordringbare burcht. Maar zel den komt het voor dat een ander dier de egel daardoor kwaad kan berokkenen. De egel is een geziene gast in onze tuinen. Je zou hem tot de aaibare dieren kunnen rekenen ware het niet dat zijn outfit ons daarvan weerhoudt. Meestal wordt er verte derd gesproken over de egel. Tot je hem een keer betrapt bij het veror beren van een flinke slak waarbij hij luidt smakkend het sappige maaltje naar binnen werkt. Een zelfde weg gaan allerlei insecten, kikkers, muizen, vogels, wormen, vogeleieren en noem maar op. De egel is een alleseter. Wat te denken van de jonge merel die tegen het duister het nest verliet. In het don ker de weg kwijtraakte en in de krachtige klauwen van de egel be landde. Met huid en veren werd hij verzwolgen. Nee, een lieverdje is vriend egel niet. Wel nuttig! En vreemd, want andere rovers als bij voorbeeld de sperwer willen nog wel eens in een kwaad daglicht ko men te staan, maar ondanks zijn beestachtig gedrag blijft de egel welkom. Nee, behalve voor het verkeer, hoeft de egel niet nergens bang voor te zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 67