Egels houden niet van I 4 Vogels van schorren en slikken Excursie op de Haringvreter Fotografiecursus fruitteelt Avond over vlinders en libellen Het is tijd voor... chicorei! dinsdag 15 september 2009 VN De Zeeuwse Delta, regio De Bevelanden verzorgt een kor te cursus over vogels op de schorren en slikken in Zeeland. De vogelcursus is bedoeld voor beginners die de meest voor komende soorten steltlopers op de Zeeuwse schorren en slikken willen leren kennen en herkennen. Met behulp van een eenvou dige vogelgids en verrekijker leren de cursisten vogels te spotten en aan de hand van hun kenmerken te herkennen. Cursus: maandag 21 september van 19.30 tot 22.00 uur; excursie: op 26 september van 10.00 uur tot 12.00 uur onder leiding van Peter Boelee. Adres cursus: Milieu Educatie Centrum (MEC) de Bevelanden, Kattendijksedijk 23 (Hollandse Hoeve) in Goes. Kos ten €6,00. Info en aanmelding: tel. 0113 301883. Ook in september is er op alle woensdagen nog de moge lijkheid voor een excursie op de Haringvreter. De Haringvreter is een natuurgebied op een eiland van Staatsbosbeheer gelegen in het Veerse Meer. Een natuurgids neemt deelnemers mee voor een wandeling op dit eiland vol na tuurschoon. De rondvaartboot zet de deelnemers af Op het ei land en haalt hen na ongeveer 2 uur weer op, om daarna de rond vaart te vervolgen over het meer. Excursie en rondvaart: elke woensdag in september. Tijd: 14.00-17.00 uur. Vertrek vanaf de steiger bij de Campveerse To ren, Kaai 2 te Veere. Kaartverkoop bij het startpunt. Kosten incl. rondvaart: volwasse nen €9,50, kinderen tot 12 jaar €6,30. Donderdag 17 september organiseert het Fruitteeltmuseum aan de Annie M.G.Schmidtsinge! 1 in Kapelle een work shop over het fotograferen van fruit en fruitbomen in de natuur. Christa Breure, museumfotografe, vertelt over het ge bruik van de digitale en analoge camera bij het fotograferen van fruitbomen, fruit in detail en andere bijkomstigheden, zoals klei ne insecten. Na de toelichting gaan de deelnemers onder haar lei ding zelf aan de slag om de natuur in de museumtuin, waarin vele oude fruitboomrassen in volle vrucht staan, vast te leggen. Workshop; tijd: 13.30 tot 16.00 uur. Kosten €10,-, inclusief entree en consumptie. Voor deelname wordt aangeraden om de eigen camera mee te nemen en eventueel een statief Meer informatie en aanmelding via 0113 344904. Vogel- en zoogdierenopvang De Mikke in Middelburg ving dit jaar al meer dan 200 egels op. foto Lex de Meester De Vlinder- en Libellenwerkgroep Zeeland houdt woens dag 23 september een informatieavond over vlinders en li bellen in Zeeland. Victor Mensing van de Vlinderstichting in Wageningen houdt een lezing. Van de 70 vlindersoorten die ons land rijk was zijn er 18 uitgestorven terwijl 30 van de overge bleven soorten op de rode lijst staan. Ook libellen komen aan bod. Ze zeggen veel over de kwaliteit van hun leefomgeving. De lezing gaat over de levenswijze van vlinders en libellen. Hoe komen ze de winter door? Waar ontmoeten ze elkaar? Welke soorten kun je in je tuin of in de omgeving verwachten? Aanvang 19.45 uur, in de grote zaal van Stichting Het Zeeuwse Landschap, Brugstraat 51 te Wilhelminadorp. Informatie: 0113-270436 of via secretaris.vlinlibzeeland@xs4all.nl. Normaal gesproken zou bio- boer Alex van Hootegem uit Kruiningen nu chico rei oogsten. Maar helaas. Soms moet een boer, met pijn in het hart, concluderen dat een oogst mislukt is. Zo ging het in septem ber met de chicorei die in april ge zaaid was. Het begon direct al slecht. „Eerst was er veel uitval door de droogte. Daarna sloeg de grond door de harde regens dicht, zodat de kie mende planten er moeilijk door kwamen. Achteraf gezien hadden we gelijk moeten zeggen: dit komt niet meer goed. Maar je schuift zo'n beslissing voor je uit; het gaat toch om zo'n 30.000 euro schade. Je praat in de bioteelt over een op brengst van tussen de drie- en vierduizend euro per hectare, en ik had acht hectare staan." Uiteindelijk stond er meer on kruid op het veld dan chicorei. Zo kwam het dat er dit jaar géén vrachtwagens vol Cichorium inty- bus L. var. SiWestre naar de droge rijen in België en Noord-Frankrijk gingen. Alles is teruggegeven aan de aarde: uitgereden over het land. Chicorei is een veelzijdige plant. Door selectie zijn verschillende rassen ontwikkeld, elk geschikt voor een specifiek doel. Voor witlof wordt chicorei dun ge zaaid. De krop van de penwortel wordt als witlof geoogst en het stuk van de penwortel dat rest, is goed als diervoeder. Als je wat dunner uitzaait, krijg je dikkere wortels. Die worden ge sneden, gedroogd, gemalen en in de branderij verwerkt tot koffie- surrogaat. door Cornelleke Blok Het gaat niet goed met de egels in Nederland. Hun aantal is vermoe delijk flink gedaald. Aanstaand weekend is het egelweekend. „Och, we hebben al zo veel egels opgevangen. Dit jaar meer dan tweehonderd", zegt Coby Louwer- se van vogel- en zoogdierenop- Dat werd in de oorlog gedaan, toen er te weinig echte koffie was - vaak met een schepje Buisman gebrande suiker erbij voor wat extra kleur. Nu nog wordt chicorei- wortel gebruikt in koffievervan- gers als Bambu, vaak vermengd met noten en granen voor extra smaak. Een toenemend aantal boeren teelt chicorei voor de inuline. Inu- line is de voedingsvezel die wit brood net zo gezond moet maken als bruin brood en bijvoorbeeld in Blue Band Goede Start verwerkt zit. Inuline wordt verder gebruikt als glucosevervanger bij de behande ling van suikerziekte. Voor de plant zeifis inuline ook heel nut tig: het werkt als een soort anti vries en beschermt de chicorei zo tegen bevriezing. vang De Mikke in Middelburg. En het worden er elk jaar meer. Tientallen stekelige beestjes liggen in grote kisten, verscholen onder kranten. „Ze hebben gif binnen ge kregen, maar er worden ook veel kleintjes gebracht. Meestal is hun moeder doodgereden", vertelt Lou- werse. „Soms zitten ze onder de te ken en wormen. Gezonde egels hebben de vorm van een appel, als ze opgerold zijn. Als ze peervor mig zijn, met ingevallen flanken, dan weten we al dat er iets niet klopt. Wij ontwormen de egels, ge ven ze zo nodig antibiotica en voe ren ze bij tot ze weer op het goede lichaamsgewicht zitten. Als ze weer gezond zijn, laten we ze op een rustige plek vrij, meestal in een grote tuin. Vanochtend heb ben we er nog enkele losgelaten." Een gebrek aan geschikt leefgebied is de grootste bedreiging voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 66