de visserij 3 Genezing tegen guichelen foto Peter Nicolai dinsdag 15 september 2009 Lossen van vis op de vismijn in Vlissingen. foto Ruben Oreel De Visserijdagen vorig jaar. films vertoond over de historie van het vissen. Er zijn demonstra ties netten boeten en paling- en poonroken. Bezoekers kunnen van garnalenpelsters leren hoe garna len het beste gepeld kunnen wor den. Koks demonstreren hoe vis, schaal- en schelpdieren bereid die nen te worden. En in de vismijn staan kramen waar al het lekkers uit de zee geproefd kan worden. In twee lezingen en presentaties is er aandacht voor vernieuwingen binnen de Zeeuwse visserij. De le zingen worden gegeven door Ro nald de Vos van Prins en Dinge- manse en Floor Quirijns van on derzoeksinstituut Imares. Tijdens de Dag van de Visserij wordt be kendgemaakt welk innovatief idee dit jaar de Zeeuwse Visserij Award wint. Andere prijzen worden deze dag uitgereikt aan de beste paling roker, aan de winnaar van een foto wedstrijd en aan de Zeeuws jeugd kampioen oesters opensteken. Na voorrondes op het ROC Zeeland strijden twaalf finalisten om deze titel. Visaas Vis in alle soorten en maten. foto Ruben Oreel Guichelheil is een algemeen verbreid onkruid, dat mo menteel in volle bloei staat. Het gaat veelal om planten van de tweede generatie dit jaar, die zich ontwikkeld hebben van zaden van planten die in de voorzomer in bloei stonden. Hoewel guichelheil algemeen voorkomt is het maar zelden zo talrijk dat het een pro bleem wordt. De intrigerende naam van het gui chelheil slaat op het vroegere ge bruik als geneesmiddel. Heil bete kent genezing en guichelen is ver want met woorden als goochelen en huichelen. Dat staat allemaal voor iets anders zijn dan je in wer kelijkheid bent. In de Bijbel wordt gewaarschuwd om geen acht te slaan op "guichelarij en vogelge- schrei". Guichelen betekent zoveel als tove ren of op een andere manier bo vennatuurlijke krachten oproepen. Guichelheil werd dus gebruikt om dat tegen te gaan. Mensen met psy chosen of andere psychiatrische ziektebeelden kregen het toege diend. Guichelheil is veel te vinden in de moestuin, maar ook als onkruid op de akker. Waar het op akkers groeit, heb je in Zeeland dikwijls te maken met kalkrijke, kruimelige grond en daar zijn dikwijls zeldza me onkruiden als stoppelleeuwen- bekjes en kleine wolfsmelk te vin den. Guichelheil kan dus dienst doen als gidsplant om bijzondere onkruidflora te ontdekken. Behalve op akkers en in tuinen is guichelheil ook veel te vinden in de duinen. Door de kenmerkende oranje bloempjes is het niet met andere planten te verwarren. Maar de bloemen zijn lang niet altijd te zien. Ze sluiten zodra het weer be trekt, maar ook op zonnige dagen gaan ze al kort na het middaguur dicht. Maar er is een handig kenmerk om guichelheil ook zonder bloe men te herkennen. De onderkant van de blaadjes is dicht bestippeld met donkerbruine klieren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 65