Oud en nieuw in 2 Zeehondencrèche: stop dierproeven dinsdag 15 september 2009 Meer agendanieuws op de website van deze krant. Knapzakroute De Knapzakroute is een tocht om de hele dag van te genieten omdat u ver schillende adressen bezoekt. Het is aan te raden tussen 11.00 en 14.00 te beginnen met lopen. De tocht is ruim tien kilometer lang. Meer informatie is te verkrijgen via 0113-231772. Nisse, Dorpsplein 46. Rondleiding met huifkarrentocht Kennismaken met de vele verschillende soorten schapen die rondlopen op schapenpark Goede Hope. Daarbij vertelt Jan van Erp bij ieder ras wat de kenmerken en bijzonderheden ervan zijn. Bij deze rondleiding zit ook een huifkarrentocht waarbij u rondgereden wordt door het voorland van Num mer Eén. Entree: 4 euro. Voor meer info: 0117 348014. Schapenpark Goe de Hope is te vinden aan de Westlangeweg 16 in Hoofdplaat. Doorstapexcursie Pittige doorstapexcursie verzorgd door Staatsbosbeheer op eiland Veer mansplaat vanaf de Haven van Bommenede in Zonnemaire. Het eiland ligt tussen de Slikken van Goeree en de Slikken van Bommenede. Het is het meest begroeide eiland in de Grevelingen met grote oppervlakten duindoornstruiken en wilgen. Langs de randen liggen schelpenbanken en slikachtig terrein. De excursie is bedoeld voor 16+ en mensen die goed ter been zijn. Aanbevolen wordt om gesloten kleding en goed schoeisel te dra gen en eten en drinken mee te nemen. Kaarten a 8 euro zijn verkrijgbaar bij de WV Schouwen-Duiveland, kantoor Burgh Haamstede, Noordstraat 45a, telefoon 0900- 20 20 233. Van 09.00 tot 13.00 uur. Spaasuse Forten Op 19 september 1944, 65 jaar geleden, werd Axel bevrijd door soldaten van de 1 e Poolse pantserdivisie. De fietstocht voert u onder meer langs de Spaanse forten; de uitvalsstelling van waaruit de bevrijding van Axel door de Poolse pantserdivisie werd ingezet. Gereden wordt langs de frontlijn waar zwaar werd gevochten. Daarnaast wordt een bezoek gebracht aan het Gdy- niamuseum, dat staat op de plaats waar de gevechten' plaatsvonden en vol gen verder de route waarlangs Axel werd bevrijd. Deelname is gratis. De fietstocht is tussen 13.00 en 17.00 uur en begint vanaf de Watertoren in Axel. Voor meer informatie: 0115-621022. Struinen door Scherpenissepolder De Scherpenissepolder is een natuurontwikkelingsgebied aan de zuidkust van Tholen. U gaat samen met een gids van Staatsbosbeheer vanaf 13.00 uur deze nieuwe natuur ontdekken en u zult ongetwijfeld verrast worden door haar veelzijdigheid. Volwassenen twee euro, kinderen een euro. De twee uur durende tocht begint bij de voormalige kruising Gatweg/Platteweg/Schoondorpseweg achter Scherpenisse. Telefonisch reser veren kan tot een dag voor de excursie: 0166-663771. Jeugdexcursie Op zoek naar aanspoelsels üit de Noordzee. Verzamelen, op naam brengen en misschien tentoonstellen in de juttershut. Verzamelpunt is bij de Excur- sieschuur van de Boswachterij in Westerschouwen aan de Kraaijensteinweg 140. Dit evenment van Staatsbosbeheer duurt twee uur en voor deelname wordt een euro gevraagd. Reserveren via: WV Schouwen-Duiveland, 0900-2020233. Struisvogelboerderij Rondleiding op struisvogelboerderij Monnikenwerve in Sluis met uitleg over alles wat met struisvogels te maken heeft. Van eieren en broedmachine tot kuikens en broeddieren. De rondleidingen zijn om 11.00, 12.30, 14.00 en 15.30 uur en duren zo'n drie kwartier. Prijs: drie euro per persoon. Kinde ren tot 12 jaar twee euro. Monnikenwerve is te vinden aan de Hogeweg 1 De Dag van de Zeeuwse Visserij, komende zaterdag (19 septem ber), wordt gehouden op het ter rein van de vismijn, Binnenhaven 11 in Viissingen. Het evenement duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Toe gang is gratis. 9 De hele dag door zijn er aan de ka de schepen te bezichtigen. In de hal worden kookdemonstraties ge geven en films vertoond. Verder is er muziek en zijn er diverse kinder activiteiten. Programma overige onderdelen: 10.45 uur: Lezing 'Zeeuwse vissers en onderzoekers: samen vernieu wen' door Floor Quirijns, visserij- bioloog van onderzoeksinstituut Imares; 9 11.00 uur: Optreden Bruus Vissers koor; 9 11.30 uur: Lezing 'Innovaties in de schelpdiersector' door Ronald de Vos, manager aquacultuur van Prins en Dingemanse; 9 12.00 uur: Prijsuitreiking Visserija- ward 2009; 9 13.00 uur: Optreden Bruus Vissers koor; 9 13.30 uur: Zeeuws jeugdkampioen schap oesteropensteken; 9 14.15 uur: Lezing 'Zeeuwse vissers en onderzoekers: samen vernieu wen' door Floor Quirijns, visserij-- bioloog van onderzoeksinstituut Imares; 9 14.30 uur: Demonstratie visveiling; 9 15.30 uur: Prijsuitreiking fotowed strijd; 9-16.00 uur: Prijsuitreiking paling- rookwedstrijd. Zeeuwse Visserij Meeuwen weten een vissersschip altiji In en om de vismijn in Viissin gen wordt komende zaterdag voor de vijfde keer de Dag van de Zeeuwse Visserij ge houden. Met aandacht voor verleden én toekomst. Oud en nieuw trekken zaterdag sa men op bij de vismijn. De organi satoren van het jaarlijkse visserij evenement - de visserijsector en de provincie - willen ze beide la ten zien. Dus liggen historische hoogaarzen én moderne vissers schepen naast elkaar afgemeerd aan de kade; wordt verteld over de wel te vinden. vangstmethoden van toen én van nu en is er aandacht voor tradities én innovaties. Bezoekers van de visserijdag krij gen een vol programma voorge schoteld. Ze kunnen op de sche pen kijken en uitleg krijgen over de visvangst. Ze kunnen meevaren met een garnalenkotter die een pendeldienst onderhoudt tussen de binnenhaven en het centrum van Viissingen. In de vismijn wordt een demon stratie visveilen gegeven. In een minibioscoop in de hal worden Zeehondenbeschermster Le- nie 't Hart wil dat het minis terie van Landbouw, Na tuurbeheer en Voedselkwaliteit een stokje steekt voor plannen van onderzoeksinstituut Imares voor dierproeven in het oostelijk waddengebied. Imares wil jaarlijks enkele tiental len zeehonden vangen om ze een zender op te plakken. Die proef loopt van september 2009 tot en 2014. Volgens Lenie 't Hart, oprichter en directeur van de Zeehonden crèche in Pieterburen, hinderen de zenders de zeehonden bij het vangen van voedsel. De dieren zouden daardoor kunnen verhon geren. Bij eerdere proeven werd op Vlie land een verhongerde zeehond met een zender op de kop dood aangetroffen. Bovendien zou het apparaat het gedrag van zeehon den beïnvloeden zodat het onder zoek geen betrouwbare resultaten oplevert. De zender die achterop de kop van het dier geplakt wordt, moet informatie geven over de bewegin gen van de zeehond. Het ministe rie heeft Imares opdracht gegeven tot het onderzoek, waaruit moet blijken welke hinder zeehonden ondervinden van de bouw van een aantal energiecentrales in de Eemshaven. De zeehondencrèche vindt dat niet nodig omdat uit eigen onder zoek al is gebleken dat dergelijke bouwactiviteiten geen verstorin gen voor de dieren opleveren. Het Nederlands-Duitse onder zoeksinstituut FlowMotion (Delft/Weener) heeft in opdracht van de Zeehondencrèche onder zoek uitgevoerd naar de effecten van zenders, zoals die ook door Imares worden gebruikt. Het toon de aan dat er een grote verstoring van de waterstroom plaatsvindt, waardoor de zeehond moeilijker kan duiken, veel meer energie ver bruikt en niet goed meer vis kan vangen. De Zeehondencrèche is van me ning dat het vangen van de zee honden de groep dieren te veel verstoord. Daarnaast kan het aan brengen van de lijm op de kop van een dier leiden tot brandwon den. Lenie 't Hart vindt dat de pro blemen waarmee de dieren opge zadeld worden, groter zijn dan het probleem van de bouwactiviteiten in de Eemshaven en roept daarom het ministerie op te stoppen met de zeehondenproeven. foto Jaap Rozema/GPD Een zeehond met een zender op zijn kop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 64