binnenland 15 is vooral techniek Voorzitter Verbeet krijgt gelijk helemaal gehad Kritiek op HJruzgaii-missie gevoelig fractievoorzitters vaak te verrassen MILJOENENNOTA Lekken niet te voorkomen Lek zat bij PvdA w v u neei1 nei m 9 met Rouvoet dinsdag 15 september 2009 Alexander Pechtold (D66). Als een van de weinigen kan hij Wilders verbaal in een hoek zetten. „Wil ders zoekt door grof taalgebruik de randen van de democratie op. Zijn wijze van presenteren ver baast elke keer." Het is volgens Marianne Thieme (Partij voor de Dieren) zijn goed recht om op zijn manier politiek te bedrijven. „We zijn het vaak niet met hem eens, maar deze ex pressieve politiek werkt wel." CDA-fractievoorzitter Pieter van Geel is niet tot een Wilders-strate- gie gekomen. Mark Rutte (WD), Mariëtte Hamer (PvdA), Agnes Kant (SP) en Femke Halsema (GroenLinks) weigeren iets te zeg gen. Debattrainer Peter van der Geer heeft wel adviezen: „Het grote ge vaar is dat je in de achtervolging gaat, dat je Wilders aanvalt dat hij iets niet mag zeggen. Wilders ap pelleert aan angst. Hij herhaalt zich en daardoor komt zijn bood schap over. We missen iemand die er tegenover staat en een toon beeld van vertrouwen is." Debatteren is volgens Van der Geer 90 procent techniek en 10 HBHRBBHUHBHMMnuaBBBMBniMHaMMBHUHSHMMnBiSBHBi procent talent. „Een debat wordt nooit gewonnen op feitenkennis maar op overtuigingskracht." Rita Verdonk (Trots op Neder land) laat zich niet verleiden mee te gaan in Wilders' verhaal. „Veel fracties reageren emotioneel op hem. Je moet niet meegaan in de hypes die anderen creëren." „Je moet niet op elke zucht die hij slaakt reageren," zegt ook oud-Pv- dA-bewindsman Marcel van Dam. „Behandel Wilders als ieder ander Kamerlid. Beweert hij een onjuist heid, dan zeg je dat. Maar laat een overreactie achterwege." mmmmmmama/ammmammmsmoBsam den Wapenen voorbereid op moge lijke relletjes vandaag in de binnen stad van Den Haag. De oefening verliep zonder proble men. De publieke belangstelling op het Noorderstrand bleek overigens zo groot dat de oefening onbedoeld een extra levendige dimensie kreeg. Om niets aan het toeval over te la ten richt de Haagse politie vandaag een extra beveiligingszone in. foto David van Dam Miljoenennota lekte ook dit jaar voortijdig uit. RTL Nieuws wapperde als eer ste met de nog geheime stuk ken. Voorzitter Eerste Kamer wilde onder geen beding eerdere openbaarmaking. door Laurens Kok Gerdi Verbeet was er al bang voor, en nu is de vrees van de Tweede Ka mervoorzitter nog uitge komen ook. Koningin Beatrix zit vandaag tijdens het uitspreken van de Troonrede in de Ridderzaal als nog oud nieuws voor te lezen. Want de hele Miljoenennota lekte ook dit jaar voortijdig uit, evenals de Macro Economische Verkennin gen (MEV). RTL Nieuws wapperde als eerste met de nog geheime stukken. Kranten stonden er bol van. Ken nelijk kon een (nog onbekende) parlementariër niet het geduld op brengen de Miljoenennota in zijn tas te houden. Gisteren meldde PvdA-Kamerlid Paul Tang zich bij Verbeet om zijn zonde op te biech ten: hij lekte de MEV naar RTL (zie kader). Het was juist Verbeet die er bij het kabinet op had aangedrongen de Prinsjesdagstukken al op vrijdag te publiceren. Politiek, pers en andere belangstel lenden zouden dan tegelijk kennis kunnen nemen van de inhoud en daar naar believen op reageren of verslag van doen. Geen gedoe meer met een 'onhoudbare' em bargoregeling en de Kamerfracties hadden tenminste genoeg tijd om zich voor te bereiden op de Alge mene Politieke Beschouwingen, daags na Prinsjesdag. Verbeet had echter buiten haar evenknie in de Eerste Kamer gere kend. Voorzitter Yvonne Timmer- man-Buck wilde onder geen be ding dat de stukken al voor Prins jesdag zouden worden geopen baard. Zij achtte dat in strijd met de geest van de Grondwet, en ze vreesde schade aan de positie van het staatshoofd, omdat die dan op Prinsjesdag 'oud nieuws' zou moe ten voorlezen. Vicepremier Wouter Bos schoot Verbeet nog te hulp door te plei ten voor een meer 'visionaire troonrede', maar dat mocht niet baten. Het kabinet koos voor een compromis: alleen de Eerste en Tweede Kamer kregen de stukken vrijdag, in beperkte oplage en on der embargo tot Prinsjesdag. Dat was vragen om moeilijkheden, wist Verbeet. De jacht van de me dia op de stukken zou gewoon doorgaan. Daarin kreeg ze gelijk. Wellicht kan ze de nieuwe voorzit ter van de senaat - Timmer- man-Buck vertrekt in november - volgend jaar er wel van overtuigen de stukken eerder te verspreiden. Paul Tang, financieel woordvoer der van de PvdA-fractie, biechtte gisteren op de Macro Economische Verkenningen (MEV) aan RTL Nieuws te hebben doorgespeeld. Als boetedoening mag Tang een maand lang zijn woordvoerder schap niet uitoefenen. Dat het lek bij de PvdA moest zit ten, werd duidelijk na speurwerk van internetsite GeenStijl. Deze vergrootte de stukken op de web pagina van RTL Nieuws en stuitten daarbij op het-watermerk 'PvdA'. den haag - De WD heeft het hele maal gehad met minister André Rouvoet voor Jeugd en Gezin. „Ik ben uitgepraat met deze minister", zegt Kamerlid Ineke Dezentjé in een reactie op Rouvoets dreige ment in te grijpen in Amsterdam en Rotterdam. Deze stadsregio's zeggen er niet in te slagen de wachtlijsten in de jeugdzorg tot nul terug te brengen. Volgens De zentjé had Rouvoet al veel eerder de touwtjes in handen moeten ne men. In haar ogen heeft hij niet al leen met de provincies een af spraak om de wachtlijsten terug te dringen, maar ook met de Kamer. CDA en Christenunie steunen de dreigende ingreep van Rouvoet. door Hanneke Keultjes den haag - De voorzitter van de militaire vakbond AFMP Wim van den Burg gooide gisteren de knup pel in het hoenderhok: hij uitte grote twijfels over nut en nood zaak van de missie in Afghanistan. Dat hij met zijn kritiek een open zenuw raakte, wist Van den Burg van tevoren. „De timing is altijd verkeerd", geeft hij toe. „Het is nooit het juis te moment. We zien dat de teller van Nederlandse doden en gewon den oploopt. Tegelijkertijd zien we dat de druk op de Nederlandse re gering om door te gaan in Afgha nistan sinds het bezoek van Bal kenende aan de VS wordt opge voerd. Wij willen onze standpun ten nu op tafel leggen." Zitten uw leden, militairen die nu in Afghanistan zitten, daar op te wach ten? „Waarschijnlijk niet. Als je met een club mensen ergens zit, wil je alleen voldoen aan je opdracht. En zorgen dat jij en je buddy heel huids terugkomen. Maar zingeving is ook een belangrijk aspect voor onze militairen. Zij zijn gevraagd de internationale rechtsorde te ver dedigen, maar worden geconfron teerd met een regime van corrupte krijgsheren dat lak heeft aan de rechtsorde en de mensenrechten met voeten treedt. Wij merken tij dens terugkeergesprekken dat de militairen na afloop steeds vaker vraagtekens plaatsen bij de missie. Maar ze kunnen het niet hardop zeggen. Bij de defensieorganisatie kan een militair het niet kwijt." Defensie neemt u dit niet in dank af. Staatssecretaris Jack de Vries twitter- de zelfs dat u uw eigen mensen in Uruzgan afvalt. „Het is not done om op deze ma nier te spreken. Ik besef dat ik een open zenuw raak. Ik pleit er ook helemaal niet voor om onze mili tairen terug te halen. Maar we moeten niet doen of de situatie in heel Afghanistan is verbeterd. In de meeste delen van het land neemt de onveiligheid alleen maar toe." Wim van den Burg. foto Kippa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5