maar de moeite waard om te nemen5 Een goed begin is het halve werk 2and i 19 Bijeenkomst werkende mantelzorgers in Axel Rondweg snel koppelen aan ophogen wallen Zwakke schakel dinsdag 15 september 2009 Z mmmzsmm mmmrzm mmmmmm MSMSgSKsmw gmmmmm mm 'Het is lief en leed. We lachen veel samen, maar we huilen ook wel 'ledereen luistert naar elkaar, iedereen mag zijn verhaal vertellen en eens' dat is heel fijn' Als mantelzorger leef je soms op een eilandje. Je praat met degene voor wie je zorgt, maar verder blijven je contacten vaak beperkt. Terwijl je toch wel eens zou willen horen of anderen te gen dezelfde problemen aan lopen en hoe ze die oplos sen. door Eugène Verstraeten Dat is een belangrijke con clusie die boven kwam drijven tijdens gesprek ken die medewerkers van welzijnsorganisatie AanZ voer den met zo'n veertig mantelzorgers in de gemeente Terneuzen. Het leidde tot de start van een ontmoe tingsgroep waaraan acht mensen meededen. In zes bijeenkomsten wisselden ze aan de hand van ver schillende thema's ervaringen uit. Wat gaat goed, waar loop je tegen aan, hoe gaan andere mantelzor gers met bepaalde situaties om? „We hebben dat bewust gedaan aan.de hand van thema's" zegt Co- bi van den Berg, projectleider man telzorgondersteuning bij AanZ. „Het is handig om een paar kap stokken te hebben omdat de men sen elkaar in het begin natuurlijk nog niet kennen." Deze huiskamer- gesp rekken blijken zo in een be hoefte te voorzien, dat er volgende maand een tweede ontmoetings groep start, in Sas van Gent. De groep heeft minimaal zes en maxi maal tien deelnemers. Belangstel lenden kunnen zich nog aanmel den. „Maar er is een hele grote drempel vrees", weet mantelzorgster Anny Vermorken, deelneemster aan de eerste ontmoetingsgroep. „Dat had ik zelf ook. Ik dacht, dan hoor ik al die ellende van een ander, daar heb ik geen zin in. Ik heb zelf al genoeg ellende." Maar Anny is blij dat ze de stap toch heeft gezet, „je krijgt gewoon enorm veel steun. Het is geen ellende. Iedereen mag zijn ver haal vertellen en dat is heel fijn. Het is lief en leed. We lachen veel samen, maar we huilen ook wel eens. Je krijgt troost, begrip. Je ver haal kwijt kunnen is heel belang rijk" De man van Anny is dementerend. Hij lijdt al zes jaar aan de ziekte van Parkinson en het wordt voor Anny steeds intensiever om hem te verzorgen. Hij bezoekt vier dagen per week een zorgboerderij en dat geeft haar enige lucht. Om even tot rust te komen, haar eigen dingetjes te doen, de ontmoetingsgroep te be zoeken. „Het was wel moeilijk om hem te laten gaan, je denkt toch een beetje dat je zelf gefaald hebt. Maar nu ben ik blij. Hij heeft het enorm naar zijn zin daar." Annie heeft haar echtgenoot de eerste dag zelf naar de zorgboerderij gebracht en is dat blijven doen. Ze speelt ook taxi voor andere bezoekers. „Dan hou je contact, je drinkt er een kopje koffie en ook daar kun je je verhaal kwijt." De deelnemers aan de eerste ont moetingsgroep hebben besloten dat ze zelf in informele sfeer verder gaan met hun bijeenkomsten. Op de achtergrond geeft AanZ waar dat nodig is steun. De nieuwe ont moetingsgroep in Sas van Gent be gint op donderdag 1 oktober. „We hopen dat er weer genoeg mantel zorgers zijn die de drempel over stappen en meedoen", zegt Cobi van den Berg. „Je hoort nog wel eens het misverstand dat mantel zorgers zielig zijn. Integendeel, het zijn juist meestal sterke mensen, die elkaar in zo'n ontmoetings groep veel te vertellen hebben. Na tuurlijk er zijn ook mensen die er geen behoefte aan hebben om hun zieltje bloot te leggen in een groep. Die kunnen natuurlijk ook altijd ond bellen als ze hun verhaal eens kwijt willen in een één op één ge sprek." „Het is heel belangrijk dat mensen over de drempel stappen" bena drukt Anny. „Dat de stap groot is weet ik zelf, maar ook dat het de moeite waard is om hem te ne men." Meer informatie over de ont moetingsgroep en aanmelden bij AanZ, 0115-563015, e-mail info@ aan-z.eu of kijk op www.aan-z.eu. 'De ontmoetingsgroep voor mantelzorgers voorziet in zo'n behoefte dat we een tweede groep starten' AARDENBURG - De reconstructie van een deel van de Aardenburgse wallen is een mooi moment direct met de aanleg van de rondweg te beginnen. Dat betoogt fractievoor zitter William Gijsel van Gemeen tebelangen. „De vrijkomende grond van de aanleg van de aanleg van de rond weg kan dan worden gebruikt voor het ophogen en reconstrue ren van de nabij gelegen wallen. Scheelt aanzienlijk in transportkos ten en de wegen worden niet ka pot gereden door zware grondt ransporten." Gemeentebelangen dringt bij het Sluise college aan op de koppeling wallen/rondweg. door Frank van Cooten Een goed begin is het halve werk voor een omvangrijk project als de kustversterking. De eerste klus was het aanbrengen van de zinker, een stalen flexibele leiding van elf honderd meter. Het eindstuk ligt zichtbaar op het strand. De andere helft gaat de zee in de richting van de zwart-gele boei. Dat is het punt waar straks het bag gerschip aankomt om het nieuwe zand via de leiding op het strand te spuiten. Wie tijdens deze klus op het strand was, zag ook een kraan en een shovel staan. Beide machines zorgden ervoor dat de leiding op de juiste plaats kwam te liggen. Dat was niet zo simpel. Twee dui kers doken vanaf een speedbootje het water in om een touw om de leiding te leggen. De shovel trok de leiding met behulp van dit touw aan de wal. Inmiddels is ook een groot deel van het strandmeubilair al wegge haald zoals vuilnisbakken, douches en strandhuisjes. Vanaf 21 september tot medio de cember spuit een zandzuiger 2,8 miljoen kubieke meter zand tegen de bestaande zeedijk en op het strand. Het gaat om het strand tus sen het Kruishoofd (Nieuwvliet) en 't Killetje bij Nieuwe Sluis. Er komt een geheel nieuw duin van circa zestig meter breed, met er voor een strand. De bestaande kustlijn schuift circa zestig meter zeewaarts op. Het strand is tijdens het opspuiten van het strand (vak voor vak) niet toegankelijk voor publiek. Het weer toegankelijke strand geven we met een groene kleur aan. Het komt steeds vaker voor dat mensen een betaalde baan hebben en daarnaast ook nog hun partner of familielid verzorgen. Mantelzor gers die in zo'n situatie zitten lo pen tegen hele specifieke proble men aan. Om daar inzicht in de krijgen houdt AanZ dinsdag 13 ok tober in De Halle in Axel een bij eenkomst voor werkende mantel zorgers. „Wij zijn benieuwd hoe het met hen gaat en welke behoefte zij heb ben aan ondersteuning", zegt Cobi van den Berg, projectleider mantel zorgondersteuning bij AanZ. „Als je als mantelzorger ook nog eens werkt, moet er vaak van alles gere geld worden. Krijg je dat voor el kaar, hoe gaat dat me je baas, hoe zwaar is de druk, dat willen we graag van de mensen weten." Op de bijeenkomst in Axel zijn alle werkende mantelzorgers uit de ge meente Terneuzen welkom. „We hopen dat veel mensen dan hun verhaal komen doen." Overigens heeft AanZ burgeradvi seurs die mensen nu al kunnen helpen. Bijvoorbeeld bij het invul len en afleveren van papieren, of het plegen van telefoontjes. „Men sen die je moet hebben zijn vaak alleen bereikbaar onder werktijd, maar dan moet je juist zelf wer ken. In dergelijke situaties kunnen we helpen." De bijeenkomst in Axel op 13 okto ber is van 19.30 tot 21.30 uur. Be langstellenden kunnen zich hier voor tot 12 oktober aanmelden bij AanZ. >i van den Berg: „We hopen d; baan hun verhaal komen vertellen.' veel mantelzorgers met een betaalde foto Peter Nicolai Op het strand en de duinen bij Groede en Nieuwvliet is de kustversterking begonnen. De krant doet in deze serie iedere twee weken verslag van de vorderingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53