41 binnenland Debatteren PvdA bepleit inzet prikpil 'Bonnetjes op internet' FNV mist initiatief van kabinet peter van straaten Nederlanders kopen flink zuiniger auto's Gezakte leerling slaat examinator op hoofd Verdachte rellen op strand weer vrij ALGEMENE BESCHOUWINGEN Wilders weet Wennen aan rook en lawaai Een minuut stilte voor omgekomen soldaten Bijtschildpad vlakbij huis gevangen Rijn en Waal vervuild na botsing schepen Naam van Utrechtse vondeling is Lilly dinsdag 15 september 2009 mmmmmmmmmm DEN HAAG - De PvdA wil gedwon gen anticonceptie onder bepaalde omstandigheden mogelijk maken bij moeders die niet voor hun kind kunnen zorgen. De PvdA denkt daarbij onder meer aan moe ders met een verslaving of psychi sche stoornis, wier eerste kind al door de rechter uit huis is ge plaatst. PvdA-Kamerlid Marjo van Dijken wil voor het einde van het jaar een wetsvoorstel klaar hebben. Van Dijken is hier al sinds 2004 mee bezig. Dat het zo lang duurt komt volgens haar door het contro versiële en ingewikkelde karakter van het onderwerp. Het is twijfelachtig of ze een Ka mermeerderheid krijgt voor haar voorstel. Binnen de verslavings- en jeugdzorg wordt wél voorzich tig positief gereageerd. Van Dijken beroept zich in het voorstel op de rechten van het ongeboren kind. „Die heeft het recht om op te groeien in een goede omgeving. Je beschermt iemand die er nog niet is, maar die ook niet voor zichzelf kan opkomen." CDA en Christenunie willen niets van het voorstel weten. Ook SP en WD zijn tegen. Deskundigen den ken dat het voorstel strijdig is met de internationale mensenrechten. „Een rechter kan een individu niet dwingen af te zien zwanger te wor den door een medicijn te slikken." Gedwongen anticonceptie en zelfs sterilisatie is onder strenge voor waarden al mogelijk bij verstande lijk gehandicapten. pagina 3: commentaar DEN HAAG - Alle kosten die open baar bestuurders maken en declare ren, moeten op internet komen te staan. Dat stelt minister Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken voor in reactie op een onderzoek van RTL Nieuws naar het declara tiegedrag van provinciebestuur ders. Volgens het programma blijkt daaruit dat er honderden bonnetjes ter waarde van in totaal tienduizenden euro's onterecht zijn ingediend. Ter Horst wil niet oordelen zonder de betrokkenen eerst te hebben gesproken. Maar het beeld dat het onderzoek op roept, vindt ze verontrustend om dat bij veel zaken vraagtekens zijn te plaatsen. Openbaarmaking op internet heeft volgens haar twee ef fecten: het is transparant en con troleerbaar. ElNDEHjk HE&Fr-iÊ RUST. EN IK Ooft UTRECHT - Een op de twaalf huis houdens krijgt de komende perio de te maken met werkloosheid. Dat is een enorm aantal en zij krij gen te maken met een enorm ver lies aan koopkracht. Dat is voor de FNV het nieuws uit de uitgelekte stukken van de mil joenennota. „30 procent van je in komen verliezen en een onzekere toekomst ingaan; dat is niet niks", zei FNV-voorzitter Agnes Jonge- rius gisteren in Utrecht in een reac tie daarop. Dat vraagt volgens haat nieuwe initiatieven van het kabi net. Maar die mist zij. De lasten van de crisis moeten eer lijk verdeeld worden tussen huis houdens en bedrijfsleven, vindt de FNV. Zeker de financiële sector moet van de FNV meebetalen aan de tekening. Per slot vinden de eco nomische problemen hun oorzaak in de financiële crisis. Voor Jonge- rius geldt hier 'de vervuiler be taalt'. Als het aan de FNV ligt wordt de ruimere regeling voor deel- tijd-WW hersteld. De vakcentrale noemt het raar dat Sociale Zaken bezuinigt op re-integratie, juist nu de werkloosheid oploopt. De FNV vindt het een goed teken dat het kabinet het komend jaar nog niet keihard gaat bezuinigen. Vraagtekens zet Jongerius ook bij het bedrag van 35 miljard euro dat op termijn bezuinigd moet wor den. „Ik ga niet automatisch mee in de gedachte dat het 35 miljard moet zijn." BRUSSEL - De nieuwe auto's die vo rig jaar in Nederland zijn verkocht zijn fors zuiniger en schoner dan de wagens die het jaar ervoor de showrooms verlieten. Gemiddeld stootten de pasgekochte wagens nog 158 gram CO2 per kilometer uit: 4,2 procent minder dan die van het voorgaande jaar. De verbe tering komt omdat mensen zuini ger auto's kopen en fabrikanten schonere motoren inbouwen. EINDHOVEN Een 22-jarige man uit Elsendorp heeft gistermiddag in Eindhoven de examinator mishandeld die hem had laten zakken voor zijn vrachtwagenrijbewijs. De man was kwaad geworden door de be slissing van de examinator en sloeg hem meerdere keren. ROTTERDAM Een 17-jarige Rotterdammer die vo rige week werd aangehouden voor de vechtpartijen op het strandfeest in Hoek van Holland, is gisteren weer op vrije voeten gekomen. De twee andere verdachten zitten nog wel vast. Geert Wilders schoffeert en provoceert. Hoe voorkomen andere fractievoorzitters dat de PW-leider deze week al le aandacht naar zich toe trekt? Elke keer groeit de verbijste ring in het parlement. Wat zegt Geert Wilders nu weer? Dat het leger de Marokka nen in Gouda in het gareel moet krijgen. Dat een minister knetter gek is. Of hij zegt niks en verlaat met zijn fractie pontificaal de ver gaderzaal. De Tweede Kamer houdt woens dag en donderdag algemene be schouwingen, hét debat over de rijksbegroting van 2010. De kans voor iedere fractievoorzitter om zich te profileren. Maar één sneren de oneliner van Wilders en zijn optreden is het gesprek van de dag. Hoe voorkom je dat als politie ke tegenstander? „Het is altijd stuntwerk en daarte gen sta je machteloos", zegt niiiiiiiiiii'ii'ia s SCHEVENINGEN - Op het Noorder- strand in Scheveningen is gister ochtend de traditionele gewennings- oefening voor Prinsjesdag gehou- VENRAY Overal ter wereld werd gisteren door Defensie een minuut stilge staan bij de in Uruzgan omgeko men korporaal Kevin van de Rijdt en sergeant-majoor Mark Leijsen. Ook de bemanning aan boord van Hr. Ms. Evertsen op de Indische Oceaan hield een minuut stilte. DIEVER De bijtschildpad die drie weken ge leden in Diever ontsnapte is te recht. Hij is gistermiddag gevangen in een greppel, niet ver van de tuin waar het dier gehouden werd. Me dewerkers van een reptielengroot handel vingen de schildpad. den. Met rookbommen en knalvuur werk werden de paarden en man schappen van de Cavalerie-Ere Escor te en het Trompetterkorps der Bere- ARNHEM De Rijn en de Waal raakten giste ren vervuild door 30 ton gasolie die vrijkwam bij een botsing van twee schepen bij Kleef in Duits land. Volgens Rijkswaterstaat is veel olie bij de kribben tussen de plaats van het ongeluk en Millin- gen aan de Rijn terechtgekomen. UTRECHT De baby die eergisteren bij zieken huis Diakonessenhuis in Utrecht te vondeling werd gelegd, heet Lilly. Dat heeft de politie gisteren be kendgemaakt. De naam stond op een briefje dat bij het meisje werd gevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4