Nieuw type hovercraft ronkt Veerse Meer op ieeland|2i Verzet tegen beton in veerhaven Kats Compromis Rabobank en dorpen üeum Modeshow Najaar 2009 Weight Loss Challenge in De Driehoek Dorp heeft weer officiële omroeper Politie onderzoekt reeks branden Niets buitgemaakt bij inbraak in woning Vogels herkennen op slikken en schorren dinsdag 15 september 2009 door Henk Postma Even zweefden ze met hun luchtkussenvoertuigen naar de toppen van de roem. Met Vrouwenpolder als vertrekpunt. Hij als de enige Nederlandse hovercraft-piloot die zich met de wereldtop kon meten. Zij als de enige vrouwelijke cou reur. En hun zoon als het jongste aanstormende talent. Het Bader Racing Team, zoals het trio zich destijds noemde, zou Nederland rijp gaan maken voor het luchtkus senvoertuig. Maar dat was twintig jaar geleden. Toen Richard en Ella Bader terug kwamen van het wereldkampioen schap in de Verenigde Staten, en hun Nederlandse Hovercraft Club acht gemeenten had weten te inte resseren voor Grand Prix races, deed Nederland hun hovercrafts in de ban. Jawel, je zweeft er net zo gemakke lijk mee over land als over water. En er is geen voertuig denkbaar waarmee vanaf het strand of in de modder sneller reddingsacties kun nen worden uitgevoerd. Maar zo'n hovercraft maakt wel ontzettend veel lawaai. Dus werd het recrea tief gebruik aan banden gelegd. De autoriteiten weigerden er vergun ningen voor te geven. Weg moge De zelfontworpen hovercrafts van Richard en Ella Bader uit Vrouwenpolder staan nu al bijna twintig jaar werkloos in een loods. Met één daarvan hopen ze binnenkort weer te mogen 'varen' op het Veerse Meer. foto Ruben Oreel lijkheden om vanaf het Noordzee strand bij hun woonplaats Vrou wenpolder rondvaarten te verzor gen en demonstraties te geven. Weg mogelijkheden om piloten op te leiden, of nieuwe snufjes uit te testen. De vijf zelfgebouwde (mini)hover- crafts, waarmee de familie Bader vanuit Vrouwenpolder wereldwijd furore maakte, verdwenen werk loos in een loods. Nu, twintig jaar later, probeert Ri chard Bader het opnieuw. In een van zijn hovercrafts monteerde hij een luxe BMW-motor, waardoor het voertuig de helft minder la waai maakt. Je kan er geen races mee winnen, want de snelheid is er wel uit. Maar het zou hem een lief ding waard zijn er af en toe even mee te spelevaren op het Veerse Meer. Moet kunnen, zegt het ministerie van Vrom. Van me nooit niet, zeg gen ze op de Kaai van het stadje Veere. Richard Bader hoopt op clemen tie. Kan hij eindelijk de droom ver wezenlijken die hij kreeg bij de beelden van de Watersnood. „Als er toen hovercrafts waren geweest, hadden meer mensen gered kun nen worden." Vanuit die gedachte stak hij vijfjaar lang z'n hele heb ben en houwen in de ontwikke ling van hovercrafts, te beginnen met een type dat werd aangedre ven door het motortje van een grasmaaimachine. En dan nu, een kwart eeuw later, zoekt hij wat bewegingsruimte voor zijn nieuwste primeur: het stilste voertuig dat zich op lucht voortbeweegt. door Claudia Sondervan door Claudia Sondervan KATS - Een comité van Katse ge meenteraadsleden en dorpsraadsle den wil alternatieven aandragen voor de toekomst van de veerha ven in Kats. Het plan van de pro vincie om twee betonfabrieken uit de Goese Schans en het havenpla teau van Kamperland naar Kats te verhuizen, stuit op weerstand. De Katse haven verdient een duur zame invulling, als er toch naar vernieuwing gekeken wordt, stelt het comité, en beton is dan weinig voortvarend. Raadslid Chris van der Kraan van Noord Bevelands Belang zit het comité voor, VVD-raadslid Breure is eveneens lid. Het comité gaat plannen uitwer ken voor onder meer toeristisch-re- creatieve en kunstzinnige invul ling van de haven. Met financiële uitwerking en even tuele alternatieve locaties voor de betonfabrieken Haringman en Pit, zegt woordvoerder Gerard van der Wal. Met de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland wil het comité uitzoeken of de karakteristieke scheepskraan op de kade de status van industrieel erfgoed kan krij gen. „We lopen niet te hoop tegen de betonfabrieken," benadrukt Van der Wal. „We zijn geen nee-comité". Het provincieonderzoek naar de verplaatsing van de bedrijven naar Kats is volop bezig, zegt projectlei der Lies Dekker. „Het duurt langer dan verwacht. Er zijn in de haven geen braakliggende gronden. Als de betonbedrijven daarheen gaan, moeten andere bedrijven worden uitgeplaatst." De veerhaven is in gedeeld eigen dom van aannemerij Hoondert en jachthavenexploitant Van der Rest. Dekker weet niet wanneer de verkenning gereed is. „Dat kan nog maanden duren." Centraal staat of de haven voldoende ruim te biedt en of de bedrijven niet te veel geluid zouden produceren voor de omgeving. Heipalenfabriek Pit Beton moet in Kamperland plaats maken voor re creatie, Haringman uit Goes, ook deel van concern De Hoop uit Ter- neuzen, moet wijken voor woning bouw. VRIJDAG 18 SEPTEMBER 10.00- 13.30- 16.00- 19.00 uur ibkoff - McGregor - frank walder - rabe - basler 9»VLISSINGEN TEL.NO. 01 1 8 - 440450 HEINKENSZAND - Rabobank Ooster- schelde heeft een compromis ge vonden voor het verdwijnen van de gelduitgifteautomaten in Borsse- le, Nieuwdorp en Lewedorp per 1 oktober. Dorpsbewoners kunnen beperkt contant geld bijpinnen in de Attentsupermarkten daar. De dienst is vooral bedoeld voor de oudere inwoners die moeilijker van pinautomaten elders gebruik kunnen maken. De bank heeft af spraken met de ondernemers tot 2012. Rabobank overlegt vrijdag met de- ZIERIKZEE - In gebouw De Drie hoek in Zierikzee begint maandag 21 september de Weight Loss Chal lenge. Via twaalf lessen worden be langstellenden die gewicht willen verliezen en gezonder willen le ven, geprikkeld om een uitdaging met zichzelf aan te gaan. Door middel van het verstrekken van informatie over voeding, weke lijkse metingen en wegingen en in dividuele begeleiding proberen voedingsdeskundigen Anita Staps, Connie Huijbregtse en Mariëlle Dijkgraaf mensen te motiveren. Een deel van het inschrijfgeld (6o euro per persoon) wordt gebruikt om deelnemers te belonen. Zo is er een prijs voor degene die pro centueel het meest afvalt en voor degene die de meeste centimeters kwijtraakt. De eerste avond is vrij toeganke lijk. De lessen beginnen om 19.30 uur. www.wlc-zeeland.nl legaties uit Scherpenisse en Poort vliet om daar vergelijkbare oplos singen te zoeken voor de contant geldverstrekking. De delegatie uit Borssele die giste ren bij Rabobank Heinkenszand een petitie aanbood aan directeur Anita Suijkerbuijk reageerde teleur gesteld, maar met begrip. Ze kwa men met de handtekeningen van vrijwel alle bankpashouders in Borssele, 722 van de 1448 inwo ners. De helft van de pinners in Borssele is echter geen Rabobank- klant, merkte Suijkerbuijk op. Ra- bo betaalde de te schrappen auto maten echter wel. „We zijn niet de IJZENDIJKE IJzendijke heeft weer een officiële dorpsomroeper. Johnny de Maerte- laere, zoon van oud-dorpsomroe per wijlen Peet de Maertelaere, doet dit werk al drie jaar tot volle tevredenheid van de dorpsbewo ners. Johnny is echter ambitieus en deed al aan diverse concoursen in binnen- en buitenland mee. Daar is echter een officieel document voor nodig. Die kreeg hij onlangs. TERNEUZEN De politie begint een onderzoek naar de steeds terugkerende bran den bij een sloophandel in hout aan de Oudelandseweg in Terneu- zen. Het bedrijf van Van Hese is eind juli getroffen door brand, eind augustus opnieuw en afgelo pen zaterdagnacht was het alweer raak. Een stapel houten balken is verbrand. Van Hese wist het vuur grotendeels zelf te blussen. eerste die bank die vertrekt, we zijn de laatste", zei ze. „Ook na de ze sluiting hebben wij de hoogste dichtheid aan pinautomaten van alle banken; 45 stuks in ons ge bied. Over drie jaar gaat er nog minder contant geld om in de sa menleving dan nu." Ook in Dreischor en Zonnemaire gaat de Rabobank per 1 oktober pinautomaten sluiten. Om geld op te nemen worden mensen door verwezen naar Brouwershaven, Zierikzee of Nieuwerkerk, of de bi- blioservicebus, die eens in de twee weken een uur in Dreischor komt, maar Zonnemaire niet aandoet. KRABBENDIJKE In de nacht van zondag op maan dag hebben onbekenden ingebro ken in een woning aan de Noord- weg in Krabbendijke. De bewoner van het huis werd om half drie wakker van een klap. Toen hij poolshoogte ging nemen waren de daders al vertrokken. Ze hadden een raam geopend en ver schillende lades doorzocht. Er werd niets meegenomen. GOES De vogels die op de Zeeuwse schor ren en slikken leven, leren herken nen; die kennis is op te doen bij de cursus die Vereniging voor Natuur- en Milieueducatie IVN geeft in de Hollandse Hoeve in Goes. De cur sus bestaat uit een theorieavond op maandag 21 september en een excursie met vogeldeskundige Peter Boelee op zaterdag 26 septem ber. Aanmelden: 0113 - 301883.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 45