Opknapbeurt voor Crevelingendam CHOI -DUtVELAND 18 en 19 A EjVj 17 21 Ondernemers en gemeente maken samen ontwikkelingsvisie De natuur kleurt rood Westenschouwens Welvaeren wil Verkoop van almanak rotonde op Kraaijensteinweg Burghse peren Cf* 'We smijten niet automatisch alles in het vuur' Dinsdag 15 september 2009 Compromis tussen Rabobank en dorpen Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Martijn de Koning BRUINISSE - De Grevelingendam krijgt de komende jaren een flinke opknapbeurt. Met de gemeente Schouwen-Duiveland als trekker is inmiddels een brainstormsessie ge organiseerd waar onder meer de Bruse dorpsraad en ondernemers aan meededen. Eind dit jaar moet dat leiden tot een concrete ontwik kelingsvisie. Volgens recreatiewethouder Ad Verseput is een bijdrage van onder nemers onontbeerlijk. „De publie ke ruimte inrichten is één ding. Dat willen we best op ons nemen. Maar er moet veel meer gebeuren om het gebied aantrekkelijk te ma ken. Dat is niet alleen aan de ge meente." De huidige inrichting van de dam dateert van bijna een halve eeuw geleden. Volgens Verseput is de Grevelingenkant van de dam toch populairder dan veel mensen den ken. „Er wordt best veel gere- creëerd. Bovendien zijn er een paar flinke parkeerplaatsen. Het is alleen wel erg onzichtbaar alle maal. En moeilijk te vinden." Het zichtbaar en bereikbaar maken van het recreatieterrein van de dam is daarom één van de doelen in de visie. Verder moet de directe omgeving, met name de kern Brui- nisse en de Bruse jachthaven, een relatie krijgen met de ontwikkelin gen op de dam. De aanpak van de dam kan net zo zijn als die op en bij de Brouwers- dam: de gemeente zorgt voor een fatsoenlijke omgeving, is niet te streng voor initiatiefnemers met plannen en bekijkt op welke ma nier subsidie kan worden verkre gen. Ondernemers moeten de rest doen. Wel moet het verschil tus sen beide dammen duidelijk blij ven. „Die mogen niet gaan concur reren", geeft Verseput aan. „Wé zien ze eerder als aanvullend." De nadruk op de Grevelingendam komt te liggen op watersport. Een concreet plan is afkomstig van het botenverhuurbedrijf en zeil- school Aquavitesse. Die presenteer de vorig jaar een idee voor een jol- lenveld: een stalling voor enkele honderden kleine zeilschepen met een strandpaviljoen. Staatsbosbeheer, dat een deel van de noordzijde van de dam be heert, legde afgelopen voorjaar ter plekke ook al een ruiterroute aan. ZIERIKZEE - De karrevelden bij Zierikzee staan in herfsttooi. De rode kleur komt van de zee kraal. In de herfst kleurt dit zilte plantje rood. Zeèkraal komt veel voor op Schouwen. Niet al leen in de inlagen, maar in grote delen van na tuurgebied Tureluur. De foto is gemaakt bij de karrevelden, even buiten Zierikzee. De karre velden zijn ontstaan op plekken waar grond werd afgegraven om de dijken te versterken. Op de hogere, droogliggende stroken grond reden de karren met grond. foto Dirk-Jan Gjeltema WESTENSCHOUWEN - Belangenver eniging Westenschouwens Welva ren wil dat de gemeente de Kraa ijensteinweg aanpakt. De weg is veel te breed, en nodigt uit tot te hard rijden, vindt de vereniging. „Automobilisten rijden tot wel 80 kilometer per uur waar je 50 mag", zegt voorzitter Edzard Gel derman. Het voorstel van Westenschou wens Welvaeren is om het vier baansgedeelte bij het grote kruis punt tweebaans te maken, en het kruispunt in een rotonde te veran deren. Ook stelt de vereniging voor om ter hoogte van De Kure een haag te plaatsen tussen het wandelpad en de weg, zodat wan delaars daar niet kunnen overste ken. „Dat maakt de weg groener en veiliger." Westenschouwens Welvaren heeft haar plannen al voorgesteld aan de gemeente. BURCH - De Burghse stoofperen worden aanstaande zaterdag weer geveild. Een traditie van ongeveer 130 jaar oud. De peren worden ge veild op het moment dat ze nog aan de bomen in Burgh hangen. De koper moet zelf plukken. De start is om 9.30 uur, op de Burghse ring voor de deur van sla gerij Polderman. De opbrengst van de veiling komt ten goede aan een een activiteit of vereniging in Burgh. De bewoners van de Middelburgse nieuwbouwwijk De Mortiere kregen onlangs de kans hun bezwaren te ui ten tegen de bouw van appartemen- tencqmplexen in hun wijk. Te mas saal, te blokkerig, lelijk en allesbehal ve de geliefde jaren-dertig-stijl'. De architect deed manmoedig een po ging om uit te leggen dat er echt geen Oostblokflats in de Mortiere zouden verrijzen. Hij wees op de de Tip? redactie@pzc.nl taillering, de subtiele plaatsing van de witte kozijnen, de handgevormde stenen en fraaie schaduwrandjes in de gevels. Een man in het publiek, duidelijk voorstander van het polder model, deed een poging tot een com promis. „Is het technisch mogelijk er een paar bouwlagen af te halen?", vroeg hij de architect, die direct ant woordde: „Technisch is het zelfs mo gelijk helemaal niets te bouwen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 41