met minder bezoekers D QffiffiJSEDO) GE9lüllJWi zeeland 13 zoek naar voorouders Treinen rijden dit najaar vier weekenden niet Anticonceptie commentaar VVD wil fors snoeien GALL E GALL dinsdag 15 september 2009 98B B 'Er zijn altijd onderzoekers die een document willen voelen en ruiken en elkaar willen ontmoeten. Mensen zijn nu eenmaal sociale wezens' Roelof Koops, directeur Zeeuws Archief 'Ik ben al een tijdje bezig met stamboomonderzoek, maar tot nu toe heb ik alles op internet kunnen vinden' Daan Eras, bezoeker van het Zeeuws Archief Jaap Oostdijk der bezoekers raadpleegt historische naar het archief. bronnen in Het Zeeuws Archief in Middelburg. Doordat steeds meer informatie ook online te vinden is, komen min- foto Lex de Meester zijn echt alleen hier te vinden, zo als gegevens uit de notariële en rechterlijke archieven." Voor Daan Eras (53) uit Til burg is het vandaag zijn eerste keer in het Zeeuws archief Sterker nog, het is zijn eer ste keer in welk archief dan ook. Hij is op zoek naar de sterfdatum van een van zijn voorouders. „Jean Jacques Felix Eras, die moet ergens na 1854 overleden zijn, en ik weet dat hij in Terneuzen woon de. Ik ben al een tijdje bezig, maar tot nu toe heb ik alles op internet kunnen vinden. Ach, 53 is een mooie leeftijd om voor het eerst in een archief te komen", zegt hij lachend. Eras is in de weer met microfilm- cassettes waarop een enorme hoe veelheid gegevens staat uit de Ter- neuzense burgerlijke stand. Nog best lastig om daarop te vinden wat je nodig hebt, want hij weet niet in welk jaar zijn voorvader is overleden. „Sterker nog, ik weet niet eens ze ker of hij echt in Terneuzen is over leden. Misschien is hij wel ver huisd." e PvdA wil verslaaf de vrouwen die eer der hebben bewe zen dat zij geen kind kunnen opvoeden, dwingen tot anticonceptie. Zo heropent de partij de buitengewoon lastige discussie over het recht van het ongeboren kind. Weegt dat zwaarder dan het recht van de moeder? Wie drugsbaby's heeft gezien, zal de moeders willen aanpakken. Maar een wet die gedwongen anticonceptie mo gelijk maakt, gaat wel heel ver. De Tweede Kamer zal zich moe ten afvragen of zo'n wetvoor- stel een kans maakt. Niet alleen gezien het grondwettelijke recht op lichamelijke integriteit maar ook wat betreft de uit voerbaarheid. Verslaafde vrou wen - en zeker die van wie al meerdere kinderen zijn afgeno men - zullen zich niet zomaar laten prikken. Zo wordt het pro bleem dus niet opgelost. Het is goed dat de PvdA deze kwestie weer aankaart. Maar verbetering van de verslavings zorg lijkt vooralsnog zinniger dan een nieuwe wet. Daan Eras speurt op microfilmcassettes naar gegevens over zijn stamboom. foto Lex de Meester middelburg - De Statenfractie van de WD wil een onmiddellijke per soneelsstop bij de provincie en een bevriezing of korting op alle subsidies in 2010. Dat schrijft frac tievoorzitter Sjoerd Heijning in een open brief aan het provincie bestuur. Volgens de WD houdt de provincie in de begroting voor volgend jaar geen rekening met al lerlei tegenvallers. Door bezuini gingen van het Rijk loopt Zeeland 15 tot 18 miljoen euro mis. Een her verdeling van middelen uit het pro vinciefonds kost Zeeland waar schijnlijk ook geld. Verder moet volgens de WD rekening worden gehouden met een forse daling van de winst van Delta en de na weeën van de kredietcrisis. VIDEO Goes neemt woensdag de eerste buurtauto van Wheels4all in gebruik. Video op www.pzc.nl/video FILM BY THE SEA Volg filmfestival Film by the Sea in Vlissingen via het weblog van Rolf Bosboom op www.pzc.nl/fbts STUUR U W-TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto middelburg - Het treinverkeer in Zeeland ligt dit najaar vier weeken den plat vanwege werkzaamheden aan het spoor. De Nederlandse Spoorwegen zetten bussen in. Komend weekend rijden er geen treinen tussen Vlissingen en Ber gen op Zoom. In het weekend van 26 en 27 september is er geen trein verkeer mogelijk tussen de sta tions Kruiningen-Yerseke en Ber gen op Zoom. In de weekenden van 3 en 4 oktober en 28 en 29 no vember rijden er bussen in plaats van treinen tussen Vlissingen en Bergen op Zoom. De werkzaamheden worden uitge voerd van zaterdagochtend één uur tot maandagochtend Vijf uur. ProRail maakt dit najaar het werk af waar de spoorwegbeheerder af gelopen voorjaar mee begonnen is. Toen lag het treinverkeer ook al vijf weekenden plat. De rails wordt voorzien van nieuw grind. Dat gebeurt één keer in de twintig jaar, en is nodig om de rails veilig te houden. Tegelijkertijd wordt de spoorwegovergang Capelleweg in Kruiningen vernieuwd. Omwonenden kunnen overlast on dervinden van de werkzaamhe den, bijvoorbeeld door geluidsover last en langere wachttijden bij de spoorwegovergangen en omlei dingsroutes. Dinsdag 15 t/m zaterdag 19 september Wereld www.gall.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3