KNRM-post Hansweert 181 zeeland Nieuw protest tegen Polen op Scheldeoord Overzicht van uitrukken van de KNRM-post Hansweert tot nu toe Hadassah en Sophie lopen stukje estafette voor wereldmoeders Compromis Rabobank en kleine kernen over sluiting van pinpunten REODINCSTAT Post Hansweert is nu ook officieel een feit KNRM Niets weg bij inbraak in Krabbendijke Tachtigjarige organist in concert in Kapelle dinsdag 15 september 2009 door Frank Balkenende GOES - De Estafette voor Wereld moeders doet zondag 20 septem ber Goes aan. Vanaf half twee 's middags lopen wethouder Sophie van 't Westein de en tv-presentatrice Hadassah de Boer een uur voor het goede doel. Goesenaren kunnen aanha ken. Startpunt is de Grote Markt. Van 5 tot en met 26 september 2009 toert de Estafette voor We reldmoeders kriskras door Neder land. Nederlandse vrouwen trek ken in drie oude Volkswagenbus jes langs verschillende Millennium Gemeenten om zich in te zetten voor gezonde zwangerschappen in ontwikkelingslanden. Het doel is aandacht vragen voor millennium- doel 5: minder vrouwen sterven door zwangerschap. Vrouwen in Nederland die op het punt staat te bevallen, gaan ge woon naar het ziekenhuis, en meestal niet te voet. In grote delen van Afrika en Azië is dat een an der verhaal. Zwangere vrouwen moeten daar vaak uren lopen naar de dichtstbijzijnde medische post. In Afrika is de kans dat een vrouw overlijdt als gevolg van zwanger schap of bevalling 1 op 26. Als Millenniumgemeente steunt Goes de estafette vanzelfsprekend. door Claudia Sondervan HEINKENSZAND - Rabobank Ooster- schelde heeft een compromis ge vonden voor het verdwijnen van de gelduitgifteautomaten in Borsse- le, Nieuwdorp en Lewedorp per 1 oktober. Dorpsbewoners kunnen beperkt contant geld bij pinnen in de Attentsupermarkten daar. De dienst is vooral bedoeld voor de oudere inwoners die moeilijker van pinautomaten elders gebruik kunnen maken. De bank heeft af spraken met de ondernemers tot 2012. Rabobank overlegt vrijdag met de legaties uit Scherpenisse en Poort vliet om daar vergelijkbare oplos singen te zoeken voor de contant geldverstrekking. Erwin de Bruine (I) en Bram Nieuwenhuijse van de dorpsraad en inwoon ster Lea van Liere bepleitten de Borssele zaak bij de bank in Heinkenszand. foto Ronald den Dekker door Rob Paardekam BAARLAND - De Belangenvereni ging Huiseigenaren Scheldeoord stuurt opnieuw een brief naar de gemeente Borsele met het verzoek op te treden tegen de huisvesting van seizoensarbeiders uit Polen. De buitenlandse arbeiders zitten in ongeveer tien huisjes op het bungalowpark in Baarland. Vol gens de vereniging die ruim de helft van de eigenaren op het park vertegenwoordigt, veroorzaken ze de nodige overlast. Zo staan de af valbakken, met veel rommel er naast, aan de voorkant van de huis jes en parkeren de Polen al hun au- De delegatie uit Borssele die giste ren bij Rabobank Heinkenszand een petitie aanbood aan directeur Anita Suijkerbuijk reageerde teleur gesteld, maar met begrip. Ze kwa men met de handtekeningen van vrijwel alle bankpashouders in Borssele, 722 van de 1448 inwo ners. De helft van de pinners in Borssele is echter geen Rabobank- klant, merkte Suijkerbuijk op. Ra- bo betaalde de te schrappen auto maten echter wel. „We zijn niet de eerste die bank die vertrekt, we zijn de laatste", zei ze. „Ook na de ze sluiting hebben wij de hoogste dichtheid aan pinautomaten van alle banken; 45 stuks in ons ge bied. Over drie jaar gaat er nog minder contant geld om in de sa menleving dan nu." Het reddingstation van de KNRM in Hansweert mag dan gisteren officieel zijn ge opend, het bestaansrecht van de post is de afgelopen maanden al bewezen. door Luc Oggel De onthulling van het lo go van de Koninklijke Redding Maatschappij (KNRM) aan het be- manningshonk van de post Hans- weert aan de Kanaalweg, was giste ren niet meer dan een formaliteit. Commissaris van de koningin Kar- la Peijs verrichtte die officiële ope ningshandeling weliswaar met ver ve, maar de bemanning is inmid dels al flink wat keren uitgerukt. Niet alleen tijdens de zware trai- ningsdagen, maar ook al voor het echte werk. De post is feitelijk al tweeënhalve maand operationeel en in die tijd zijn de piepers van de opstappers al minstens tien keer afgegaan. En dus, zo klonk het gisteren voorafgaand aan de opening in dorpshuis Kaj Munk uit verschillende monden, voor ziet de nieuwe post in een behoef te. Die behoefte was overigens al lang duidelijk. Het oostelijk deel van de Westerschelde was namelijk tot voor kort een 'witte vlek' op de KNRM-kaart. Daarom werd in 2007 besloten tot de oprichting van een post in Hansweert. Er meldden zich vrij snel genoeg vrij willigers aan, maar de training is zwaar en lang. Daarnaast moest de reddingboot, de Jan van Engelen burg, compleet worden opge knapt. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de post eind vorig jaar al opera tioneel zou zijn, maar de KNRM laat niets aan het toeval over en laat de vrijwilligers pas uitrukken als ze hun belangrijke taak tiptop in de vingers hebben. Op 2 juli was het zover en sindsdien heb ben de opstappers het geleerde al regelmatig in de praktijk kunnen brengen. Overigens niet alleen op De KNRM heeft in totaal 42 red dingstations in Nederland; langs de Noordzeekust en binnenwateren. De post in Hansweert beschikt over 27 'opstappers' (bemanning). De reddingboot waarover zij be schikken is de Jan van Engelen burg. Die deed eerder onder meer dienst in Scheveningen. De KNRM is, behalve van vrijwilli gers, afhankelijk van giften. www.knrm.nl de Westerschelde, maar óók al een keer op de Oosterschelde. Burge meester Jan Huisman van Reimers- waal, tevens voorzitter van de Plaatselijke Commissie, liet het gis teren dan ook niet na om er bij de KNRM-top voor te pleiten om snel een tweede boot aan de ka naalkant van de sluis in Hans weert te leggen, zodat het team van Hansweert twee vliegen in een klap kan slaan. Want het oos telijk deel van de Oosterschelde is ook een witte vlek. Een redding boot moet binnen een half uur ter plekke kunnen zijn, maar vanaf station Noordland op Neeltje Jans lukt het niet om in die tijd naar bij voorbeeld Yerseke te varen. „Vanaf Hansweert kan het in acht minu ten", aldus Huisman. Voorzitter van de Raad van Toe zicht C. van Duyvendijk van de KNRM kon echter nog geen belof tes doen. „Het zijn sombere tij den." Behalve de opening van de KN RM-post vond er gisteren nog een andere belangrijke handeling op veiligheidsgebied plaats in Hans- weert. KNRM-directeur Roemer Boogaard, directeur Kustwacht Jan Kees Trimpe Burger en voorzitter Jan Lonink van de Veiligheidsregio Zeeland zetten hun handtekening onder een convenant. Daarin is vastgelegd wat land- en waterhulp diensten van elkaar kunnen en mogen verwachten in het geval ze elkaar tegenkomen bij een calami teit. 4 september: De Jan van Engelenburg rukt uit voor hulp bij een zoektocht naar een vermiste opvarende 20 augustus: Een vaartuig is in de problemen geko men. Als de boot is uitgevaren komt de melding dat het jachtje al is opgepikt. Toch was de tocht niet voor niets, het was zeer onstuimig weer en dat was nog niet vaak voorgekomen. 18 augustus: Er komt een melding dat een man over boord is geslagen. Zeven minuten na de melding vaart de Jan van Engelenburg met zeven man uit rich ting Terneuzen. Een rubberboot blijkt overvaren door een duwbak. Halverwege blijkt het slachtoffer te zijn opgepikt door een andere boot. Na contact met de Kustwacht keert de Jan Van Engelenburg terug naar het station. 2 augustus: Er is een vaartuig aan de grond geraakt, maar de melding wordt ingetrokken. augustus: Ter hoogte van 64 A is een vaartuig met drie personen aan 'zonder enige nautische ervaring of kennis van de Westerschelde' vastgelopen. Zij wil len naar de wal gebracht worden. Daar wordt voor hen contact gelegd met een plaatselijke berger om het verder af te handelen. 1 augustus: Op de Oosterschelde wordt een persoon met een slagaderlijke bloeding van boord gehaald en aan een ambulance overgedragen. 31 juli: Er zou een vaartuig aan de grond zijn geraakt. Het blijkt een loze melding. 9 juli: Melding van een mogelijk stoffelijk overschot. Er wordt uiteindelijk niets aangetroffen. 29 juni: Er is een zwemmer in de problemen geraakt, maar de melding wordt ingetrokken 20 juni: Er is een zeiljacht vastgelopen. Eén opvaren de wordt overgezet op een Belgische politieboot. to's bij de bungalows, soms op de plaatsen van anderen. Wat de eigenaren ook stoort, is de in hun ogen oneerlijke behande ling die ze van de gemeente krij gen. Op de huisjes rust een recrea tieve bestemming, waar zij zich aan moeten houden. „Maar die sei zoensarbeiders zitten er twaalf maanden per jaar. Dat kun je geen recreatie noemen." Wethouder Mart de Bruijne zegt dat de gemeente vooralsnog niet optreedt. „Laten we samen met de Bevelandse gemeenten eerst struc tureel beleid ontwikkelen voor hoe we omgaan met de huisves ting van seizoensarbeiders." MEEST CELEZEN 1Jan valt uit bij Boer zoekt vrouw 2. Hopen dat er nu wel iets gebeurt 3. Brand legt schuur monumentale schuur in Goes de as TIP? mail naar bevelanden@pzc.nl KRABBENDIJKE In de nacht van zondag op maan- dan hebben onbekenden ingebro ken in een woning aan de Noord- weg in Krabbendijke. De bewoner van het huis werd om half drie wakker van een klap. Toen hij poolshoogte ging nemen waren de daders al vertrokken. Ze hadden een raam geopend en ver schillende lades doorzocht. Kenne lijk vonden ze niets van hun ga ding, want er werd niets meegeno men. De politie heeft de zaak in onder zoek. KAPELLE Jan J. van de Berg is de enige orga nist in Nederland die op tachtigjari ge leeftijd nog in het openaar con certeert, meldt de orgelcommissie van de Nederlands Hervormde Kerk in Kapelle. De organist is vrij dag 18 september gastspeler op het Batz-Witteorgel in de kerk. De Amersfoorter, jarenlang organist in de Nieuwe Kerk van Delft, speelt werken van zijn leermeester Adriaan C. Schuurman en van com ponisten als Bach, Mendelssohn, Duboi en ook eigen werk. Het con cert begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 38