Verzet tegen beton in Katse haven Technisch IPIJI _J 1 inP BEVELANDEN-THOLEN 18 en 19 JE £JXJ 17 21 Comité van dorps- en gemeenteraadsleden wil 'duurzame alternatieven' voor toekomst van veerhaven Eigenaar afgebrande monumentale schuur in Goes kon restauratie absoluut niet uit eigen zak financieren almanak m mt m Dinsdag 15 september 2009 «Ka*«MwaajiiMa»M»iMb8aa^ KNRM Hansweert heeft bestaansrecht al bewezen Klanten van Hogazon moeten wachten Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl door Claudia Sondervan kats - Een comité van Katse ge meenteraadsleden en dorpsraadsle den wil alternatieven aandragen voor de toekomst van de veerha ven in Kats. Het plan van de pro vincie om twee betonfabrieken uit de Goese Schans en het havenpla teau van Kamperland naar Kats te verhuizen stuit op weerstand. De Katse haven verdient een duurza me invulling, als er toch naar ver nieuwing gekeken wordt, stelt het comité, en beton is dan weinig voortvarend. Raadslid Chris van der Kraan van Noord Bevelands Belang zit het comité voor, WD-raadslid Breure is eveneens lid. Het comité gaat plannen Uit werken voor onder meer toeris- tisch-recreatieve en kunstzinnige invulling van de haven. Met finan ciële uitwerking en eventuele alter natieve locaties voor de betonfa brieken Haringman en Pit, zegt woordvoerder Gerard van der Wal. Met de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland wil het comité uitzoeken of de karakteristieke scheepskraan op de kade de status van industriëel erfgoed kan krij gen. „We lopen niet te hoop tegen de betonfabrieken," benadrukt Van der Wal. „We zijn geen nee-comité". Het provincieonderzoek naar de verplaatsing van de bedrijven naar Kats is volop bezig, zegt projectlei der Lies Dekker. „Het duurt langer dan verwacht. Er zijn in de haven geen braakliggende gronden. Als de betonbedrijven daarheen gaan, moeten andere bedrijven worden uitgeplaatst." De veerhaven is in gedeeld eigendom van aannemerij Hoondert en jachthavenexploitant Van der Rest. Dekker weet niet wanneer de verkenning gereed is. „Dat kan nog maanden duren." Centraal staat of de haven voldoen de ruimte biedt en of de bedrijven niet te veel geluid zouden produce ren voor de omgeving. Heipalenfabriek Pit Beton moet in Kamperland plaats maken voor re creatie, Haringman uit Goes, ook deel van concern De Hoop uit Ter- neuzen, moet wijken voor woning bouw. De haven van Kats. door Frank Balkenende GOES - Eigenaar Martinus Suur- land 'lag te slapen' toen zijn monu mentale schuur aan de Wester straat in Goes in de nacht van za terdag op zondag in vlammen op ging. Gelukkig liepen zijn schapen buiten, zegt hij. Een surveillanceauto van de poli tie ontdekte de brand. De brand weer kon niks anders doen dan de monumentale schuur op Klein Frankrijk gecontroleerd laten uit branden. Suurland, die gisteren verzekeringsagenten over de vloer kreeg, kan de oorzaak niet aange ven. „Het is of brandstichting of kortsluiting, want er loopt een electriciteitskabel een stukje de schuur in. Het wordt onderzocht." De hoeve stond er zeer slecht bij. De gemeente Goes onderhandelde lange tijd met de eigenaar over her stel. Volgens burgemeester Dick van der Zaag vroeg hij te veel. Suurland draait het om. „De ge meente bood aanzienlijker minder dan waarvoor ik het heb laten taxe ren. Dat scheelde de helft. Let wel: we praten over woonhuis, schuur en drie hectare grond." De eigenaar zegt dat het financieel ondoenlijk was de schuur uit ei gen zak te restaureren. „Dat kost een kapitaal." De bewoners van de Middelburgse nieuwbouwwijk De Mortiere kregen onlangs de kans hun bezwaren te ui ten tegen de bouw van appartemen tencomplexen in hun wijk. Te mas saal, te blokkerig, lelijk en allesbehal ve de geliefde 'jaren-dertig-stijl'. De architect deed manmoedig een po ging om uit te leggen dat er echt geen Oostblokflats in de Mortiere zouden verrijzen. Hij wees op de de foto Ronald den Dekker Tip? redactie@pzc.nl taillering, de subtiele plaatsing van de witte kozijnen, de handgevormde stenen en fraaie schaduwrandjes in de gevels. Een man in het publiek, duidelijk voorstander van het polder model, deed een poging tot een com promis, „Is het technisch mogelijk er een paar bouwlagen af te halen?", vroeg hij de architect, die direct ant woordde: „Technisch is het zelfs mo gelijk helemaal niets te bouwen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 37