2lzec Archief is drukker Onenigheid over steekpartij Amateurgenealogen op Fase Digitalisering zorgt ervoor dat steeds minder mensen gebruikmaken van de studiezaal in het Zeeuws Archief in Middelburg. 'FIT ant 5 weken voo El dinsdag 15 september 2009 ZEEUWS ARCHIEF Ik kijk met dochterlief naar het Journaal. Rellen in Cu- lemborg. De tienjarige be kijkt het met een frons in haar voorhoofd. „Jongens, een broodje shoarma?" Tientallen Ma rokkanen en Molukkers stonden tegenover elkaar. Ze zucht diep en schudt haar hoofd. Duidelijk is dat ze dit idioot en kinderachtig vindt. Ik vertel haar wel eens wat over escalatie en dit is daar een mooi voorbeeld van. Naar aanleiding van haar zucht gaan mijn gedachten met mij aan de haal. Als de tijd waarin we leven een le vensfase zou zijn, welke zou dat dan zijn?, vraag ik me af. De pu berteit? Nee, je zou het kunnen denken omdat pubers nu vaak het nieuws bepalen. Onlangs nog een puber die wou gaan varen. En ook nu zijn het weer pubers die de toon zetten en hele volksstam men in beweging krijgen. Maar persoonlijk vind ik de jaren twin tig uit de vorige eeuw meer op de puberteit lijken. Het zoeken naar grenzen en het verleggen ervan en het optimisme van de onein dige mogelijkheden. Bij de jaren vijftig uit de vorige eeuw denk ik aan de vutter. Veel gezien, veel meegemaakt en een hoop idealisme al kwijt. Pragma tisme gecombineerd met een niet lullen maar poetsen-mentaliteit. Maar het eerste decennium van de 21e eeuw, met welke leeftijds groep valt deze te vergelijken? Het beste met tweejarigen. Leuk om te zien, maar volstrekt hope loos. Kunnen om het minste of ge ringste een enorme keel opzetten. Vliegen alle kanten op. Denken dat ze alles kunnen en maken er ondertussen een enorme rotzooi van, vaak nog niet zindelijk en ui terst hebberig. „Mij, mij, mij!!!" Wilders die Obama ter verant woording roept? Paul Tang die meldt dat hij gelekt heeft. Ban kiers die nu weer nieuwe plan nen hebben om het systeem op z'n kop te zetten. Ruzie om een broodje? Het past allemaal in het plaatje van de tweejarige. Eén geruststelling: „Het is maar een fase, het gaat voorbij." Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jan van Damme COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T:0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/iezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: D een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA 14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-01399 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening T\r3 De PZC gaal zorgvuldig om nel persoonsgegevens. In hel colofon treft u nadere informatie 'l Het Zeeuws Archief in Middelburg krijgt steeds minder bezoe kers over de vloer. Waarmee niet gezegd is dat de be langstelling voor het archief min der wordt. Stamboomonderzoe kers kunnen hun voorouders te rugvinden via het internet, en hoe ven de originele archiefstukken niet meer in handen te krijgen. Het jaarverslag van het Zeeuws Ar chief over 2008 kwam onlangs wat verlaat naar buiten. Er was iets mis gegaan bij de drukkerij. De jaarre sultaten lijken in eerste instantie reden te zijn om de alarmbel heel hard te luiden. Alle cijfers die iets zeggen over belangstelling, staan in de min. Aantal bezoekers: 1806 in 2008,1966 in 2007, 2037 in 2006. Ook het aantal aanvragen in de studiezaal is gedaald: 13.480 in 2008 tegen 14.260 in 2007. Directeur Roelof Koops van het Zeeuws Archief maakt niet de in druk dat het water hem aan de lip pen staat. In zijn monumentale werkkamer in het tot archiefcom plex uitgebouwde Van de Perre- huis is het zomer. En - zegt hij - wat het archief en de belangstel ling voor het Zeeuwse verleden aangaat, kan dat zo blijven. Het in ternet zet door op alle fronten, dus komen er minder 'fysieke' be zoekers. Virtuele bezoekers komen er daarentegen des te meer. Ook op dat terrein lijkt de directeur op het eerste ge zicht een probleem te hebben. Weer de cijfers, nu van het aantal bezoekers van de websi te: van 175.779 in 2007 naar 125.410 in 2008. Die statistieken wil Koops graag nuanceren. Hij verwijst naar de ook in het overzicht vermelde site 'Zeeuwen Gezocht'. Daar komt het gros van de genealogen kijken of ze hun voor-voor-voor-ouders kunnen vinden. Het aantal bezoekers van 'Zeeuwen Gezocht' is gestegen, van 169.541 in 2007 naar 181.074 vo rig jaar. Dat is één nuancering. Het toene mend aantal provinciale en lande lijke portals, dat ook toegang geeft: tot de collecties van het Zeeuws Archief, geeft geen uitgesplitste cij fers. Directeur Koops noemt Ar- chieven.nl en Geschiedeniszee- land.nl als twee grote databases, die geïnteresseerde bezoekers naar het Zeeuws Archief leiden, zonder dat ze als zodanig worden geteld. Op die manier worden de cijfers in het jaarverslag weinigzeggend, geeft hij toe. Voor Zeeland ziet hij in de steeds voortschrijdende di gitalisering een toenemend gemak voor gebruikers. Hij demon streert hoe via Geschiedeniszee- land.nl samenhang in de Zeeuwse archieven en collecties wordt ge bracht. Typ een zoekopdracht in - bijvoorbeeld Zeeuwse tapijten - en je ziet in één keer welke boeken de Zeeuwse Bibliotheek over dat on derwerp heeft, welke afbeeldingen er in de diverse beeldbanken zit ten, welke voorwerpen de musea hebben. Het systeem moet nog verder worden uitgebouwd, maar het begin kan veelbelovend wor den genoemd. Virtueel mag het dan hosanna zijn, maar zorgt die ontwikkeling er niet voor dat Het Zeeuws Ar*: chief straks helemaal niemand meer over de vloer krijgt? Rond de 35 miljoen gulden kostte de ver bouwing tien jaar geleden. Het Zeeuws Archief speelt volgens Koops in op de daling van het aan tal bezoekers. In september wordt er met de plaatsing van een glas wand een derde deel van de studie zaal afgekapt. Het aantal plaatsen gaat terug van 90 naar 60. De afge scheiden ruimte wordt ingericht als kantoor. Maar voor het overige denkt hij dat zijn archiefgebouw een rol zal blijven spelen. Er zijn - verwacht hij - altijd onderzoekers die een document willen voelen en ruiken en elkaar willen ontmoe ten: „Mensen zijn nu eenmaal so ciale wezens." Verder ligt er in de kelders ruim zeventien kilometer archief opgeslagen. Dat materiaal zal altijd goed moeten worden be waard. In het depot is ruimte voor nog eens tien kilometer archief. Aangezien het papieren tijdperk naar verwachting een lange uit loop heeft, zullen de kelders beetje bij beetje kunnen worden gevuld. door David Duijnmayer Een doordeweekse middag, begin september, in het Zeeuws Archief De langge rekte studiezaal is stil. Al leen een handjevol amateurgenea logen speurt naar voorouders. Jaap Oostdijk (67) uit Goes is ver diept in een document uit de acht tiende eeuw. Hij is al sinds 1990 be zig zijn familiegeschiedenis in kaart te brengen. „Ik kijk steeds naar beide families, van man en vrouw. Zo waaiert het al snel uit, want van iedere persoon ga je naar twee ouders, en vervolgens naar vier grootouders, enzovoort." Oostdijk wil bovendien meer te weten komen dan alleen zijn stam boom. „Ik ben niet bezig aan een telefoonboek, maar wil ook de his torische context erbij betrekken. Het uiteindelijke doel is het schrij ven van een boek." Hoe vaak hij in het Zeeuws archief te vinden is, varieert sterk. „Mo menteel ben ik hier ongeveer een halve dag in de week. Ik ben vaker te vinden in het gemeentearchief van Goes, waar ik nog als vrijwilli ger werk. Maar sommige dingen MIDDELBURG - Ondanks nieuwe verklaringen van getuigen houden officier van justitie G. van der Hof stede en raadsman E. Smit vast aan hun eerder ingenomen stellin gen. Wat de officier betreft blijft een 39-jarige Terneuzenaar schul dig aan poging tot moord op een plaatsgenoot. De verdachte zou de ander op 1 fe bruari, na een nacht stappen, met een mes levensgevaarlijk hebben verwond. De man zou uit zijn schoen of sok een mes hebben ge trokken en het schuin omlaag in het lichaam van de Terneuzenaar hebben geplant. De vier jaar cel die hij in mei had geëist, daar bleef Van der Hofstede bij. Smit pleitte weer voor vrijspraak. Volgens hem stond de verkeerde man terecht. Het was niet aan hem om schuldigen aan te wijzen maar hij noemde wel enkele men sen die dat mes hadden kunnen gebruiken. „Ook het slachtoffer." Hij hield de rechtbank voor dat allen die nacht veel hadden ge dronken en de nodige harddrugs hadden gebruikt. Hij- wees ook naar de getuigenverklaring van de enige die nuchter was, een vrouw met verpleegkundige achtergrond, die zeer kort na de steekpartij pas seerde, zag waf er aan de hand was en door kordaat ingrijpen voorkwam dat het slachtoffer doodbloedde. Volgens Smit kan haar verklaring niet anders gele zen worden dan als ontlastend voor zijn cliënt. Hij wees ook naar de wond, schuin omlaag. Zijn cliënt is een stuk kleiner dan het slachtoffer. „Als hij hem echt had gestoken, dan was er een andere wond ontstaan." Eind mei bepaalde de rechtbank dat er nieuwe getuigen moesten worden gehoord om meer klaar heid te brengen in deze zaak. Twee van die getuigen weigerden echter voor de rechtbank te verschijnen. De raadsman en de officier von den het niet nodig om de zaak nog langer aan te houden. Over veertien dagen wordt duidelijk of de rechtbank nu voldoende feiten te horen heeft gekregen om een uitspraak te doen. Uitspraak 28 september.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2