PZC 2 Lars Boom kan de hele wereld aan Plaspauzes 9 Max van Heeswijk heeft opvolger Sorry Max door Johnny Hoogerland T e ziet wel eens renners, zeker als de tv I er nog niet bij is, na vijfhonderd meter I koers al langs de kant van de weg staan om te plassen. Ik heb het zelf nog nooit gedaan, maar het zal wel zijn omdat er in het stadje van de start geen toilet was. En je kan maar moeilijk even tegen een muur gaan staan plassen tussen het publiek. Dan wachten ze liever even totdat er een stil plekje onderweg is. Het kan meestal ook nog wel in het begin van de koers, want dan kun je tussen de auto's op je gemakje te rugrijden naar het peloton. Ik had het gisteren nog moeten zien, want zo hard is het in de eerste kilometers zelden gegaan. Het leek wel of iedereen gek was in het peloton. Toen er twee wegreden, begon nen ze allemaal te schreeuwen en te fluiten. Ik dacht dat ze het wel goed vonden, maar daarna hebben ze zestig kilometer alleen maar gedemarreerd. Dat heeft geduurd tot dat die grote groep weg was. En dan zie je ineens dertig, veertig man gaan staan plas sen. De koers wordt stilgelegd, dat is een wielercode. Het is tijd voor een plaspauze. Ik heb wel eens gehoord dat Cipollini dat vroeger aan gaf Wie dan probeerde nog weg te rijden, werd in zijn nekvel gepakt. D'r zijn wat regels in de koers. Ie mag bij voorbeeld niet plassen in de bebouwde kom, dan krijg je 200 Zwitserse francs boete als de jury het ziet. Wat ik altijd een kunst vind, is plassen tijdens het fietsen. Doen ze de koersbroek even naar beneden en huppe- tee. Ik moet in finales nooit plassen, want het schijnt dat dat wordt stilgelegd in volle inspanning. Het kan nog erger: dat je écht naar de wc moet. Ik moest zó lachen dit jaar in de Ron de van Wallonië. Jan Bakelants zat drie mi nuten alleen vooruit en opeens werd er in het peloton in de remmen geknepen. Het bleek dat hij ergens had aangebeld en had gevraagd of hij naar de wc mocht. Wij heb ben maar even gewacht tot hij klaar was en weer terug in het peloton was. Trouwens: ik vind het wel razend knap wat Lars Boom heeft gedaan. Ik zag al een paar dagen dat hij goed zat, alle lof voor zo'n prachtige solo. Mama Kim Clijsters geeft concurrentie nodige huiswerk mee Dennis de Nooijer en Dennie le Comte gaan verder met scoren Dinsdag 15 september 2009 Tip? sport@pzc.nl van de Alto de San Jeronimo (tweede categorie) uit een kop groep van twaalf renners. On danks een verwoede poging van David Herrero, die alleen in de ach tervolging ging, groeide de voor sprong van Boom in de laatste twintig kilometer zienderogen. De tijdritspecialist uit Vlijmen ging zo hard tekeer dat zijn intocht in het majestueuze Cordoba veel weg had van een ereronde. Met gebal de vuisten vierde Boom zijn etap pezege, de eerste voor Rabobank in deze Vuelta. „Ik probeerde al een aantal dagen in de goede ont snapping te zitten. Dit was niet echt gepland, maar toen we weg reden met een groep van twaalf) riep Juan Manuel Garate in mijn oortje dat het de goede vlucht was. Ik ben daarom vol doorge gaan", zei de derde Nederlandse renner die in Cordoba een Vuel- ta-etappe won. Jean-Paul van Pop- pel (1992) en Bart Voskamp (1997) gingen Boom voor. De manier waarop de Rabo-ren- ner naar de overwinning soleerde, was indrukwekkend. Alsof hij al ja ren niks anders gewend is, sloeg Boom in de finale op het juiste moment toe. Nadat hij zijn tegen standers tijdens de eerste beklim ming van de Alto de San Jeronimo uitgebreid had geobserveerd, was het aan de voet van de tweede klim meteen raak. Aan drie ver snellingen had Boom genoeg om de rest van de kopgroep te elimine ren. De Spanjaard Martinez Aceve- do bood nog enige weerstand, maar ook hij was niet opgewassen tegen de ontketende Nederlander. „David Herrero, Alexander Kolob- nev en Maxim Iglinsky zijn geen kleine jongens. Met hen in de kop groep was het eigenlijk niet lo gisch dat ik alleen kon wegrijden. Ik had het ook op een sprint kun nen laten aankomen, maar het is veel leuker om op deze manier te winnen. Dit onthoudt iedereen", zei Boom. Bezig aan zijn eerste grote ronde, staat de voormalige wereldkampi oen veldrijden te kijken van het ni veau dat hij haalt na ruim twee we ken koersen. In de vrijdagetappe naar de Alto de Velefique ging Boom lang mee aan de zijde van kopman Robert Gesink. In Cordo ba beloonde hij zichzelf gisteren met een ritzege en ook de komen de dagen heeft Boom nog doelen. Behalve dat hij Robert Gesink zo goed mogelijk wil bijstaan, is hij in zijn hoofd al bezig met de tijdrit van zaterdag in Toledo. „Daar wil ik me nog een keer tonen. Het lijkt wel alsof ik momenteel de he le wereld aankan. Dit had ik echt niet verwacht. De winnaar voelt kennelijk geen vermoeidheid. Mis schien liggen mijn grenzen wel ver der dan ik me realiseer", zei Boom, die volgende week dé Ne derlandse troef is bij het WK tijdrijden in Mendrisio. door Patrick Deiait CORDOBA - Met een knipoog excu seerde Lars Boom zich gisteren na de 15de etappe in de Vuelta tegen over Max van Heeswijk, de laatste Nederlandse renner die een rit won in een grote ronde. Wat Van Heeswijk lukte in de Vuelta van 20OS herhaalde Boom gisteren in Cordoba op zijn eigen manier. De 23-jarige Rabo-renner ontsnap te tijdens de tweede beklimming Lars Boom krijgt een typisch Spaanse hoed aangemeten bij de huldiging in Cordoba. foto Toni Albir CORDOBA - Met gevoel voor historie vierde Lars Boom het grootste suc ces uit zijn nog prille loopbaan als wegrenner. Hij bood symbolisch zijn verontschuldigingen aan zijn voor ganger aan. „Sorry voor Max van Heeswijk", sprak Boom, die doelde op de laatste Nederlander die een rit won in een van de drie grote ron den. Van Heeswijk (foto) won in 2005 in het shirt van Discovery Channel een sprint in Vinaroz. Hij versloeg onder anderen Tom Steels en Erik Zabel. foto Luis Tejido

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29